Rozkvétání meruněk a broskvoní

palo62
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 13 Apr 2020, 18:38

Rozkvétání meruněk a broskvoní

02 Máj 2023, 15:37

Pozor pristávam! Včela na broskyni Cresthaven.
Prílohy
IMG_0429.jpeg
Aley
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 17 Apr 2023, 23:13

Rozkvétání meruněk a broskvoní

08 Máj 2023, 23:56

Broskvoně jsem teprve loni zasadil, takže letos by mohly poprvé plodit. A vidím fakt velký rozdíl mezi Redhaven, kde to nějak skoro celé pomrzlo, nemá skoro žádné květy a velmi málo listů, a Favorita Moretini 3, která je úplně v pohodě a hodně květů ten mráz přežilo. I když i ta má méně husté olistění než loni, některé listové pupeny asi zmrzly.

Stromů meruněk mám víc, i když taky většinou malé. A letos určitě nejhorší situace za posledních 9 let, co to pěstujeme. Velké meruňky zde i v okolí totálně pomrzlé, holé větve bez jakýchkoliv živých pupenů, jen usychající větve a všude extrémní klejotok. Na každém stromě je tam maximálně polovina větví takto zničená, ostatní jsou zdravé, ale půlka stromu je tedy zralá na odřezání. (Já už jsem odřezal, ostatní lidi spíš ne. A vlastně nevím, jestli je to nutné řezat, jestli tam hrozí větší riziko monilie, nebo ne.) No a nejzajímavější je, že takhle divoce poničené jsou jen některé stromy, jiné meruňky ve stejné lokalitě jsou celkem v pohodě, nemají zničené větve a mají husté olistění. A taky mě překvapuje, že na těch totálně poničených stromech, pokud jim zůstaly nějaké živé větve, tak na nich normálně visí meruňky a rostou. Od extrému, do extrému.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1037
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Rozkvétání meruněk a broskvoní

09 Máj 2023, 06:52

Aley napísal:
08 Máj 2023, 23:56
Velké meruňky zde i v okolí totálně pomrzlé, holé větve bez jakýchkoliv živých pupenů, jen usychající větve a všude extrémní klejotok. Na každém stromě je tam maximálně polovina větví takto zničená, ostatní jsou zdravé, ale půlka stromu je tedy zralá na odřezání. (Já už jsem odřezal, ostatní lidi spíš ne. A vlastně nevím, jestli je to nutné řezat, jestli tam hrozí větší riziko monilie, nebo ne.) No a nejzajímavější je, že takhle divoce poničené jsou jen některé stromy, jiné meruňky ve stejné lokalitě jsou celkem v pohodě, nemají zničené větve a mají husté olistění. A taky mě překvapuje, že na těch totálně poničených stromech, pokud jim zůstaly nějaké živé větve, tak na nich normálně visí meruňky a rostou. Od extrému, do extrému.
Nepomrzly. Holé větve bez listí způsobila monilie, a to právě proto, že květy nepomrzly, díky čemuž se dostala do stromu a takto ho poničila.
Stromy, kterým květy pomrzly, jsou bez monilie a pěkně olistěné.
Ano, ostříhat do zdravého dřeva, zastřižené větve by po řezu měly obrazit ze záložních spících pupenů.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Aley
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 17 Apr 2023, 23:13

Rozkvétání meruněk a broskvoní

13 Máj 2023, 02:26

Petr z H. napísal:
09 Máj 2023, 06:52
Nepomrzly. Holé větve bez listí způsobila monilie, a to právě proto, že květy nepomrzly, díky čemuž se dostala do stromu a takto ho poničila.
Stromy, kterým květy pomrzly, jsou bez monilie a pěkně olistěné.
Ano, ostříhat do zdravého dřeva, zastřižené větve by po řezu měly obrazit ze záložních spících pupenů.
V minulých letech to vypadalo úplně jinak, proto jsem došel k té domněnce, že letos za to může mráz. Monilie se možná pak mohly dostat do těch poškozených míst, ne? Rozdíl letošního roku oproti předchozím je velký. Když se meruňky nestříkaly, obejvovaly se na nich zasychající větvičky, typicky menší tak do 10 cm délky, na kterých byly obvykle i zaschlé listy. Když jsem to stříkal před květem a po květu, ten problém vymizel a bylo to zdravé. Letos jsem to ale taky stříkal, přesto letos to jsou 30-60 cm dlouhé loňské letorosty ve velkém množství, které jsou zcela holé, některé z nich mají jen úplně na konci nějaké zdravé listy. A mají často i hladkou kůru, nejsou zaschlé, jen prostě všechny pupeny jsou mrtvé a v místě těch pupenů je hodně klejotok.

Díval jsem se ještě na ty další stromy v okolí, některé jsou volně přístupné. Je to fakt rozsáhle poškozené, většinou velké dlouhé loňské letorosty, nyní je ale vidět, že už zasychají. Malé větvičky zaschly dřív, ty široké a dlouhé zasychají až teď. A nejsou tam zaschlé listy, opravdu to vypadá dost jinak, než poškození moniliovou spálou v jiných letech. Tím nechci říct, že to není monilia, ale prostě mi přijde, že na začátku první krok udělalo poškození mrazem.

No a na malých stromcích, 1-2 letých, skoro žádné poškození není. Některé jsou 100% zdravé, některé mají semtam malou suchou větvičku 5 cm dlouhou.

A hlavně na rozdíl od jiných lidí, co tu píšou, jak stříhají opakovaně, mně se zatím zdá, že to po ostříhání už drží a nezhoršuje se, ale nechci chválit den před večerm, zatím vyčkávám a pozoruju to...
Napísať odpoveď