Rozkvétání meruněk a broskvoní

přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rozkvétání meruněk a broskvoní

25 Apr 2022, 07:40

Z osmi vysazených broskvoní na podnoži broskvoňový semenáč, zakoupených v Holovousích , jsem tři vykopal vloni, jednu letos. Zbývají čtyři. Broskvoně vždy na jaře nevyrašily. V sezóně jsem žádný problém nezaznamenal. Všechny rostly pěkně, přírustky tak akorát. Napřed jsem si myslel, že mi stromy zlikvidoval hryzec. Při vyklučení však kořeny nebyla ožrané. Byly zhnilé.
Běžně u mne nikdy broskvoně na broskvoňovém semenáči nevysazuji. Ten potřebuje půdy vzdušné. Nejlepší zkušenosti mám se slivoňovou podnoži St. Juliane a je celkem jedno, jestli množené vegetativně či generativně. Ty stromy, co mám na zahredě, jsem si dělal sám, takže jsem očkoval v korunce. Kmen je rovněž St. Juliane a tudíš odolnější různým nekrózám, než broskvoň. Ty mám přes 15 roků. Pár stromků mám na Pumiselectu, ale na seriózní hodnocení je ještě brzy. / Podrůstá /.
andrejZA
Príspevky: 205
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Rozkvétání meruněk a broskvoní

25 Apr 2022, 08:36

Podpník B-VA-2 je tiež broskyňový semenáč? Písali mi práve z e-shopu, že je na ceste ku mne broskynka Luna a je na tomto podpníku. Uprednostňujem síce osobný nákup stromkov v záhradníctve, kde si môžem vybrať aj podpník a na broskyne sa mi najviac osvedčili GF-677. Avšak pri odrodách, ktoré sú mimo hlavnej ponuky, už takýto luxus zvykom nebýva. Preto som sa opäť začal zaoberať myšlienkou, že by som skúsil štepenie či očkovanie broskýň, na ktoré som si dosiaľ netrúfal. Myslíte, že myrobalán by bol vhodným podpníkom aj pre broskyne? Marhule aj slivky sa mi naň chytajú veľmi dobre.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rozkvétání meruněk a broskvoní

25 Apr 2022, 09:02

andrejZA napísal:
25 Apr 2022, 08:36
...Podpník B-VA-2 je tiež broskyňový semenáč?...
...Myslíte, že myrobalán by bol vhodným podpníkom aj pre broskyne? Marhule aj slivky sa mi naň chytajú veľmi dobre...
Podpník B-VA-2 je generatívny semenáčový podpník z Valtíc, bežne používaný pre broskyne. Vhodný je do priepustných pôd z nižším obsahom vápnika. V ťažších a najmä vápenatých pôdach môže mať problémy.
Myrobalán je v podstate univerzálny podpník pre kôstkoviny, takže sa občas používa aj pre broskyne. Myrobalán by mal byť vhodný do menej kvalitných a ťažších pôd, keďže hlboko korení a bujne rastie. Avšak larix, ktorý má záhradu pri Žiline, referoval že myrobalán sa uňho neosvedčuje. IH
Mimmo
Príspevky: 3125
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Rozkvétání meruněk a broskvoní

25 Apr 2022, 09:05

andrejZA napísal:
25 Apr 2022, 08:36
Podpník B-VA-2 je tiež broskyňový semenáč? Písali mi práve z e-shopu, že je na ceste ku mne broskynka Luna a je na tomto podpníku. Uprednostňujem síce osobný nákup stromkov v záhradníctve, kde si môžem vybrať aj podpník a na broskyne sa mi najviac osvedčili GF-677. Avšak pri odrodách, ktoré sú mimo hlavnej ponuky, už takýto luxus zvykom nebýva. Preto som sa opäť začal zaoberať myšlienkou, že by som skúsil štepenie či očkovanie broskýň, na ktoré som si dosiaľ netrúfal. Myslíte, že myrobalán by bol vhodným podpníkom aj pre broskyne? Marhule aj slivky sa mi naň chytajú veľmi dobre.
B-VA-2 je broskvoňový semenáč (vinohradnická Broskvoň VAltická). Většina myrobalánů má špatnou afinitu s broskvoní. Používají se k tomu jen vyselektované odrůdy.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rozkvétání meruněk a broskvoní

25 Apr 2022, 09:12

Mimmo napísal:
25 Apr 2022, 09:05
andrejZA napísal:
25 Apr 2022, 08:36
Podpník B-VA-2 je tiež broskyňový semenáč? Písali mi práve z e-shopu, že je na ceste ku mne broskynka Luna a je na tomto podpníku. Uprednostňujem síce osobný nákup stromkov v záhradníctve, kde si môžem vybrať aj podpník a na broskyne sa mi najviac osvedčili GF-677. Avšak pri odrodách, ktoré sú mimo hlavnej ponuky, už takýto luxus zvykom nebýva. Preto som sa opäť začal zaoberať myšlienkou, že by som skúsil štepenie či očkovanie broskýň, na ktoré som si dosiaľ netrúfal. Myslíte, že myrobalán by bol vhodným podpníkom aj pre broskyne? Marhule aj slivky sa mi naň chytajú veľmi dobre.
B-VA-2 je broskvoňový semenáč (vinohradnická Broskvoň VAltická). Většina myrobalánů má špatnou afinitu s broskvoní. Používají se k tomu jen vyselektované odrůdy.
V ponuke predajcov sa dajú nájsť broskyne na myrobaláne pomerne bežne (foto). IH

