Rozkvétání meruněk a broskvoní

Peb
Príspevky: 1936
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Rozkvétání meruněk a broskvoní

11 Apr 2023, 18:06

Zvláštne Suncrest mám síce iba druhý rok ale oproti redhavenu je už o týždeň v predšie ..redhaven má takmer zelené puky a Suncrest už kvitne skoro ..aj napriek tomu je odolnejší ? Zaujímave ..ale dobre je vedieť ..
BB kraj 465 mnm
Štěpánka.3
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Rozkvétání meruněk a broskvoní

12 Apr 2023, 22:45

Krásně mi poprvé kvete mandloň Krymská. Bohužel neustála mrazy před 14 dny (cca -5) a všechny pestíky zmrzly v poupatech. Zora a Vama byly v tu dobu v plném květu, takže ty zmrzly také. Nejnadějnější je momentálně Tuono, ta nakvétá už 14 dnů postupně a nejnovější květy zmrzlé nejsou.
Na foto je Krymská.
Prílohy
IMG_20230412_184106.jpg
IMG_20230412_184043.jpg
IMG_20230412_184218.jpg
Olomoucko 220 m n. m.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2210
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Rozkvétání meruněk a broskvoní

19 Apr 2023, 21:28

Dnes jsem objevil asi nejníže rostoucí broskvoň/nektarinku v republice :). V jednom hnědouhelném dolu v nadmořské výšce jen pár metrů nad 0 m n. m. hned vedle pásového dopravníku, v uhelném prachu celá černá, v pozici ležmo, ale rostoucí, zvonkovými květy obalená - zřejmě nektarinka, keřového habitu. Už i plodila, protože na jedné větvi byla zaschlá pecka. Vytrhnout nešla a bagr byl kus mimo, tak jsem alespoň utrhl pár větviček. I když vím, že teď se mi ji zachovat/namnožit asi nepodaří, něco vyzkouším. Pochybuji, že by tam do léta vydržela.
Prílohy
IMG_1920.JPG
IMG_1922.JPG
IMG_1921.JPG
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rozkvétání meruněk a broskvoní

26 Apr 2023, 20:23

Dneska jsem se konečně dostal k řezu broskvoní. Pomalu dokvétají. Počasí chladné, včel moc nebylo. Uvidíme, stačily li stromy opýlit. Dělám krátký řez. U větších stromů dělám strom kolem hodiny. Časově je řez náročný. Musí se jít větev po větvi. Na slabé podnoži je stromek ostřihaný za pět minut. Samozřejmosti bude probírka plůdků při vysoké násadfě.
Prílohy
1a. Saturn před řezem..JPG
1b. Saturn po řezu..JPG
2b. Synfonia po řezu..JPG
2b. Synfonia po řezu..JPG
3a. Synfonia před řezem..JPG
3b. Synfonia po řezu..JPG
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rozkvétání meruněk a broskvoní

26 Apr 2023, 20:26

Chybička se vloudilea Nedal jsem fotku Synfonia na St. Julian před řezem.
Prílohy
2a. Synfonia před řezem..JPG
M.H
Príspevky: 1771
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Rozkvétání meruněk a broskvoní

26 Apr 2023, 22:30

Tu Synfoniu jste celkem dost zredukoval :thumbup: , teď už nebude třeba větve podpírat.
Mám na semenáčích broskve jen 3m od sebe, je to natěsno, jaký spon by byl u toho Pumiselectu?. Pumiselect je jako M9 u jabloní nebo je ještě něco slaběji rostoucího pro broskvoně ?
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rozkvétání meruněk a broskvoní

27 Apr 2023, 06:26

Větve u broskvoní nepodpírám. Nemám na to čas a hlavně kosím travním traktůrkem. Vloni se mi několik stromů pod tíhou plodů rozlámalo. Do koruny po obvodě naváži pevný tkalón který však rozlámání zabrání pouze částečně. Stromy již jsou celkem letité, takže uvažuji o nové výsadbě.
S Pumiselectem zase nemám dlouholetitější zkušenosti. Zatí, se mi to jeví, že dorůstají výškově do dvou metrů. Spon bych volil asi 1,5 metrů. Takové stromky vyžadují trvalou oporu. Já hodlám využít drátěnky. S řezem pak nebude tolik práce / z časového hlediska /. Plody podle literatury mají být osluněnější, kvalitnější. Samozřejmně že nebudu sklízet 150 kg ze stromku. Klidně mi bude stačit 20 kg. Zato využiji více postupně zrajících odrůd. Podnože mám vysazeny a postupně zjišťuji možné odrůdy pro srpnové očkování.
vysloužil
Príspevky: 4701
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rozkvétání meruněk a broskvoní

27 Apr 2023, 09:14

Taky broskvoně nepodpírám. Používám krátký řez, i když je pracnější. Potom ještě přidávám další řez - až nehrozí mrazy- říkám mu probírkový. Snažím se odstranit větvičky, na kterých plody nejsou a ty, na nichž je jich víc, zakrátit. Tím se množství ponechaných plůdků zredukuje a riziko polámání zmenší. Taky se vytvoří prostor pro nárůst mladého dřeva.
rony
Príspevky: 530
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Rozkvétání meruněk a broskvoní

29 Apr 2023, 23:21

Nech zije Favorita Morettini 3 (FM3)!
Ako jedina odroda broskyn vydrzala jarne mrazy a uz ukazuje dostatok plodov. Vsetky odrody broskyn mi pekne a dlho kvitli, ale jedine FM3 odolali mrazom. U ostatnych odrod bude maximalne zopar plodov. A pritom som na jar este nerezal, nechavam si to az na neskor - teda ja som kvety vobec neredukoval. Dokonca aj Cresthaven, vobec prvy krat cu ju jarne mrazy silne zredukovali. Royal Glory som uz celkom zlikvidoval, ta by nemala voci tymto mrazom sancu.
Tak sa mozem pustit do rezu, mam prilezitost broskyne omladit silnejsim rezom.
Mrazu neodolali odrody: Avalon Pride, Symphonia, Jayhaven/Gf677, Benedicte, Cresthaven, Poysdoyfer weinberger, Rote weinberger (posledne 2 su vinohradnicke).
Jayhaven/Adesoto maly stromcek - ten este drzi mnohe kvety, je mozne ze preziju.
To vsak NEznamena, ze tieto vsetky odrody su citlive na mraz. Cresthaven bola doteraz velmi spolahliva a som s nou velmi spokojny.
FM3 je velmi spolahliva odroda, napriek tomu, ze ju pravidelne pretazujem, ma potom mensie plody. Mam ju na netypickej podnozi Montclar a rastie slabsie, akiste aj tym pretazovanim.
david

IP:  249.55

Rozkvétání meruněk a broskvoní

30 Apr 2023, 20:43

Takhle by měl vypadat závěr zkušenosti s mnoha odrůdami. Nerad to říkám, ale u nás Kalifornie (R. Glory, Rubirich, Royal majestic, a další extreme red atd. šly do kopru, nejen kvůli mrazu ale i citlivosti na bakteriozy. U nás to vypadá podobně, nevím ještě jak Crest a Symfonie, ale už teď opět víme, že Romea, FM 3 a asi i RH budou-pokud nepřijde ještě mráz.
Napísať odpoveď