Kterou višeň - kyselku?

vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kterou višeň - kyselku?

13 Júl 2020, 22:54

Letos je zvláštní, že všechny odrůdy višní dozrávají současně, nebo jen krátce po sobě. Dají se tak lépe porovnat. Teď pominu sladší odrůdy, které se víc hodí na jídlo, Favorit, K. Hortensie, Erdi, Ujherti a zaměřím se na ty kyselé, které sice nejsou tak lahodné, ale jak zmínil p. Rafael, likéry z nich jsou daleko lepší. A dodám, že lepší jsou i šťávy, vína, marmelády, sirup a - ač jsem to sám nikdy nezkusil - prý i višňovice.
Krátce po sobě mi dozrávají 4 kyselky. Dva starší stromy - Morela pozdní a Fanal, dva mladé - Pandy a Morina. Porovnám jejich parametry od nejlepší sestupně:
Velikost plodů: Fanal, Pandy, Morela, Morina
Plodnost: Morina, Fanal, Morela, Pandy. Morina je jako jediná naštěpovaná na Gisele 5, což se zřejmě projevilo. Důsledkem velké plodnosti jsou možná menší plody.
Odolnost k moniliovému úžehu (stříkal jsem všechny) Morina, Pandy, Morela, Fanal. Tady hraje samozřejmě roli, že Fanal a Morela jsou starší stromy, které trpí víc.
Odolnost proti monilii plodů: nevidím rozdíly, všechny hnijí málo - ani deštěm popraskané plody. Na rozdíl od ranějších sladkých odrůd, kde např. na Favoritu shnila cca 1/3 úrody.
Odolnost k vyholování větví: Morina, Pandy, Fanal, Morela. Tady bude hrát opět roli stáří stromů, ale Morela "vlastatí" určitě nejvíc.
Barvivost šťávy: u všech zhruba stejná, zcela dostačuje k obarvení griotky, marmelády, sirupu,...
Chuť: Morela, Pandy, Fanal, Morina. Stará Morela chutná opravdu nejlíp.
Trochu překvapují plodové vlastnosti moderní Moriny - nejmenší plody a nejhorší chuť. Pro zpracovatelské účely to asi velký význam nemá. Nicméně tradičně byla nejlíp hodnocená višňovka z Morely. Není to ale zcela směrodatné, protože použité technologie (přísady, použitý alkohol, aj) nebyly vždy stejné.
Dříve oblíbenou a hojně pěstovanou kvalitní odrůdu Morellenfeuer už nemám. Přirovnal bych ji asi k Pandy, chutí k Morele.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Kterou višeň - kyselku?

13 Júl 2020, 23:54

Měl jsem a ještě u mě dožívaji:
Morellenfeuer, Fanal a Morelu. S jinými odrůdami větších zkušenosti nemám. Vybral jsem si v tehdejším sortimentu co jsem potřeboval.
Nejlepší pro mé účely se osvědčila Morela. Bohužel nejvíc vyholovala, vlasatěla a byla nejvíc náchylná nemocem a chorobám. Taky to byly první stromy višní které mi uhynuly. Mezi těmi prvně uvedenými jsem větší rozdíly nezaznamenal.
(Ale po moravských povodních to postupně postihlo i některé třešně).
*
Takovou humornou vsuvku si nemůžu odpustit. Část višňové výsadby jsem umístil k polní příjezdové cestě. V těch dobách byly velmi časté nájezdy nejrůznějších "sběračů" ovoce. Tak jsem na taková místa nechtěl vysazovat nic atraktivního. Ty kyselky mi tam přišly ideální.
A ty jsem vždy nechával maximálně přezrat a zčernat.

A některým lidem to asi "vadilo" tak se mi snažili se sběrem "pomáhat"...
A bavil jsem se tím jak jsem je z dálky přes okno pozoroval jak vysypávali kyblíky, igelitky a plivali plody znechuceně na zem.

*
U Morely nevím, už nežily, ale u těch dvou jsem časem zjistil, že jdou v době přezrálosti setřepat na plachty. Na rozdíl od třešní u kterých to nejde.
*
Ale stejně, kolektivní sběr pomocí krátkých dvojitých žebříků byla větší sranda a zážitky.
Nehledě k tomu, že ty setřepané , přezralé a černé se v těch plachtách stejně musely ručně přebírat od už nahnilých....
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kterou višeň - kyselku?

