Rozkvétání meruněk a broskvoní

paraji
Príspevky: 319
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Rozkvétání meruněk a broskvoní 2021

26 Apr 2021, 22:29

Tak som si myslel, že mi tie púčiky (aj rastové) opadali vplyvom nejakej choroby, ale možno to bude tiež mrazmi.Len si už nepamätám aké silné tie mrazy boli.Flamingo a Redhaven.Tá prvá výraznejšie poškodená.Zapestované koruny taktiež museli prejsť neplánovanými korekciami.Na mladej marhuli Goldrich vyrašilo možno 5% kvetov.Ostatné to nedali.Rastové púčiky neutrpeli.
PeterM
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 26 Mar 2020, 17:43
Bydlisko: Nové Zámky

Rozkvétání meruněk a broskvoní 2021

27 Apr 2021, 16:56

Na základe skúseností z minulého roka kedy bolo po sebe -6 -7 a -6 stupňov pri plnom kvitnutí a tiež z terajšieho roku /-4 stupne do kvetu/, môžem povedať,

že jednoznačne najmrazuodolnejšia broskyňa je Fairhaven, ktorá to vlani dostala do plného kvetu a aj tak

potrebovala prebierku, kdežto Redhaven bol zmrznutý na 100% pritom je zasadený asi 4 metre od Fairhavenu.

Tiež to vyzerá nádejne s broskyňou Fénix.

Royal Glory - zmrznutý na 95%.

SpringTime - zmrznutý na 100% + vymrznuté aj rastové púčiky na cca 70% !!!

Symphony - zmrznutý na asi 70 %
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Rozkvétání meruněk a broskvoní 2021

27 Apr 2021, 18:35

Minulý rok dopadol bezkonkurenčne najlepšie zo všetkých broskýň Albatros. Bez prebierky mal dokonca malé plody. Ako jediný prežil aprílové mrazy bez akejkoľvek ujmy. Dosť zle dopadol Cresthaven, zmrzlo asi 90 %kvetov, obrovské poškodenie jedno a dvojročného dreva a následný glejotok. Poškodenie dreva aprílovými mrazmy aj tento rok obrovské. Big top zmrzol kompletne. Flamingo asi 90% zmrznutie.
Ako prežili broskyne tohtoročné mrazy uvidím o pár dní...
charles91
Príspevky: 565
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Rozkvétání meruněk a broskvoní 2021

27 Apr 2021, 20:55

PeterM napísal:
27 Apr 2021, 16:56
Na základe skúseností z minulého roka kedy bolo po sebe -6 -7 a -6 stupňov pri plnom kvitnutí a tiež z terajšieho roku /-4 stupne do kvetu/, môžem povedať,

že jednoznačne najmrazuodolnejšia broskyňa je Fairhaven, ktorá to vlani dostala do plného kvetu a aj tak

potrebovala prebierku, kdežto Redhaven bol zmrznutý na 100% pritom je zasadený asi 4 metre od Fairhavenu.

Tiež to vyzerá nádejne s broskyňou Fénix.
Minulý rok som vysadil Redheaven a tento rok Fenix oba na St. julien. . Dajte potom vedieť, ake budete mať skúsenosti s Fenixom.
Ten Fairheaven ak by bol fakt odolneji ako Redheaven, určite si ho zaobstarám.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rozkvétání meruněk a broskvoní 2021

29 Apr 2021, 20:31

Zajímavá debata o větší či menší odolnosti odrůd broskvoní vůči zimním mrazům. Asi bych to těžko mohl posuzovat. Záleží na mnoha faktorech, kdy a jaké mrazy přijdou, jak dlouho trvají., jak vyzrálo dřevo. Letos v zimě byly u mně nejnižší teploty mínus dvacet, což není nic moc. Na meruňkách to však u mne jde poznat. Kvetou velmi málo. Na broskvoních zatím žádné škody. Násada slušná skoro na všech odrůdách. Snad s vyjímkou skupiny Royal, původem z Kaliformie. Synfonia, Redhaven, Harnas, Katerine - standartní násada. Sendvičová odrůda Saturn a nektarinka Nectared 4 abnormálně zakvetly, jako každoročně budu muset redukovat řezem a ještě probírkou. Uvidíme, co ještě provedou jarní mrazíky. vegetace je u mne tak o tři týdny opožděna. V pondělí v 6 hodin ráno bylo mínus 4, v úterý mínus 3, dnes plus 8. Jako na houpačce. A asi tomu ještě není konec. Násada u ostatních ovocných druhů je zatím velice slušná.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rozkvétání meruněk a broskvoní 2021

