Rita, Narana

Martin
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Rita, Narana

26 Dec 2020, 16:45

Zajímaly by mne zkušenosti z pěstování raných, poměrně nových odrůd třešní Rita a Narana.Zvažuji také o vysazení třešně s dozráváním v 2-3 týdnu, Jacintu nebo Kasandru, co by jste doporučili?
Štěpánka.3
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Rita, Narana

26 Dec 2020, 17:18

O zkušenostech s Naranou budu moci poreferovat až za pár let, sázela jsem ji letos na podzim. Už druhý pokus, první se mi částečně mou vinou neujala.
Olomoucko 220 m n. m.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rita, Narana

26 Dec 2020, 21:46

Pěstoval jsem Kasandru a mohu ji doporučit. Vysoká úrodnost, chutné dost velké plody a dobrý termín zrání (mezi skorými srdcovkami a pozdnějšími chrupkami). Bohužel strom odešel jakoby na úžeh či monilii. Prostě svěsil listy a bylo po něm. Ritu, Naranu neznám.
Martin
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Rita, Narana

27 Dec 2020, 10:01

Mně to letos udělala Vanda, v srpnu již byla bez listí a padla.Ta Rita a Navara se začínají rozšiřovat, jeví se jako zajímavé odrůdy, prezentuje je např.polská školka Sekowszy.com. Jsou již u nás v prodeji u větších prodejců, obě rané, dozrávají první a druhý týden, ovoce zajímavé velikosti, větší než Adélka, Rivan či Aranka. Zvažuji o výsadbě, také o Kasandře aby vyplnila mezeru před 4-5 týdnem.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rita, Narana

27 Dec 2020, 16:46

Třešňových odrůd, které vyplňovaly "okno" mezi skorými odrůdami (májovky, Kaštanka, Karešova Winklerova r.) a pozdními chrupkami bylo vždycky málo. V minulosti snad Troprichterova a částečně Granát. Ostatně sortiment třešní a nakonec i višní se po celé 20. století obměnil jen minimálně. Když koukneme do předválečné pomologie, najdeme tam s malými obměnami tytéž odrůdy jako v atlase z 90. let - Rychlici, Germersdorfskou, Hedelfingenskou, Napoleonovu, Granát, Karešovu, Kaštánku, Schneiderovu. Jaký rozdíl oproti jabloním, za tu dobu se jejich sortiment obměnil několikrát!
Až v posledních 20 letech najednou jako by se s novými třešněmi roztrhl pytel. Nejen s těmi zahraničními, pozadu nezůstávají ani tuzemští šlechtitelé. Ale podobně jako u jablek, rozdíly ve vzhledu i v chuti se stále víc stírají. Zatímco v minulosti by si hnědočervenou nahořklou Germersdorfskou nikdo s bledou Napololeonovou nespletl, ty dnešní třešňové odrůdy jsou si podobné jako vejce vejci - velkoplodé sytě červené s tužší sladkou dužinou. Ve 3. třešňovém týdnu - mezi skorými a pozdními - dozrávají, kromě zmíněné Kasandry ještě Jacinta a Horka.
Štěpánka.3
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Rita, Narana

06 Jún 2021, 09:29

Štěpánka.3 napísal:
26 Dec 2020, 17:18
O zkušenostech s Naranou budu moci poreferovat až za pár let, sázela jsem ji letos na podzim. Už druhý pokus, první se mi částečně mou vinou neujala.
Tak ani druhý pokus nevyšel, třešeň na jaře začala nadějně rašit, ale postupně uschla. Možná mrazíky, ale spíše špatné stanoviště nebo přemokření. Po třetí už to na stejném místě zkoušet nebudu.
Olomoucko 220 m n. m.
Napísať odpoveď