Rozkvétání meruněk a broskvoní

Mimmo
Príspevky: 3126
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Rozkvétání meruněk a broskvoní

03 Mar 2022, 21:02

Zmrznout může každá meruňka. Z toho, co mi prošlo rukama, nejpozději rozkvétá Vesprima. Dost pozdě rozkvétá i Veharda. Obě jsou chutné. Veharda má větší plody, dřív dozrává a je samosprašná. Na Vysočině v 480m mi každoročně plodí nejméně dva stromky z:
Bergeron, Leskora, Leala a Veharda.
Štěpánka.3
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Rozkvétání meruněk a broskvoní

03 Mar 2022, 21:13

Leala a Leskora jsou nejspolehlivější i u nás.
Olomoucko 220 m n. m.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rozkvétání meruněk a broskvoní

03 Mar 2022, 21:15

přasličák napísal:
03 Mar 2022, 18:44
Máte někdo zkušenosti s opravdu pozdně kvetoucí odrůdou meruňky, která v době květu nezmrzá, pravidelně plodí a nějak výrazně netrpí moniliniovou hnilobou? Přitom má meruňkovou chuť. Rozdíl pěti dnů v době květu u mne nic neřeší. Zmrzne všechno. Ani rozdíl v mrazuodolnosti o jeden stupeň není dostatečný. Bývá mínus 3 a více.
Ohľadom odrody poradiť neviem. Možno by stálo za úvahu pokúsiť sa oddialiť kvitnutie marhúľ obmedzením pôsobenia slnečných lúčov na kmeň a kostrové konáre a tiež obmedzením zahrievania pôdy pod stromom ku koncu zimy. Kmeň aj časť kostrových konárov sa dá natrieť na bielo, ale asi ešte lepšie je zabezpečiť tienenie trebárs širšou doskou od juhu. Bezplevelný úhor pod stromom je možné prekryť vrstvou lístia alebo nejakým suchým 'mulčom" ako napr. slama či seno. Otázkou je, či sa takto dá dosiahnuť odklad kvitnutia, ktorý by bol zmysluplný.
Ja sa o to ani nepokúšam, keďže u nás mrazy väčšinou "úradujú" vo fenofáze drobných plôdikov, ktoré sú na mráz ešte citlivejšie než kvety. IH
kvas
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Rozkvétání meruněk a broskvoní

03 Mar 2022, 21:19

Mimmo, to ste ma potesili. Mam doma, tiez na 480mnm, Vehardu, Vesnu a na skusku aj Velkopavlovicku, tak dufam, ze aspon jedna z nich raz zarodi. Jednu Vehardu mam na "zimnom" slnku a druhu mam pocas celej zimy v tieti domu - vraj by to malo oddialit kvitnutie, tak som zvedavy.
larix
Príspevky: 1126
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Rozkvétání meruněk a broskvoní

03 Mar 2022, 21:34

Tá Veharda je asi dobrá voľba. Tiež ju mám vytipovanú, ak by zlyhal Harogem, ktorý testujem teraz.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rozkvétání meruněk a broskvoní

04 Mar 2022, 06:40

Děkuji všem za rady a doporučení. U mne zmrzá i Veharda a Bergeron. A to nejen v květu, ale více ve fázi malých plůdků. ZTkoušel jsem i většinu kanadských odrůd. U kolegy jsem viděl velice odolnou ruskou nebo ukrajinskou odrůdu. Sice nezmrzala, ale byla velice náchylná k monilinii. Veškeré opatření k oddálení rašení jsem snad zkoušel, ale jsou nedostatečná. Poslední roky meruňky kvetou už počátkem dubna a mrazy k nám zatékají až do polovice května. Jediné opatření, co celkem funguje je topit v sudu pod stromem. Využívám elektrická topidla, ale je to dost nákladné. Letos jsem si objednal dvě kamínka do sadu z Oslavanu na pelety či dřevo, tak to zkusím vyzkoušet. Tvrdého dřeva mám dost a klidně si nařídím budíka a zajdu k ránu přiložit. U mne je meruňka nejžádanější ovocný druh. Rád bych pěstoval více jak dva stromy.
Mimmo
Príspevky: 3126
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Rozkvétání meruněk a broskvoní

04 Mar 2022, 08:03

Současné mrazy (opakovaně -8st) jsou velmi nepříjemné, ale dokáží oddálit kvetení až na duben. Jiné metody oddálení nefungují. Nátěr vápnem však aspoň omezuje praskání kmínku. Mám některé meruňky už s mírně pootevřenými květními pupeny, ale poškozeny nejsou. Některé květy kvetou i trochu později. Bývá jich však málo.
Prílohy
Zvětšené pupeny Bergeron zatím bez poškození mrazem (480m)
Zvětšené pupeny Bergeron zatím bez poškození mrazem (480m)
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rozkvétání meruněk a broskvoní

04 Mar 2022, 08:36

Kdykoli u nás mrzlo v květu, nikdy nebylo postižení úplně. Pokud přijdou mrazy po odkvětu na malé plůdky bývá to obvykle totálka. Tak tomu bylo mnohokrát, naposledy 2019 i 2020. Loni zmrzly Pinkcot, Lejuna, vydržely Leskora, Goldrich, Bergeval a další, takže úroda byla po dlouhé době bohatá.
IvaP
Príspevky: 826
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 11:57
Bydlisko: u Přerova

Rozkvétání meruněk a broskvoní

04 Mar 2022, 10:12

Mimmo napísal:
04 Mar 2022, 08:03
Současné mrazy (opakovaně -8st) jsou velmi nepříjemné, ale dokáží oddálit kvetení až na duben. Jiné metody oddálení nefungují. Nátěr vápnem však aspoň omezuje praskání kmínku. Mám některé meruňky už s mírně pootevřenými květními pupeny, ale poškozeny nejsou. Některé květy kvetou i trochu později. Bývá jich však málo.
Dneska jsem namátkou rozloupla dva pupeny u Earle orange - jeden v pořádku, druhý zčernalá blizna. A to jsou jen zvětšené.
U Přerova, 270 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Rozkvétání meruněk a broskvoní

04 Mar 2022, 13:45

Tady asi nejlépe odolává (a nejpozději kvete) odrůda Lenova.
Napísať odpoveď