Rez broskýň

andre.marek
Príspevky: 642
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Rez broskýň

14 Jan 2023, 15:00

Já dnes začal s jádrovinami abych to všechno stihl. Raději poslední dobou řežu v zimě, ať se neolamují pupeny.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
přasličák
Príspevky: 1585
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rez broskýň

14 Jan 2023, 17:58

Dnes jsem si zajel do Olomouce poslechnout velice zajímavé přednášky Ing. Nesrsty a Bc. Jána. Oba zdůrazňovali s řezem nespěchat. Teplomilné zásadně v době květu. U broskvoně často méně zkušený pěstitel nerozezná květní pupeny od vegetativních. Jak to pak může stříhat ? Matador to zná, ale pozdější řez je pro stromy rozhodně šetrnější. Oba doporučují i ostatní peckoviny a dokonce i jádroviny sříhat těsně před květem. Doplňkový letní řez udělat formou průklestu k oslunění koruny maximálně do konce prázdnin. Řez v lednu je nutné zlo v pracovním okně profesionálních ovocnářů.
M.H
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Rez broskýň

14 Jan 2023, 18:50

Když se větší rány ( u peckovin) zatřou - používám ten kupovaný šedý sadařský balzám v kelímku. Otázka jestli v sadech taky zatírají? To zatírání totiž bere stejně času jak samotný řez.

Místama nezatírám, když to není důležitá větev, nebo používám místama řez na pahýl s drobnými výhony ( Zahnův pahýl ?) ten taky nezatírám. Meruňky řežu jako poslední před květem - tam už se dost květů očeše to je pravda. Jako první jsem taky začínal jádrovinama, ale ty broskvoně kvůli postřiku kadeřavosti jsem změnil jako první k řezu.
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rez broskýň

14 Jan 2023, 22:55

M.H napísal:
14 Jan 2023, 18:50
Když se větší rány ( u peckovin) zatřou - používám ten kupovaný šedý sadařský balzám v kelímku. Otázka jestli v sadech taky zatírají? To zatírání totiž bere stejně času jak samotný řez.

Místama nezatírám, když to není důležitá větev, nebo používám místama řez na pahýl s drobnými výhony ( Zahnův pahýl ?) ten taky nezatírám. Meruňky řežu jako poslední před květem - tam už se dost květů očeše to je pravda. Jako první jsem taky začínal jádrovinama, ale ty broskvoně kvůli postřiku kadeřavosti jsem změnil jako první k řezu.
Myslím, že profesionálové rány nezatírají, ostatně neviděl jsem v komerčních sadech nějakou barvu na řezných ranách. Nevyplatí se jim to. Ale je třeba vzít v potaz, že amatéři své ovocné stromy neobměňují tak často.
Naposledy upravil/-a vysloužil v 22 Jan 2023, 16:36, upravené celkom 2 krát.
Štěpánka.3
Príspevky: 766
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Rez broskýň

15 Jan 2023, 09:48

Také už jsem včera ořezala pár menších broskvoní. U broskvoní už bezpečně poznám, které pupeny jsou květní. Většinu ran zatírám balzámem. Včera bylo krásně, dnes už zas prší. Na jaře pravidelně nestihnu ostříhat všechno, co bych chtěla. Letos se musím zaměřit na slivoně, některé už nebyly prořezané pár let. Mladé jádroviny řezu raději, až je vidět, které pupeny jsou opravdu květní. U těch to ještě tak spolehlivě nepoznám.
Olomoucko 220 m n. m.
walter
Príspevky: 727
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Rez broskýň

22 Jan 2023, 15:42

sedmileté Springcrest a Redhaven zkrácené pozdně letním řezem. W.
Prílohy
20230122_142402.jpg
Naposledy upravil/-a walter v 22 Jan 2023, 16:52, upravené celkom 1 krát.
M.H
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Rez broskýň

22 Jan 2023, 16:11

Walter -Jaký máte odstup stromů a podnož? Dá se to tak blízko udržet na kotlovou korunu?
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rez broskýň

22 Jan 2023, 16:44

Štěpánka.3 napísal:
15 Jan 2023, 09:48
Také už jsem včera ořezala pár menších broskvoní. U broskvoní už bezpečně poznám, které pupeny jsou květní. Většinu ran zatírám balzámem. Včera bylo krásně, dnes už zas prší. Na jaře pravidelně nestihnu ostříhat všechno, co bych chtěla. Letos se musím zaměřit na slivoně, některé už nebyly prořezané pár let. Mladé jádroviny řezu raději, až je vidět, které pupeny jsou opravdu květní. U těch to ještě tak spolehlivě nepoznám.
Já to tedy dělám opačně. Jádroviny a slivoně si troufnu řezat již od ledna, abych to stihl. Vím, že lepší by bylo, řezat je až těsně před rašením nebo během něj. Ale stromům to evidentně nijak nevadí, nezdá se, že by pahýly trpěly nějak víc. Navíc dřevo nařezané během zimy rychleji uschne a údajně třeba na uzení je kvalitnější (neměl jsem možnost to porovnat). Na květní pupeny vůbec nehledím, nikdy se nestalo, že bych jich odřezal příliš a byla proto malá úroda. Problémy jsou vždycky spíš s probírkou.
Naopak broskvoně a meruňky řežu co nejpozději, nejlépe v době, kdy nehrozí mrazy. Mohu tak případně zohlednit plůdky, které mi mrazík ponechal.
walter
Príspevky: 727
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Rez broskýň

22 Jan 2023, 16:45

stromky jsem kupoval a vysazoval v březnu 2016, Springcrest je na GF667, Redhaven na Montclar a stromky, vlastně jsou v řadě 3, jsou od sebe necelé 2m. V létě už jdou větve do sebe a tak letní řez je poněkud hlubší. Každopádně ale sklizeň i řez probíhají ze země, vrcholky stromků nedosahují ani 2 metry. W.
Prílohy
20230122_142437.jpg
david

IP:  249.55

Rez broskýň

22 Jan 2023, 17:36

Souhlasím s citací kolegy Přasličáka, že teplomilné peckoviny řezat po nástupu vegetace- a osobně to dělám v době květu-prevence bakterióz a regulace násady, neměl jsem nikdy problém,. Zimní termíny řezu hlavně u meruněk smrdí nástupem klejotoku v ranách a infekcemi všeho možného (cytospora, pseudomonas, nectria atd.). Za silného tlaku mízy na začátku vegetace se rány začnou hned hojit, ale ve vynucené dormanci-spánku- během ledna a února- se dlouho neděje nic, rány jsou otevřené mrazu a vlhku.... nevím, teď bych rozhodně neřezal. Jinak ten pozdně letní řez -vidno na fotkách- slouží k čemu? Soudě dle fotek, letorosty byly zkráceny možná od konce srpna-počátek září? pak už se s nimi taktéž nic neodehraje, a spíš bych možná v tuto dobu nezakracoval, ale probíral (silnější kolmé uvnitř) s tím, že na jaře korunu dotvořím...
Napísať odpoveď