Rozkvétání meruněk a broskvoní

Hawkeye
Príspevky: 2348
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Rozkvétání meruněk a broskvoní

28 Mar 2023, 11:27

Peb napísal:
28 Mar 2023, 11:21
Pozerám ze na záhrada CZ je to už rozoberane ,ale praktické skúsenosti nemá asi nikto ..
Čo sa týka Cropaidu, tak je to super voľba. Teda ak máte zbytočné peniaze na vyhadzovanie a dokážete sa s úsmevom povzniesť nad nulovým účinkom.

V opačnom prípade bežte od Cropaidu preč. Bežte rýchlo a ďaleko...😀 H.
Peb
Príspevky: 1934
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Rozkvétání meruněk a broskvoní

28 Mar 2023, 12:19

Tak ďalší prepadák :) ..premýšľam nad možnosťami ..ešte sa obzerám po hmlovej zavlahe na nejakéj konštrukcii .
BB kraj 465 mnm
Hawkeye
Príspevky: 2348
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Rozkvétání meruněk a broskvoní

28 Mar 2023, 12:28

Peb napísal:
28 Mar 2023, 12:19
...ešte sa obzerám po hmlovej zavlahe na nejakéj konštrukcii .
Tá by bola účinná. Len pozor na jednu vec: známy ju pred 2 či 3 rokmi použil, vetvičky z kvetmi boli pekne obalené ľadom, ale...pod jeho váhou sa mnohé vetvy zlomili. Takže výsledný efekt bol o ničom, nejaké plody síce zachránil, ale stromy boli do značnej miery zmrzačené. Rosenie je ale skutočne jednou z mála vecí, ktoré v protimrazovej ochrane fungujú. H.
Peb
Príspevky: 1934
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Rozkvétání meruněk a broskvoní

28 Mar 2023, 13:07

Ďakujem vam ,tiež som.videl pár konárov polámaných po takej akcii..ja mám marhulu relatívne ešte celkom slabú na takéto niečo ..ale ak by sa podarilo na jednoduchú konštrukciu 16 MM hadicu nastoknut nejake 4 trisky ktoré rosia 5l/h ,nemuselo by to byt nejak náročné ani na spotrebu vody .. ..asi by sa iba na hadicu musela navliecť penová chranicka aby pri tak pomalom Prietoku nezmrzla voda v nej ..
BB kraj 465 mnm
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 179
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Rozkvétání meruněk a broskvoní

28 Mar 2023, 15:15

Osobne by som do protimrazovej ochrany založenej na vode nešiel. Je pravda, že funguje, ale len za podmienky, že tú závlahu dokážete držať počas celého mrazového okna. To sa dá zvládnuť ak ide o mráz počas pár hodín počas 1-2 dní. Posledné roky ale máme na jar aj okolo 8 mrazových nocí, nezriedka niekoľko dní po sebe a mrznúť začína už okolo 21-22-tej, takže mráz trvá aj 6-8 hodín. Čo to spôsobí? Aj pri minimálnom prietoku nevyhnutnom na uvoľnenie dostatočného skupenského tepla (a na začiatku preschnutej pôde) máte veľmi rýchlo pôdu premočenú (v komerčných sadoch nemôžete s technikou vliezť do sadu, alebo len za cenu vážneho utuženia pôdy) a extémne sa zvyšuje infekčný tlak hubových chorôb. Po 6-8 hodinách závlahy sa vytvorí na stromoch toľko ľadu, že sa stromy lámu, ako píše aj Hawkeye. A ak náhodou prestanete so závlahou uprostred mrazového okna, tak amen-tma. Stromy poškodíte viac než keby sa nerobilo žiadne opatrenie (nielen kvety, ale aj mrazové mikrotrhliny na konároch - vstupná brána pre moníliu a iné hubové choroby) a hrozí aj poškodenie závlahového systému. Pritom riziko aj neúmysleného zastavenia závlahy je vysoké - kvôli nízkemu prietoku sa ľahko zapchajú trysky aj potrubie ľadom. Náklady na taký závlahový systém (vrátane čerpadla, tlakovej nádoby a pod.) idú do tisícov eur.

