Rez broskýň

kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Rez broskýň

22 Mar 2021, 22:19

pani, to ste ma velmi nepotesili. nevadi, uvidim ako sa im bude darit s kotlovitou korunou a pripadne pri dalsom pokuse, v duchu hesla "Tudy ne, přátelé!", skusim terminal :)
Lída
Príspevky: 284
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Rez broskýň

22 Mar 2021, 23:15

Ono jde asi oboje. Redhaven mám s kotlovitou korunou (nižší a širší), Venus s terminálem (vyšší a užší, široká by se tam nevešla). Obě rostou i plodí dobře. V té kotlovité koruně se plody možná o něco lépe vybarvují.
Neregistrovaný

IP:  244.223

Rez broskýň

24 Mar 2021, 07:29

Ďakujem za odpovede, čítal som že marec je optimálny čas na rez, môžem rez vykonať hneď?
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rez broskýň

24 Mar 2021, 10:53

Jak píše El Edgar, marec u nás nás není příliš vhodný termín. V teplých krajích na suchých a chudých půdách je možné, či dokonce lepší řezat v březnu nebo i dřív, abychom zbytečně nezbavili strom živin v rašících pupenech. To ale v našich zahradách nebývá problém. Naopak musíme zohlednit obtížnější hojení větších řezných ran broskvoní. Nejlepší hojivost a nejmenší riziko následného klejotoku je v období květu. Naopak není žádný problém řezat ještě o něco později, kdy už vidíme, kolik plůdků nám po zmzlých zůstalo a podle toho modifikovat řez. Podmínkou je samozřejmě dostatek živin a vláhy, na obojí jsou broskvoně (např. oproti meruňkám) náročnější. Nevýhodou je, že odřezané kvetoucí a narašené dřevo se hůř likviduje.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Rez broskýň

19 Apr 2022, 23:28

Mám takú trochu anketovú dvojotázku - Pri reze broskýň používate krátky alebo dlhý rez? A prečo?

Mám broskyne zatiaľ iba vo fáze výchovného rezu. Plánoval som ďalej rezať dlhým rezom ale teraz toto rozhodnutie prehodnocujem. Pri dlhom reze sa totiž dosť využíva prirodzené ohýbanie letorastov pod váhou plodov a následná tvorba nových výhonov na báze letorastov. Keď som sa zamyslel nad priebehom počasia v posledných sezónach, asi je nereálne očakávať úrodu každý rok a tak mi napadlo, že rezať krátko by bolo možno z dlhodobého hľadiska vhodnejšie.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Neregistrovaný

IP:  11.241

Rez broskýň

20 Apr 2022, 06:27

Larix, to je veľmi teoretický pohľad. Dlhý rez, ohýbanie letorastov a tvorba mladých na báze, je zbožné prianie. Realita je často celkom iná. Krátky rez tiež nemusí byť vhodný, môže spôsobiť nevhodné zahustenie.
Špecifikoval by som trochu inak. Broskyňa potrebuje najprv vytvoriť kostru stromu. V prvých rokoch sa sústredím na tento cieľ, ale s tým aby na kostrových konároch bolo dostatok obrastu, vyholenie je nežiadúce. Potom už nastupuje každoročný silný obnovovací rez. Kostra stromu ostane zachovaná a obrast sa silno zosadzuje na čo možno najbližší výhon ku kostrovému konáru. Obrast po jarnom reze nepresahuje cca 50 cm od kostrových konárov. Takýto tvar je vhodné udržať po celý život stromu, teda používam každoročný "obnovovací rez ako u viniča". Toto platí pre klasický tvar kalicha s 4-5 kostrovými konármi. K tomu neodlučiteľne patrí dobrá agrotechnika, je to druhá strana mince. Broskyňa nemá rada konkurenciu trávy a na živiny je náročná.
U tvaru Vertiko, či štíhle vreteno, či ako sa to volá, to neviem, to som zatiaľ broskyňu tak nepestoval. R.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rez broskýň

20 Apr 2022, 07:46

larix napísal:
19 Apr 2022, 23:28
Mám takú trochu anketovú dvojotázku - Pri reze broskýň používate krátky alebo dlhý rez? A prečo?

