Podnože z pecek

larix
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

21 Feb 2022, 09:45

Zatiaľ vyzerá životaschopne. Zaujímavé, že neodpadol.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/ílovito-hlinitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Neregistrovaný

21 Feb 2022, 12:08

Tiež sa mi to pri očkovaní v škôlke stalo. Plod normálne dozrel, bola to slivka Hanita. Prečo aj nie, veď mal nad sebou mohutný prírastok. R.
M.H
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56

24 Mar 2022, 19:58

Stratifikované pecky v substrátu v květináči. Pecky broskví jsou ještě zavřené jen sem tam některá klíčí, meruňky už dávno vyrašily i v chladu venku. Broskve budou tedy potřebovat teplo na slunci nebo uvnitř domu, pecky by měly samy prasknout.

Letos většina pecek z Velkopavlovických meruněk přes zimu uvnitř shnila, ale nebyly ničím mořené, se ztrátama se počítá, je třeba stratifikovat dostatek pecek. U broskví takové ztráty nejsou.

Zárověň klíčí i pecky Durancií i jadérka Moravské jaderničky.

Teď jen opatrně zasadit, kořeny jsou velice křehké.
Prílohy
Semenáč VP
Semenáč VP
Semenáče jaderničky
Semenáče jaderničky
Mimmo
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26

24 Mar 2022, 20:51

Většina broskví vyžaduje mnohem delší dobu stratifikace při 2-7st. a vlhku než meruňky a slivoně. Když je dáte do tepla, stratifikace se zastaví a bude pokračovat až zase v zimě.

Hnití pecek je obvykle způsobeno nadměrnou vlhkostí. Chemické ošetření čistých pecek není potřebné.

Pecky při stratifikaci nepraskají, ale pomalu a tiše se otevřou.
M.H

24 Mar 2022, 22:43

Mimmo napísal:
24 Mar 2022, 20:51
Většina broskví vyžaduje mnohem delší dobu stratifikace při 2-7st. a vlhku než meruňky a slivoně. Když je dáte do tepla, stratifikace se zastaví a bude pokračovat až zase v zimě.

Hnití pecek je obvykle způsobeno nadměrnou vlhkostí. Chemické ošetření čistých pecek není potřebné.

Pecky při stratifikaci nepraskají, ale pomalu a tiše se otevřou.
Ano máte pravdu, pecky nepraskají ale otevřou se.

Pecky mám dohromady v jednom květináči a nezkoumám vlhkost, substrát je štěrkový propustný, za zimu květináč 2-3x pokropím shora, ale stejně voda klesá ke dnu květináče a odprostřed směrem ke dnu je opět více živých naklíčených meruňkových pecek než na sušším povrchu, takže o přemokření asi nejde.

V našich podmínkách je počet chladných hodin tak vysoký, že by měly být dostatečně stratifikované, všechny pecky možná ne - i v tomto je variabilita, ale polovina je klíčivá určitě.

Když jsem je nechal posledně v sáčku na slunci, tak po týdnu vyklíčily - byly to různé druhy, red haven, fairhaven, nektarinka, bělomasé pozdní broskve - všechny klíčily nešel poznat rozdíl. Nedostatek chladu řeší ve středomoří, mají za celou zimu jen několik stovek chladných hodin, kdežto u nás to jsou tisíce hodin chladu. Už jsem tu předtím dělal ten test v zimě, kdy pecky z broskví u radiátoru klíčily.
M.H

20 Jún 2022, 16:48

Semenáče z pecek vysazených na jaře. Broskvoně rostou podle očekávání celkem rychle, přitom na kraji záhonu pod jabloní.
Prílohy
2 meruňky, z pecky z VP
2 meruňky, z pecky z VP
3 broskvoně z pecek, výška kolem 40cm
3 broskvoně z pecek, výška kolem 40cm
Mimmo
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26

23 Jún 2022, 10:06

Zjistil jsem, že už zrají některé mahalebky. Jsou to takové miniaturní višničky. Opravdu se hodí jen k pěstování podnoží. Konzumace plodů vyžaduje osobní statečnost. Přezrálé plody jsou sice sladké, ale mají silně hořkou příchuť. Navíc chuť i doba zrání může být u těchto neselektovaných divokých "tureckých višní" odlišná.
Prílohy
Mahalebka plody 2.jpg
Mahalebka plody.jpg
Napísať odpoveď