Screenshot_20220425-091047_Chrome.jpg
Screenshot_20220425-091017_Chrome.jpg
andrejZA
Príspevky: 205
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Rozkvétání meruněk a broskvoní

25 Apr 2022, 09:42

Ďakujem za odpovede. Tušil som, že pôjde o semenáč, ale skúsim trochu odľahčiť zem pred vysádzaním. Nemám všade na pozemku rovnako ťažkú pôdu, takže uvidíme najbližšie roky.

To naočkovanie mi napadlo pre prípad, že by sa podpník časom ukázal ako chúlostivý, urobiť si rezervnú rastlinu. Tiež som mal niekde v podvedomí, že predávajú broskyne na myrobalánoch. Možno keby som vyskúšal medzištepenie? Na mojom pozemku myrobalány prosperujú omnoho lepšie ako slivkové podpníky, na rozdiel od Larixa. Ja som ale v podstatne odlišnej lokalite (na spodku kotliny, Larix na svahu Malej Fatry) Nevadí im ani sucho, ani mokro, u mňa myrobalán je taký Rambo medzi slivkovými stromami. Preto sa mi zdá lákavá možnosť skúsiť využiť jeho obrovskú rastovú silu ako podpníka. Korene má veľmi hlboké, ako lesné stromy alebo čerešne vtáčnice.
Mimmo
Príspevky: 3125
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Rozkvétání meruněk a broskvoní

25 Apr 2022, 10:37

U B-VA-2 je samozřejmě dobré vylehčit zeminu (kompostem, pískem, ale ne dolomitem nebo vápencem!). Dobré je taky sledovat její pH. Pokud je nad 7, není to tak dobré jako např. při 6,5. Myrobalány můžete vyzkoušet z několika zdrojů. Některé chytají dobře a sadaři je mají vyselektované. Očkovat se dá v srpnu a září, nejlépe Forkertem. I teď se dá očkovat Forkertem, když najdete nevyrašený pupen (u vyoraných sazenic se to stane). Mezištěpování je taky dobrá cesta.
andrejZA
Príspevky: 205
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Rozkvétání meruněk a broskvoní

25 Apr 2022, 11:06

Ďakujem, vyskúšam.
M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Rozkvétání meruněk a broskvoní

25 Apr 2022, 11:58

Mi se očka broskvoní na neselektovaný myrobalán ujaly dobře, zkoušel jsem sunhaven, redhaven, fairhaven a rostou, ale listy mají velmi flekaté -šarka. Selektovaný MY z odkopků pod švestkou v zahradě jsou bez šarky - čisté.

Co mě ale letos zaráží, že z loňského letního očkování se neprobudili skoro žádné očka, přitom broskvoně už mají několik centimetrů listy. Očka jsou dokonale přirostlé (forkertem) pěkně gumové živé a nenalévají se, nad očkem jsou jen 2 rašící pupeny aby táhly mízu a nic se neděje. Tak buď jsou částečně namrzlé ze zimy a časem uschnou, jinak nevím.
M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Rozkvétání meruněk a broskvoní

25 Apr 2022, 12:02

přasličák napísal:
25 Apr 2022, 07:40
Z osmi vysazených broskvoní na podnoži broskvoňový semenáč, zakoupených v Holovousích , jsem tři vykopal vloni, jednu letos. Zbývají čtyři. Broskvoně vždy na jaře nevyrašily. V sezóně jsem žádný problém nezaznamenal. Všechny rostly pěkně, přírustky tak akorát. Napřed jsem si myslel, že mi stromy zlikvidoval hryzec. Při vyklučení však kořeny nebyla ožrané. Byly zhnilé.
Běžně u mne nikdy broskvoně na broskvoňovém semenáči nevysazuji. Ten potřebuje půdy vzdušné. Nejlepší zkušenosti mám se slivoňovou podnoži St. Juliane a je celkem jedno, jestli množené vegetativně či generativně. Ty stromy, co mám na zahredě, jsem si dělal sám, takže jsem očkoval v korunce. Kmen je rovněž St. Juliane a tudíš odolnější různým nekrózám, než broskvoň. Ty mám přes 15 roků. Pár stromků mám na Pumiselectu, ale na seriózní hodnocení je ještě brzy. / Podrůstá /.
Díky za odpověď, shnité kořeny to bude ta spodní voda, jak hluboko bývá po zimě / na konci léta? Anebo časté deště kdy stojí napovrchu voda, to by odpovídalo taky, příjdou přemokřené roky a uhnijou. Zkoušel jsem do podobné jílovice se spodní vodou různé podnože, nejhorší je mandloň, ta odešla do roka, za dva roky odešla broskvomandloň GF677 - taky nesnáší vodu, a broskvové semenáče zatím drží, voda jim ubírá na síle, ale neodejdou úplně.
Napísať odpoveď