Jakou odrůdu višně

vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jakou odrůdu višně

26 Júl 2023, 22:49

Stromek Moriny jsem sehnal jen na Gisele, takže roste slabě. Uvidím, co udělá na ptáčnici. Bude-li odolnější na monilii, budu rád.
4 Moriny a 3 Morelly. Vzhledově se odlišit nedají, Morella je zřetelně kyselejší
4 Moriny a 3 Morelly. Vzhledově se odlišit nedají, Morella je zřetelně kyselejší
Neregistrovaný

IP:  168.81

Jakou odrůdu višně

28 Júl 2023, 19:52

Naši velikáni zrovna řeší, ve vláknu mišpule, technologii mišpulové marmelády. Moje marmelády z mého drobného ovoce řeší i s natrháním moje paní sousedka.
Od jara pořád jím med. Ten mám zase od druhých sousedů. Tak že si dám letošní rybízovou. Ale nějak jsem se přehlednul a vzal višňovou. Ta je vám taky moc dobrá. Mají nějakou starou vlasačku. JG
okenkodozahrad
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 12 Máj 2022, 07:50

Jakou odrůdu višně

28 Júl 2023, 22:40

S ošetřením asi půl hodiny před deštěm nebylo nic na Favoritu, ale Köröšská dala dost. Vypadá odolnější než jiné.
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jakou odrůdu višně

29 Júl 2023, 10:46

Návštěvník napísal:
28 Júl 2023, 19:52
Naši velikáni zrovna řeší, ve vláknu mišpule, technologii mišpulové marmelády. Moje marmelády z mého drobného ovoce řeší i s natrháním moje paní sousedka.
Od jara pořád jím med. Ten mám zase od druhých sousedů. Tak že si dám letošní rybízovou. Ale nějak jsem se přehlednul a vzal višňovou. Ta je vám taky moc dobrá. Mají nějakou starou vlasačku. JG
Nejlepší višňovou marmeládu jsme vyrobili před mnoha lety, když se úroda z velké staré višně zpracovávala na víno. Višně jsme tehdy rozšlapali ve vaničce a lisovali lisem na jablka. Zbylá vylisovaná hmota s peckama byla ještě docela šťavnatá, tak jsme z ní vybrali ty pecky (hnusná práce) a svařili na džem. Díky většímu množství pevného podílu měl výbornou konzistenci i bez přidání pektinu.
peter_z_tt
Príspevky: 1164
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Jakou odrůdu višně

29 Aug 2023, 13:28

S obľúbenou višňou Fanal budem zrejme nútený rozlúčiť sa aj keď s ťažkým srdcom. Nezvládla nápor vody a svoju úlohu asi zohrala aj monília . . .
Vedeli by ste mi odporučiť rovnako mrazuvzdornú, plodnú a chutnú višňu (kyselku)? Ideálne niečo s umierneným rastom vhodné do malej záhrady, kľudne aj niečo náročnejšie, vhodné do mojej suchej a teplej lokality.
Alebo inak povedané, hľadám "výstavnú" višnu. Je niečo lepšie ako Morela? :D
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jakou odrůdu višně

30 Sep 2023, 11:01

Koncem srpna se ke mně dostal roub snad ukrajinské odrůdy višně Xenie. Reference na ni byly skvělé, sladkovišeň, netrpící moniliniovým úžehem. Chtěl jsem pro ni to nejlepší a rozočkoval jsem ji na slaběrostoucí podnož Krymsk 6, zakoupenou u f. Batistiny. Velkým sklamáním bylo při odstraňování pásky zalití oček klejotokem, takže jsem o materiál přišel. Zřejmně špatná afinita podnože s touto odrůdou. Má hloupost, že jsem si to nepojistil naočkováním na Colt. Je to daň za zkoušení neprověřených věcí. Snad tuto odrůdu v budoucnu ještě seženu.
Lída
Príspevky: 290
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Jakou odrůdu višně

30 Sep 2023, 21:48

přasličák napísal:
30 Sep 2023, 11:01
Koncem srpna se ke mně dostal roub snad ukrajinské odrůdy višně Xenie. Reference na ni byly skvělé, sladkovišeň, netrpící moniliniovým úžehem. Chtěl jsem pro ni to nejlepší a rozočkoval jsem ji na slaběrostoucí podnož Krymsk 6, zakoupenou u f. Batistiny. Velkým sklamáním bylo při odstraňování pásky zalití oček klejotokem, takže jsem o materiál přišel. Zřejmně špatná afinita podnože s touto odrůdou. Má hloupost, že jsem si to nepojistil naočkováním na Colt. Je to daň za zkoušení neprověřených věcí. Snad tuto odrůdu v budoucnu ještě seženu.
Tady ji měli, třeba ji ještě zjara dostanou:
https://www.shop.zahradnictvolimbach.sk ... %88a-xenia
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jakou odrůdu višně

03 Okt 2023, 05:49

Pěkně děkuji paní Lído za upozornění. Firma Limbach nabízí velice zajímavé novinky. Teď jenom, aby se ta charakteristika Xenie zakládala na pravdě. Pojem mezidruhový hybrid z volného sprášení u mne vyvolává spoustu otázek. Rovněž velikost plodů až 15 g. Ale rozhodně si ji tam pořídím.
Neregistrovaný

IP:  25.246

Jakou odrůdu višně

28 Okt 2023, 21:24

přasličák napísal:
30 Sep 2023, 11:01
Koncem srpna se ke mně dostal roub snad ukrajinské odrůdy višně Xenie. Reference na ni byly skvělé, sladkovišeň, netrpící moniliniovým úžehem. Chtěl jsem pro ni to nejlepší a rozočkoval jsem ji na slaběrostoucí podnož Krymsk 6, zakoupenou u f. Batistiny. Velkým sklamáním bylo při odstraňování pásky zalití oček klejotokem, takže jsem o materiál přišel. Zřejmně špatná afinita podnože s touto odrůdou. Má hloupost, že jsem si to nepojistil naočkováním na Colt. Je to daň za zkoušení neprověřených věcí. Snad tuto odrůdu v budoucnu ještě seženu.
Dobrý večer,
Xeniu mám.Bol som u vás na jar s korbáčikami
Používateľov profilový obrázok
Honza z Hané
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 08 Jan 2023, 18:16

Jakou odrůdu višně

29 Okt 2023, 16:46

Poměrně dlouho jsem sháněl odrůdu Favorit. Sehnal jsem ji před 5 roky na Gisele 5. Protože to byl kontejnerovaný již tříletý stromek, tak plodila prakticky první rok po výsadbě. Stromek je to malý, ale na ochutnání ty 3 až 5 kg višní stačí. Moniliózou Favorit netrpí, tedy pokud není v době před sběrem týden deštivo. Favorit je příjemný na přímý konzum, ale bohužel jeho šťáva nebaví, takže griotka z něj udělat nelze.

Mimo Favorit mám už pět let keřovou višeň Carmin Jewel, ale ta nějak bohužel skomírá a prakticky zakrnila.

Pro letošní podzim zvažuji výsadbu Debrecini Botermo/Erdi Botermo/Morelu pozdní. Zatím vítězí ta první.
Napísať odpoveď