Rez broskýň

kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Kalendář postřiků

25 Feb 2021, 09:11

Mikes13, dik moc za kompletne info :)

mimochodom, je nevhodne ked tesne pred postrekom broskyne najskor ostriham, alebo by mala byt medzi tymito ukonmi niekolko-dnova prestavka? - alebo je na rez este priskoro?
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Suma aktívnych teplôt - výpočet

25 Feb 2021, 09:37

kvas napísal:
25 Feb 2021, 09:11
mimochodom, je nevhodne ked tesne pred postrekom broskyne najskor ostriham, alebo by mala byt medzi tymito ukonmi niekolko-dnova prestavka? - alebo je na rez este priskoro?
Broskvoně se stříhají, když kvetou (kvůli lepšímu hojení a viditelnosti květů - "co" stříhat a co ne).
Já je stříhám v létě, po odplození. Ale první výchovný řez (semenáčků a roubovanců) jsem provedl včera, zároveň s jabloněmi. Občas to tak dělám, a nikdy jsem s tím neměl problém, že by se rány nezahojily nebo stromek neprosperoval kvůli brzkému řezu. BTW měď řezným ranám nevadí, ba právě naopak - je to fungicid.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
paraji
Príspevky: 319
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Suma aktívnych teplôt - výpočet

25 Feb 2021, 10:04

Ja nerobím rez pre kvetom už len kvôli potešeniu oka a taktiež kvôli mrazom.Radšej si spravím prebierku sám ;)
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kalendář postřiků

26 Feb 2021, 10:22

kvas napísal:
25 Feb 2021, 09:11
Mikes13, dik moc za kompletne info :)

mimochodom, je nevhodne ked tesne pred postrekom broskyne najskor ostriham, alebo by mala byt medzi tymito ukonmi niekolko-dnova prestavka? - alebo je na rez este priskoro?
Je pravda, že respektujeme-li doporučení řezu v květu, tak víc jak 2/3 stromu stříkáme proti kadeřavosti zbytečně, protože to dřevo zanedlouho odřežeme. Při ceně chemikálií to není zanedbatelné. V teplých vinorodných polohách je skoro jedno, kdy je ořežeme, tam rostou broskvoně jako vrby. U nás, kdy květy pravidelně pomrznou, řežu raději ještě později, až už mrazíky nehrozí. Ne, že by dřevu mráz ublížil, dělám to proto, abych řezem neodstranil poslední plůdky, které možná zůstaly mrazem ušetřeny.
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Kalendář postřiků

26 Feb 2021, 10:31

vysloužil napísal:
26 Feb 2021, 10:22
U nás, kdy květy pravidelně pomrznou, řežu raději ještě později, až už mrazíky nehrozí. Ne, že by dřevu mráz ublížil, dělám to proto, abych řezem neodstranil poslední plůdky, které možná zůstaly mrazem ušetřeny.
dakujem, toto si poznacim. ja som tie moje broskyne zrezal - su to mlade spiciaky (* 2019) a ziadnu urodu tento rok necakam, len som sa pokusil zalozit kotlovitu korunu - som zvedavy ako to bude rast.
Neregistrovaný

IP:  244.223

Rez broskýň

22 Mar 2021, 16:17

Chcel by som vás poprosiť o radu, mám broskyňu Redhaven, je vysadená presne 2 roky.
Minulý rok vyrástla, je tam veľa konárov, preto by som vás chcel požiadať o praktické rady týkajúce sa správneho rezu.
Prílohy
Screenshot_20210322-161404_Gallery.jpg
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Rez broskýň

22 Mar 2021, 17:29

Škoda že nebyl proveden řez po výsadbě, takto stromek zbytečně ztratil rok...
Z fotky se to obecně špatně hodnotí, ale je potřeba vybrat 3-4 kosterní větve, tyto zakrátit (zelená) + ev. terminál pokud nechcete kotlovitou korunu (červená), zbytek odstranit (oranžová).
Ty kosterní větve můžete vybrat podle požadované výšky koruny.

Obrázok
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Rez broskýň

22 Mar 2021, 20:14

@andre.marek - dakujem za vysvetlenie, podobne ako popisujete som sa snazil zalozit aj ja kotlovitu korunu.

Este mam dotaz: tak nejak som z internetu pochytil, ze broskyne sa rezu vacsinou na kotlovitu korunu. Ale spominate, ze je mozne ich rezat aj klasicky "na terminal". Ake su vyhody/nevyhody kotlovitej koruny voci klasickemu tvaru s terminalom? Resp. kedy je vhodnejsie ich rezat na terminal?
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Rez broskýň

22 Mar 2021, 20:59

Popisuje se, že do kotlovite koruny lépe proniká světlo, lépe dozrávají plody. A tím je vhodnější do méně příznivých poloh.

Já osobně si to úplně tak nemyslím. Jsem ze serveru Moravy, Moravská brána, pořád větry, mrazová dolina u vody a posledních minimálně 15 let jsem ořezával broskvoň s terminálem, plodila prakticky každoročně, pravidelně, plody dozrávaly bez potíží. Bohužel předloni náhle během léta opadla a už se nevzbudila (ale byl to už při mých začátcích starší strom, navíc vyrostlý z paty starého kmene po velkém omrznutí).

Nové stromky se snažím vést opět na terminál, štíhlé vřeteno, ale je to u některých výpěstků dost problém, mají ze školek relativně mohutný kmen, korunku vysoko a špatně se ten terminál volí... V podstatě takový vzorový stromek je výše.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Trnavsko 145 mnm

IP:  170.187

Rez broskýň

22 Mar 2021, 21:10

Ja mám všetky rezané s terminálom. Jeden subjektívny dôvod je ten, že mne sa taký tvar jednoducho viac páči. Ľahšie sa pristupuje do koruny (človeku aj postreku). Stredníkový tvar je podľa mňa pevnejší (konáre sú založené pod tupším uhlom). Dosť často vidím kotlovitú korunu s 3-4 konármi založenými prakticky v jednej výške, ktorá len čaká na rozčesnutie. Pri stredníkovom tvare možno dosiahnuť väčšiu celkovú výšku, takže vždy aspoň úplne na vrchu aspoň trochu plodov zostane aj keď boli neskoré jarné mrazy.
Napísať odpoveď