Rez broskýň

IgorML
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Rez broskýň

28 Apr 2023, 10:27

A rezať konáre vraj netreba na konárový krúžok, ale na čapík, aby huby nenapadali po reze priamo kostrové konáre. Prípadný napadnutý čapík sa zreže vo vegetácii keď sú dobré podmienky - teplo, sucho. Možno to tak robíte, ja sa čapíkom vyhýbam u ostatných ovocných druhov, ale u broskyne to asi stojí za zváženie, najmä v nebroskyňových polohách.
Neregistrovaný

IP:  97.51

Rez broskýň

28 Apr 2023, 10:31

Řez broskvoň neprobouzí, názor, že časný řez podporuje brzké kvetení dík tlaku mízy do menšího objemu korunky, je zajímavý. Jestli ho položíte tak, že budete srovnávat broskvoň a meruňku, nedostanete se ke správnému výsledku. Broskvoně mají o dost vyšší odolnost k mrazíkům než meruňky.
Prílohy
Snímek11.JPG
IgorML
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Rez broskýň

28 Apr 2023, 10:43

Iste, exaktné by bolo porovnávať 2 rovnaké broskyne, t.j. rovnaká odroda, jedna orezaná, ďalšia neorezaná, ako zvládnu mrazy. Ale tento pokus zatiaľ nemôžem spraviť. Možno neskôr, keď si broskyňu namnožím (zatiaľ som v procese).
IgorML
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Rez broskýň

28 Apr 2023, 11:30

Teplotu -6 st. C mohli prežiť iba nejaké "zabudnuté", dovtedy neroztvorené puky, súdiac podľa tabuľky. Ale pravda, tých -6 st. C v minulom roku mám iba "z počutia", od susedov. Primissimu mám tento rok zatiaľ stále neorezanú a možno ešte týždeň počkám. Prejde teraz týždeň, medzitým všetko slabé (a oportunistické) odpadne, uvidí sa čo prežilo mrazové vlny, a to čo prežilo ma navedie trochu pri reze. O týždeň s ďalšou10 dňovou predpoveďou sa uvidí až do zmrzlých aké bude počasie. Ale hádam už mrazy nebudú.
IgorML
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Rez broskýň

28 Apr 2023, 16:42

A letný rez autor tiež neodporúča. Vraj po letnom zakrátení broskyňa opäť len naštartuje tvorbu nových letorastov smerujúcich zase len nahor a prípadné nové letorasty buď nevyzrejú resp. drevo sa po reze do zimy úplne nezacelí. Alternatívou je vraj iba nalomenie letorastu a jeho sklonenie do horizontálnej polohy, bez odtrhnutia. Zranenie je menšie, rast nahor je zastavený, posilňuje sa rast nižšie postavených konárov a možno aj lepšie vyzretie očiek? S tými očkami je to len môj predpoklad. Zlomený konárik, ak zaschne, sa odstraňuje až o rok, opäť pri čo najneskoršom jarnom reze. Odskúšané nič z toho nemám, ale asi vyskúšam. V mojich podmienkach treba broskyňu stresovať čo najmenej a tieto techniky mi pripadajú ako max. šetrné.
walter
Príspevky: 727
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Rez broskýň

10 Sep 2023, 11:08

tímto nechci nikoho přesvědčovat, že můj postup je správný. Tak, jako v předchozích letech jsem provedl minulý týden pozdně letní řez. Stav stromků před a po řezu. Walter
Prílohy
před řezem
před řezem
po řezu
po řezu
Neregistrovaný

IP:  254.170

Rez broskýň

28 Jan 2024, 16:35

Na jar 2023 som zasadil stromček broskyne Redhaven na podpníku GF 677, stromček prirastal a mal malú korunku. No nedopatrením sa pes dostal do záhrady a celú korunku ohrýzol a následne strom na začiatku koruny zlomil, na druhý deň som nožnicami zastrihol neporušený kmeň asi 50 cm nad zemou. Je šanca, že broskyňa prežije a na jar vyrastú nové výhony pri takomto zásahu alebo s najväčšou pravdepodobnosťou strom vyschne?
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rez broskýň

28 Jan 2024, 16:58

Pokud jsou na zbytku mladého stromku nějaké pupeny, měl by na jaře obrazit. U staršího dřeva by to bylo horší. Broskvoň na starém dřevě nedisponuje velkým množstvím spících pupenů.
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rez broskýň

28 Jan 2024, 19:31

přasličák napísal:
28 Jan 2024, 16:58
Pokud jsou na zbytku mladého stromku nějaké pupeny, měl by na jaře obrazit. U staršího dřeva by to bylo horší. Broskvoň na starém dřevě nedisponuje velkým množstvím spících pupenů.

Jestli se jedná - jak tomu rozumím - jen o pahýl kmínku po jedné sezóně od výsadby, tak jej radši vytáhněte a místo něj na jaře zasaďte novou broskvoň. I kdyby se nakrásně na kmínku probudil nějaký spící pupen (což není příliš pravděpodobné), neporoste to dobře a bude problém s nezahojením řezné rány. Vysazením stromku se zapěstovanou korunkou neztratíte čas, spíš naopak.
Hawkeye
Príspevky: 2349
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Rez broskýň

28 Jan 2024, 20:22

Neregistrovaný napísal:
28 Jan 2024, 16:35
Na jar 2023 som zasadil stromček broskyne Redhaven na podpníku GF 677, stromček prirastal a mal malú korunku. No nedopatrením sa pes dostal do záhrady a celú korunku ohrýzol a následne strom na začiatku koruny zlomil, na druhý deň som nožnicami zastrihol neporušený kmeň asi 50 cm nad zemou. Je šanca, že broskyňa prežije a na jar vyrastú nové výhony pri takomto zásahu alebo s najväčšou pravdepodobnosťou strom vyschne?
vysloužil napísal:
28 Jan 2024, 19:31
Jestli se jedná - jak tomu rozumím - jen o pahýl kmínku po jedné sezóně od výsadby, tak jej radši vytáhněte a místo něj na jaře zasaďte novou broskvoň..
Mám ten istý názor ako dr.Vysloužil - radšej by som zasadil nový stromček, než čakal na neistý výsledok, navyše s pravdepodobnými komplikáciami.
Obzvlášť ak ide o Redhaven na GF677, teda bežne dostupný výpestok. Nepoznáme samozrejme všetky okolnosti - teda či napríklad zaobstaranie nového stromčeka nie je pre Vás z nejakého dôvodu komplikované...
Ešte by ma zaujímalo (ak to môžete uviesť): aké je to plemeno psa a v akom veku ? H.
Napísať odpoveď