14 Júl 2020, 13:44

Ještě jsem chtěl porovnat odrůdu Lutowka ze známého e-shopu. Růstem, dobou zrání i chutí se neliší od Morely, takže půjde zřejmě o tutéž odrůdu. Perličkou je, že shop prodává obě odrůdy zvlášť (Morelu i Lutowku) a prodejce do telefonu tvrdil, že jsou to různé odrůdy a Lutowka zraje o 10 dní dřív.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Kterou višeň - kyselku?

14 Júl 2020, 19:47

Lutowka vs. Morela.
Jsem tomu kdysi věnoval celkem dost času, jen na netu, ale výsledek žádný :(
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Martin
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Kterou višeň - kyselku?

15 Júl 2020, 08:07

Řadí se odrůda Újfehertoi Fürtös ještě do kyselek? S touto odrůdou jsem spokojen,je to chutná odrůda, nehnije,prakticky žádná monilie.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kterou višeň - kyselku?

15 Júl 2020, 08:34

Rafael napísal:
14 Júl 2020, 19:47
Lutowka vs. Morela.
Jsem tomu kdysi věnoval celkem dost času, jen na netu, ale výsledek žádný :(
Nemám tu knihu teď u sebe, ale tuším, že v Dvořákově pomologii z r. 1978 BYLA Lutowka uvedena mezi synonymy Morely pozdní.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kterou višeň - kyselku?

15 Júl 2020, 08:39

Martin napísal:
15 Júl 2020, 08:07
Řadí se odrůda Újfehertoi Fürtös ještě do kyselek? S touto odrůdou jsem spokojen,je to chutná odrůda, nehnije,prakticky žádná monilie.
Pomologicky to bude jistě kyselka, třebaže chuť je příjemná i pro přímý konzum. Šlechtěním nových odrůd se hranice mezi pomologickými typy trochu stírají.
Máte štěstí s tou monilií, mně odešel na úžeh celý strom.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Kterou višeň - kyselku?

15 Júl 2020, 18:30

Tak jsem pročenichal pomologie které mám zrovna při tlapkách.
Některá synonyma jsou velmi zajímavé a přímo navádějící k výrobě likérů. Jen škoda, že ta Morela tak silně vyholuje a poslední dobou je náchylná k nemocem :(

Amarelka stinná, Grosse lange Lorkische, Schatten-morelle, Griote a Ratafia, Griotte di Nord, Lutowka pozna cz. dlugoogonkowa, Agnate, Cassis, Cerise de Morel, Dutsch Morello, English Morello
(Švestky a třešně, Malá pomologie 3, Vávra, Ferkl, Koch, Černík, 1971)
*
A v jiné jsem našel už jen toto.
Doppelte Schattenmorelle
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kterou višeň - kyselku?

16 Júl 2020, 10:36

Morela pozdní je prý nejstarší doložená ovocná odrůda vůbec. Možná proto má tolik synonym. Nerozumím rozšířenému názvu Amaelka stinná, když jde o typickou kyselku. Amarelky mají nebarvící šťávu. Kouzlo chuti morely tkví v jemné hořkomandlové příchuti dužiny, která ji favorizuje právě pro přípravu likérů, vín, aj.
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Kterou višeň - kyselku?

02 Júl 2021, 17:24

Fanal pomaly začína dozrievať. Zasadená na jar 2016. Zatiaľ maximálna spokojnosť. Trochu vyholuje, plodnosť dobrá, aj keď ide o mladý stromček, rast na mahalebke primeraný. Na priamy konzum samozrejme príliš kyslá, na spracovanie vynikajúca. Tento rok prvý krát monilia, jeden konárik, chemicky neošetrujem vôbec.
Na jeseň sa má v predaji objaviť amarelka kráľovská a španielska višňa. Máte s nimi niekto skúsenosti?
Prílohy
IMG_20210702_170707.jpg
IMG_20210702_170729.jpg
IMG_20210702_170730.jpg
Napísať odpoveď