30 Apr 2021, 09:05

Rozdíly v odolnosti jednotlivých odrůd broskvoní jsem prakticky nepozoroval, a to ani v závislosti na tvaru květu. Buď zaplodí všechny nebo žádná.
Kvítky meruněk jsou letos takové neduživé a je jich málo. A to - vzhledem k loňské neúrodě - bych očekával lepší.
Používateľov profilový obrázok
driver240
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:11
Bydlisko: 3nec

Rozkvétání meruněk a broskvoní 2021

30 Apr 2021, 22:31

Broskvoně (Harbinger, RH, FM3, falešná Primissima Delbard) mám sice cca 5-6 let, ale i když byly mrazy k - 20 °C, tak plody vždy, díky Bohu, byly ... i když mají různé typy květů, jak již zda bylo zmíněno. Minulý rok mi vymrzly meruňky v květu, ale broskvoně byly ... ale tuším, že loňský rok broskvoně kvetly později. Tento rok to kvete skoro stejně, meruňky již odkvétají, ale v záloze jsou ještě opožděné květy po "šítově řezu" ... tak věřím, že by to tento rok mohlo klapnout :-D
Robert 3nec 390 m.n.m. :idea:
Mimmo
Príspevky: 3083
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Rozkvétání meruněk a broskvoní 2021

02 Máj 2021, 10:02

Zatím mi vymrzly pouze některé velmi rané meruňky na Balkáně. V ČR mám pod kontrolou meruňky v 250m, 480m a 520m a jsou v pořádku. V 520m jsem to nechtěl z důvodů velmi malé plochy a rizikové nadmořské výšky zkoušet. Ale sousedka si vysadila nádhernou meruňku Pinkcot na slivoňové podnoži a nikdy nevypěstovala víc než pár plodů. Tak jsem tam vedle do plané švestky přirouboval Goldrich a úroda se jí okamžitě zvedla. Časem jsem přidal Leskoru, která roste jako topol (vřeteno) a nezabírá místo, a taky maličkou Lealu, která bude asi pro tuto oblast časem nejvhodnější. Všechny meruňky už kvetou a zatím nemají známky omrznutí. Super meruňky (VP, Maďarská apod.) tam nemá smysl zkoušet. Snad jen jako opylovač.
Prílohy
Pinkcot v 520m. n. m., asi 10 letá
Pinkcot v 520m. n. m., asi 10 letá
Pinkcot.jpg (121.81 KiB) 2450 zobrazení
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rozkvétání meruněk a broskvoní 2021

02 Máj 2021, 17:55

Po třech teplejších dnech přešla fronta, zapršelo, opět se výrazně ochladilo. Broskvoně jsou v plném květu. Z dvanácti odrůd zklamala jen Royal Gem. Kvete minimálně. Je sice abnormálně chutná, sladká, ale do našich poloh se nehodí. Je náročná na teplo, v zimě často vymrzá v květních pupenech. Navíc silně trpí monilinii. Zítra se pustím do řezu.. / Mám nejlepší zkušenosti s řezem v době květu /.
Prílohy
1. Saturn..JPG
3. Caterine..JPG
5. Synfonia..JPG
7. Nectared 4..JPG
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Rozkvétání meruněk a broskvoní 2021

02 Máj 2021, 19:03

To už jsou pořádné stromy. :thumbup: Jaké je stáří těch broskví cca. Myslel jsem, že symfonia je novější odrůda.
Já řežu jádroviny cca únor, broskve a meruňky hned po nich březen / marec, pak se broskve lépe stříkají proti kadeřavosti když je většina dřeva pryč.

Mám taky bezplevelné kruhy, byly kvůli závlaze, na jaře kolečko kuřinců a kompostu, v zimě popel. Ale po tom přemokření co nastalo od července 2019 kdy tu hlavně z bouřek leje neskutečně, tak to dělá neplechu, předávkování, přebujelý růst, menší stromky využívají povrchových kořenů se po vychřici se v rozmokřeném kruhu vyvracejí, takže ty kruhy ruším.

Ještě dodatek: kdybyste měl pane Přasličák, foto i po řezu broskví, tak dejte taky. :thumbup:
Naposledy upravil/-a M.H v 02 Máj 2021, 19:47, upravené celkom 1 krát.
Napísať odpoveď