Meruňka přeroubování

Pavel
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 05 Feb 2021, 11:21
Bydlisko: Uh.brod

Meruňka přeroubování

12 Feb 2021, 14:37

Mám asi sedmiletou meruňku, potřeboval bych poradit jak ji přeroubovat.(chci kosterní větve přeroubovat roubováním za kúru,je to vhodná metoda pro meruňku?díky za radu.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Meruňka přeroubování

12 Feb 2021, 17:56

Pavel napísal:
12 Feb 2021, 14:37
Mám asi sedmiletou meruňku, potřeboval bych poradit jak ji přeroubovat.(chci kosterní větve přeroubovat roubováním za kúru,je to vhodná metoda pro meruňku?díky za radu.
Hodilo by se, p. Pavle, uvést, proč chcete meruňku přeroubovat a v jaké poloze ji pěstujete. Pokud stromek roste v okrajové - chladnější oblasti a vy nejste zkušený zahradník (a to byste se asi neptal) , pak bych přeroubování meruňky spíš neradil. Peckoviny obecně se hůř ujímají a obtížně hojí větší řezné rány, u teplomilných meruněk to platí dvojnásob. Lepší výsledky jsou s roubováním kopulací na jednoleté výhony a vlky. Přeroubování meruňky za kůru je "vyšší dívčí" s nejistým výsledkem. Je třeba mít svěží a silné rouby nařezané nejlépe v prosinci a štěpovat radši později po odkvětu, kdy je tepleji. Ani to nezaručí úspěch.
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Meruňka přeroubování

12 Feb 2021, 18:14

vysloužil napísal:
12 Feb 2021, 17:56
Je třeba mít svěží a silné rouby nařezané nejlépe v prosinci ...
toto ma zaujalo, rovnako ako poznamka v odkaze od p. Ambroza "Z biologického hlediska je nejlépe použít rouby nařezané krátce před štěpováním. Pokud v dané oblasti teploty klesají pod —15 °C, musíme rouby řezat před příchodem hlavních mrazů."

preco je najlepsie brat vruble pred hlavnymi mrazmi? teraz su tu teploty celodenne okolo -15, prognoza na najblizsie dni cca -20, znamena to, ze uz nemozem po tychto mrazoch narezat vruble, resp. uz sa budu ujimat horsie ako tie, ktore som si mal narezat v decembri?
Neregistrovaný

IP:  168.81

Meruňka přeroubování

12 Feb 2021, 18:57

A proč by na reklamních (a podobných) webech měly být rozumné rady? Vy je tam opravdu čekáte? JG
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Meruňka přeroubování

12 Feb 2021, 19:54

kvas napísal:
12 Feb 2021, 18:14
znamena to, ze uz nemozem po tychto mrazoch narezat vruble, resp. uz sa budu ujimat horsie ako tie, ktore som si mal narezat v decembri?
Rouby je dobré chránit před tepelnými šoky. Při -20st. bych na pupeny nesahal holou rukou s teplotou +36st. Ale v rukavicích není problém odběru kdykoliv, při mrazech i po nich. Horší je, že u některých meruněk už mám teď růžové pootevřené květní pupeny. Roub se však chytne stejně dobře, protože vegetativní pupeny raší u meruněk mnohem později. Květní odpadnou nebo se vylomí.
Naprosto uzavřené malé pupeny jsem tradičně zaznamenal na Vesprimě, ale ještě jsem neprohlížel všechny stromy.
Prílohy
Růžové poupě a <br /> 3 vegetativní pupeny
Růžové poupě a
3 vegetativní pupeny
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Meruňka přeroubování

12 Feb 2021, 20:46

Pavel napísal:
12 Feb 2021, 14:37
Mám asi sedmiletou meruňku, potřeboval bych poradit jak ji přeroubovat.(chci kosterní větve přeroubovat roubováním za kúru,je to vhodná metoda pro meruňku?díky za radu.
Rozumím, že plody stávající meruňky vás zklamaly nebo obvykle zmrznou. Ano, přeroubování kopulací (nebo forkertovo očkování) do vlků nebo jiných mladých výhonů je snadnější a jiné způsoby nedoporučuji.
Pro roubování meruňky za kůru je však potřebná aspoň trocha zjednodušené teorie. Nevím, zda to umím srozumitelně popsat.
Rašení poupat je dáno hormonálně (vrcholový pupen zaznamená déletrvající vysokou teplotu a osvětlení, z kořenů se vysílá míza s energetickými a hormonálními sloučeninami) - ožijí očka a rouby po kopulaci.
Pro ujmutí roubu za kůru je potřeba listí a fotosyntézy. V listech se tvoří cukry a táhnou z kořenů vodu k jejich naředění. Pokud tam listy nejsou, není tento osmotický tlak možný. Je nutná i dobře olistěná tažná větev. Tady je určitý rozdíl mezi meruňkami a jabloněmi, které mají listy dříve než květy.
Pavel
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 05 Feb 2021, 11:21
Bydlisko: Uh.brod

Meruňka přeroubování

13 Feb 2021, 11:03

Odrůda meruňky goldrich, místo pro meruňky poměrně příznivé,to forkertovo očkování mužů použít už na jaře?Pavel.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Meruňka přeroubování

13 Feb 2021, 11:21

toto ma zaujalo, rovnako ako poznamka v odkaze od p. Ambroza "Z biologického hlediska je nejlépe použít rouby nařezané krátce před štěpováním. Pokud v dané oblasti teploty klesají pod —15 °C, musíme rouby řezat před příchodem hlavních mrazů."

Autor textu na odkaze, kde se píše o přeroubování, neví, na co se ptáte. To, co se píše o nařezání roubů je myšleno u jádrovin, protože meruňky a peckoviny vůbec se přeroubovávají jen výjimečně. Rouby jabloní skutečně můžete nařezat krátce před štěpováním, dokud nemají lístečky, dokonce rouby s nalitými pupeny plnými růstových látek se líp ujímají a rychleji raší. Pro peckoviny to ale neplatí. Tam je nutné, aby rouby byly ve svém vývinu oproti podnoži pozadu. Je úplně jedno, jestli tuhé mrazy přišly v prosinci nebo v únoru a jestli jsou rouby nařezané před nebo po nich. Když štěpujeme peckoviny z pozdě nařezaných roubů, začnou rašit, ale většinou zaschnou.
Forkertovo očkování můžete použít kdykoli, tedy i na jaře. Má velkou výhodu, že nedělá žádné řezné rány a i když se očko nepřihojí, stromu to nijak neublíží.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Meruňka přeroubování

14 Feb 2021, 11:11

Pavel napísal:
13 Feb 2021, 11:03
Odrůda meruňky goldrich, místo pro meruňky poměrně příznivé,to forkertovo očkování mužů použít už na jaře?Pavel.
Já jsem několik meruněk přerouboval do vlků starších slivoní. Původní kmen jsem po jednom roku zredukoval a časem ho odstraním úplně. Meruňka na snímku je roubovaná v únoru 2018. Některé jsem očkoval Forkertem také v termínu únor/březen po mrazech. Výhodou přeroubování je rychlejší růst mladého roubovance oproti mladým podnožím.
Prílohy
merunka preroubovana.jpg
Napísať odpoveď