Mám broskyne zatiaľ iba vo fáze výchovného rezu. Plánoval som ďalej rezať dlhým rezom ale teraz toto rozhodnutie prehodnocujem. Pri dlhom reze sa totiž dosť využíva prirodzené ohýbanie letorastov pod váhou plodov a následná tvorba nových výhonov na báze letorastov. Keď som sa zamyslel nad priebehom počasia v posledných sezónach, asi je nereálne očakávať úrodu každý rok a tak mi napadlo, že rezať krátko by bolo možno z dlhodobého hľadiska vhodnejšie.
Netrúfam si povedať, že krátky alebo že dlhý rez je ten lepší. Záleží to určite aj od toho, ako konkrétny strom v čase rezu vyzerá, a tiež od toho, na aký spôsob rezu si záhradkár zvykol. Krátky rez (Du Breuil) sa viac odporúča pri slabšie rastúcich stromoch, dlhý (('americký') zasa pri stromoch rastúcich bujnejšie. Opäť - nie je to 'železné' pravidlo. Ja preferujem krátky rez, napriek tomu, že pri ňom vzniká viac rezných rán a je aj nepochybne prácnejší. Často je to však akási improvizácia aj s prvkami dlhého rezu a niektorých techník používaných pri jadrovinách. Veľmi dôležitá je snaha predísť vyhoľovaniu kostrových konárov. Väčšinu broskýň/nektariniek mám v tvare akoby obrátenej pyramídy - nie je to typická dutá kotlovitá koruna, pretože je tam kostrový konár aj v strede. U nás býva teplých slnečných dní dostatok, takže koruna môže byť o trošku hustejšia. Pri reze mierne zakracujem aj ponechávané dlhé zakvitnuté rodivé výhonky - tak aby koncový púčik po zakrátení bol iba rastový, nie zmiešaný. Často je ale miera zakrátenia daná léziami (glejotokom) v priebehu výhonku.
Na fotkách je nektarinka Stark Red Gold - foto 1 pred rezom, foto 2 po reze.

- Odkaz na veľmi dobrý a zrozumiteľný článok o (nielen) reze broskýň je na foto 3. Sú tam uvedené aj iné spôsoby rezu (napr. striedavý rez, metóda Ré a i.). Toho 'Kohaplantu' sa nezľaknite, autorom je ing.Oleg Paulen 😀.
- Dobrý článok o reze ovocnín všeobecne je (odkaz naň) na foto 4. IH

Screenshot_20220420-073101_Chrome.jpg
Screenshot_20220420-073109_Chrome.jpg
Screenshot_20220420-075532_Google.jpg
Screenshot_20220420-082014_Drive.jpg
Screenshot_20220420-082014_Drive.jpg (19.69 KiB) 2150 zobrazení
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Rez broskýň

20 Apr 2022, 11:34

Ďakujem za reakcie.

Článok od O. Paulena na stránkach Kohaplantu evidujem a aj niekoľko ďalších internetových príručiek. Dobrá (hlavne plno informácií z praxe) je aj táto, od neznámeho autora: https://docplayer.cz/9664855-Pestovani- ... tromu.html Z vašich odkazov je pre mňa nová tá posledná Krátka príručka..., hodí sa do zbierky :-)

Nejako som to nerozvádzal ale samozrejme s krátkym rezom som nezačal pri hrotiaku a rovnako sa naň striktne neobmedzím ani v neskoršom období života stromu. Je mi jasné, že najprv treba vypestovať korunu (kostrové a polokostrové konáre) a pri udržiavacom reze bude potrebné občas odstraňovať, nahrádzať alebo skracovať poškodené alebo nevhodné drevo. Čiže k určitej aplikácii dlhého rezu bude dochádzať v každom prípade.