Ja osobne by som keď-tak volil ohrev spalovaním drevnej hmoty - niečo na spôsob ako popisujú v Sady a vinice 2023/2 (200l sudy s pomalým spaľovaním s orientáciou na ohrev vyžarovaním) alebo napr. komerčné piecky na pelety, ktoré vydržia podľa nasypanej dávky peliet celých 8 hodín. Má to okrem iného aj tú výhodu, že s ohrevom možno uprostred noci kedykoľvek prestať a výsledok nebude horší, než keby sa žiadne opatrenie nerealizovalo. Keďže ma však záhrada neživí a na druhý deň musím prísť do práce v použiteľnom stave (a nie ako po celonočnom fláme), tak som na aktívnu protimrazovú ochranu rezignoval. 1-2 noci by som možno ešte nejako zvládol, ale nemá to zmysel, ak takých nocí bude možno 8-10 a stačí jednu vynechať a námaha tých zvyšných 7-9 nocí vyjde navnivoč. Ja preto pestujem vysoké tvary a veľké stromy, broskyne mám 4-5m+ vysoké a viem, že s úrodou v zóne do 2m nemám počítať + musím opatrne rezať, aj dvojfázovo (druhý rez po mrazoch). Pri broskyniach to funguje vcelku úspešne, aj posledné mrazové roky som mal prakticky plnú úrodu (ešte lepšie by bolo mať záhradu na kopci na druhej strane ulice :D ) . Tiež je treba voliť odolnejšie odrody (napr. Suncrest) a vyhnúť sa prepadákom ako napr. Royal Glory, Royal Gem a pod. Asi najcitlivejšie sa mi javia marhule a čerešne (marhule som až na pár ks kvôli jarným mrazom nedopestoval už cca 5-6 rokov, ale to je čiastočne aj nevhodnými odrodami - napr. Tsunami), minulý rok mi mrazy dosť prebrali aj slivky Toptaste a Katinka (predchádzajúce roky ale mávali slušnú úrodu, lebo zvyknú mrazom uniknúť neskorším kvitnutím).

Plri slabších mrazoch pomôžu opatrenia na zvýšenie radiačného žiarenia zo zeme (čierny úhor pod stromami namiesto trávy - kruhy ako má Hawkeye), zavlaženie pôdy pred mrazmi (uvoľní sa skupenské teplo, ale zároveň sa tým zvýši infekčný tlak monílie), prípadne umiestnenie sudov s vodou v okolí stromov . Pri ohreve spaľovaním drevnej hmoty najviac zaváži šírenie tepla žiarením + vytvorenie dymovej clony (čo ale neocenia susedia ani životné prostredie).
Peb
Príspevky: 1934
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Rozkvétání meruněk a broskvoní

28 Mar 2023, 16:03

Je to také , na zváženie pre a proti . ..tie koruny s vyšším tvarom nieje zlý nápad ..a pravdou je aj že mrazy sú niekoľko nocí ..asi záleží už na človeku ako veľmi je ochotný ísť do toho... A to je len začiatok sezóny ..
BB kraj 465 mnm
Mimmo
Príspevky: 3113
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Rozkvétání meruněk a broskvoní

29 Mar 2023, 17:59

M.H napísal:
26 Mar 2023, 20:07
U tak velkého stromu jaký máte, malý košík meruněk je velká skromnost teda. Děláte u takového stromu řez, postřik nebo si žije vlastním životem od výsadby :) zřejmě bez problémů, asi dobrá poloha, no jo jižní morava.
Postřik dělám rosičem. Řez jen tenčí větve. Strom vypadá tak na 50 let, ale je v celku zdravý. Je velmi náchylný na mráz - bohužel ráno mi to opět připomněl. Mám ho hlavně na ozdobu, ale nějaké plody snad přinese i letos. Umístění mimo obec je vždycky rizikové. Nerozvitá poupata vypadají v pořádku. Květy s nahnědlými korunními lístky mají většinou hnědé pestíky. Květy ve 3 - 7 m vypadají lépe než ty dolní. Uvidíme v červenci.
Prílohy
Zmrzlé květy 4.jpg
Zmrzlé květy 1.jpg
Zmrzlé květy 2.jpg
Zmrzlé květy 3.jpg
M.H
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Rozkvétání meruněk a broskvoní

29 Mar 2023, 18:27

V tom spáleništi dneska (-8,2°C) jsem našel na VP (6m strom) sem tam zelený plůdek i s bliznou jako na té předposledním fotce, to je neuvěřitelná mrazuvzdornost. Jen je otázka jestli bude fungovat i blizna - opylení. Minulé roky jsem to pozoroval u Leskory, byla naděje že plodů bude po mrazech uspokojivě a nakonec většina takových květů se zelenými plůdky časem odpadla, další probírka následovala - 1cm velké plůdky se zastaví v růstu a později odpadnou - nikoliv mrazem. Jestli to dávat do souvislosti s těmito mrazy do květů a namrznutí nebo je tam jiný vliv.
Štěpánka.3
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Rozkvétání meruněk a broskvoní

29 Mar 2023, 19:38

U nás bylo kolem - 5 stupňů. Na mráz citlivé rozkvetlé místní velké ranné meruňky jsou KO. U ostatních druhů se něco živého ještě najde. Mandloně jsou také v háji. Třešně jsou chycené částečně. Broskvoně jak které. Harbinger má spálené všechny květy, které jsem otevřela, FM 3 ve stejné fázi narašení vypadá dobře.
Prílohy
Harbinger
Harbinger
Harbinger
Harbinger
FM3
FM3
Olomoucko 220 m n. m.
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rozkvétání meruněk a broskvoní

29 Mar 2023, 21:27

S účinkem "protimrazového" přípravku Cropaid mám zcela stejné zkušenosti, jako Hawkeye. Reklama lákavá, cena kolem 1000 Kč, navíc v ČR nebyl, objednal jsem jej na Slovensku. Vyhozené peníze.
Napísať odpoveď