Moja otázka smerovala skôr k preferencii jedného alebo druhého spôsobu vzhľadom na jarné počasie a z toho vyplývajúcu nepravidelnú rodivosť. Niekomu na celkovom habite stromu až tak nezáleží a divoký vzhľad neprekáža. V takom prípade je vždy možné použiť dlhý rez, hoci aj do staršieho dreva a nejaké vhodné náhradné výhony sa vždy nájdu. Mne ale dosť záleží (opakujem sa) na tom, aby ovocný strom plnil aj okrasnú funkciu a nejako vyzeral. Napríklad tak, ako na vašich fotkách p. Hlavatý. Vidno na nich, že to pravdepodobne vnímate podobne. V kontexte tých fotiek mi vaše vyjadrenie
Ivan Hlavatý napísal:
20 Apr 2022, 07:46
Ja preferujem krátky rez
spolu s mojimi pestovateľskými podmienkami vytvára záver, že ideálny bude krátky rez s prvkami dlhého, čo bola viacmenej aj moja pôvodná predstava. Určite sa dá aj v horších podmienkach vypestovať pekný strom použitím výhradne dlhého rezu ale takto sa mi to zdá jednoduchšie (hoci prácnejšie, čo mi nevadí).
Neregistrovaný napísal:
20 Apr 2022, 06:27
...teda používam každoročný "obnovovací rez ako u viniča".
Mne rez viniča pripomína krátky rez. Vinič sa snažím pestovať v tvare stredne vysokého dvojramenného kordónu s tým, že na ramenách sú v rozostupoch "hlavy", na ktorých presne ako pri krátkom reze broskýň, nechávam jeden rodivý výhon a dvojočkový čapík, z ktorého vyrastú dva výhony na ďalší rok. Podľa mňa krátky broskyňový rez má pôvod práve v reze viniča lebo je to úplne to isté.

Aby som to zhrnul, momentálne mám takúto predstavu - pomocou dlhého rezu zapestovať kostrové a polokostrové (ak bude treba aj konáre tretieho rádu) konáre. Na nich zabezpečovať obnovu dreva krátkym rezom a zakracovaním terminálnych výhonov. Dlhým rezom potom prípadne odstraňovať nevhodné alebo nahrádzať poškodené konáre.

Zaujímal (a stále zaujíma) ma ale pohľad a skúsenosti rôznych pestovateľov, preto som položil úvodnú otázku.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 169
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Rez broskýň

20 Apr 2022, 17:54

larix napísal:
20 Apr 2022, 11:34
ideálny bude krátky rez s prvkami dlhého
Nejako tak to praktikujem aj ja. Akási kombinácia "ťažňov" a "čapíkov". Nespolieham na to, že ťažen sa ohne a z jeho bázy vyrastie nový silný výhon, ale mám tam zásobný čapík, z ktorého by mal vyrásť silný výhon pre využitie ako ťažeň v ďalšom roku. Tohtoročný ťažeň sa ďalší rok odreže, ak preň nie je iné využitie. Podobne ako pri viniči.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rez broskýň

20 Apr 2022, 19:14

larix napísal:
20 Apr 2022, 11:34
...Mne ale dosť záleží (opakujem sa) na tom, aby ovocný strom plnil aj okrasnú funkciu a nejako vyzeral. Napríklad tak, ako na vašich fotkách p. Hlavatý. Vidno na nich, že to pravdepodobne vnímate podobne...
Áno, dá sa to tak povedať. Snažím sa, aby strom nielen pekne rodil, ale podľa možnosti aj dobre vyzeral. Ono to často ide 'ruka v ruke' - ak strom pekne vyzerá, väčšinou je to aj doklad správneho rezu a potom aj dobre rodí.
Neplatí to ale absolútne - aj ja mám v záhrade zopár 'ovocných Quasimodov'. Niekedy strom nerastie tak ako by sme chceli a treba improvizovať. Navyše celkom rád porušujem tzv. "železné pravidlá". Doslova sa teším, ak sa ukáže, že zhrdzaveli...😀

Zhrnul by som to takto: prioritou je bohatá úroda kvalitných plodov. Ak strom navyše aj pekne vyzerá - fajn.
V prípade rozhodovania sa medzi "kvalitná úroda + škaredý strom" kontra "biedna úroda + pekný strom" volím variantu č.1. 😀
A aby som to úplne zastrešil: Keďže nie som žiadny profík - iba bežný hobík - a od dopestovanej úrody nie som závislý, absolútnou prioritou je pre mňa výborný relax v záhrade 😃. IH
Napísať odpoveď