Jakou odrůdu višně

vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jakou odrůdu višně

30 Júl 2020, 10:18

V krajích bývalých Sudet rostly staré velké višňové stromy. Měli jsme jeden takový na zahradě. Byl skutečně obrovský, kmen nebylo možno obejmout. Višně byly veliké, širší než vyšší, s krátkou stopkou, barvící šťávou a lahodné chuti. Plodnost bývala ale spíš nižší a ne každoroční. Pamatuji, že zhruba jednou za 3 roky byl strom plný, jednou sem tam něco a jednou vůbec nic. Protože zabíral moc místa a výtěžek tomu neodpovídal, nahradili jsme ji novějšími višněmi, které ale kvality plodů té staré nedosáhly. Když jsem později ochutnal plody Köröšské, hodně mi ji chutí připomínaly, ale typické stopky s pastopkami vypadaly jinak. Podobné veliké višnňové stromy jsem nedávno viděl i na Šumpersku.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Jakou odrůdu višně

10 Jan 2021, 16:27

Chtěl bych se zeptat pana doktora Vysloužila na jeho zkušenosti s višní Morina. Jednou dříve psal, že si tuto odrůdu pořídil. Já jsem s Morinou spokojený. Doposud je rezistentní a bezproblémová. JG
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jakou odrůdu višně

10 Jan 2021, 17:30

Návštěvník napísal:
10 Jan 2021, 16:27
Chtěl bych se zeptat pana doktora Vysloužila na jeho zkušenosti s višní Morina. Jednou dříve psal, že si tuto odrůdu pořídil. Já jsem s Morinou spokojený. Doposud je rezistentní a bezproblémová. JG
Jsem vcelku spokojený. Ale porovnával jsem chuť Moriny s Morelou pozdní a řekl bych, že Morela je trochu chutnější - má takový lehce mandlový ocas. Oproti Morině však silněji vyholuje.

Vrátil bych se k příspěvku ze 30.7. a zmínce o višni po Němcích ze Šumperka. Rostla v zahradě mého kolegy, možná 100 let, určitě ještě před válkou, kmen měřil v průměru víc než 3/4 metru (!) a koruna byla obrovská. Každý rok přinášela spoustu chutných sladkokyselých višní. Višeň i bez ochrany prakticky netrpěla moniliovým úžehem, ostatně postřik tak velkého stromu bez rosiče by byl nereálný. Strom ale stál v předzahrádce a majitel se s ním - ač nerad - musel rozloučit. Nabídl jsem se, že mu vyrobím mladý stromek, tak jsem si před skácením stromu z něj odebral rouby. Jeden roub jsem si přištěpoval do koruny mladé Erdi Bötermö. Po 6 letech mám se stromem tuto zkušenost: Větev německé višně je ze všech ramen stromu nejsilnější, což není - s ohledem na původní velikost stromu - překvapením. Je třeba ji citlivým řezem usměrňovat, aby nepřerostla korunku Erdi B. Proti moniliové spále stříkám 2x (před a po květu), přesto sem tam větvičky na úžeh odcházejí. Na větvi německé višně je spály podstatně méně, prakticky vůbec. Obě odrůdy kvetou hojně a zhruba ve stejnou dobu. A teď to hlavní: Erdi plodí slušně, ne sice tolik jako Fanal či Morela, ale v ne příliš úrodné půdě to stačí. Ovšem na větvi přištěpované višně ze Šumperka je každý rok jen několik málo plodů. O špatném opylení nemůže být řeč, v okruhu 30 metrů je 5 višní.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Jakou odrůdu višně

10 Jan 2021, 18:25

Já srovnání nemám. Sousedi mají dvě různé, ale trpí jim hodně moniliózou. Plody mají větší, ale plodnost mají nepatrnou a tak jsem moc neochutnal.
Já bych jen, když by, tak zase jen na „přímou“ spotřebu, proto ranější nebo pozdnější odrůdu a zase „bezúdržbovou“. Dívám se v okolí, i vidím, ale trochu i ta potvůrka lenost. JG
Lída
Príspevky: 284
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Jakou odrůdu višně

11 Jan 2021, 19:50

Táta míval na zahrádce Morellenfeuer, chutnala mi mnohem víc, než sousedova Morela, ta byla kyselejší. Bohužel ji pak jednou v květu ukroutila vichřice (byl to "dvoják"). Kamarádka má Favorit, ale ta je chuťově něco mezi třešní a višní.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Jakou odrůdu višně

11 Jan 2021, 20:43

Jsou možná sladší višně, mají větší plod, však nechodila k Morině žádná chemie.
(takový pokus o legrácku, ale asi Nezvala nedoženu) JG
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Jakou odrůdu višně

11 Jan 2021, 20:58

Jen má zkušenost, můj pohled jako likérníka, tak mě berte s velkou rezervou a moc mi nevěřte!

Morellenfeuer, Fanal a samozřejmě Morela.
Nic víc tehdy z kyselek koupit nešlo a já tehdy chtěl hodně a rychle...
A navíc i když jsem měl v okolí vyhlédnutých pár hořkých a kyselých "divočin" nepodařilo se mi je naroubovat a namnožit.

Pro zpracování a výroby, i když někomu, správně napsáno málokomu je i v syrovém stavu chutnaly, já je chtěl na likéry.
(A na ty se sladkovišně moc nehodí. A třešně už vůbec ne!)
*
Osobně tvrdím, že Morela byla o stupeň, nebo dva, výš než ty další dvě mezi kterými jsem nějaké větší rozdíly nezaznamenal.

Jenže nic není úplně ideální. Morely vyholovaly nejvíc, až skoro neudržitelně, a taky nejdříve odešly.
Daleko dřív než ty ostatní a to jsem ještě s rosičem proti tomu bojoval.
*
Pak jsem už to díky věku, zdravotním stavům vzdal.
V žádném případě, aspoň v tom mém, to nejsou žádné dlouhověké stromy.
Jen tak max. 30-40 let se dožijí.
*
RIP
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jakou odrůdu višně

11 Jan 2021, 22:47

Návštěvník napísal:
11 Jan 2021, 20:43
Jsou možná sladší višně, mají větší plod, však nechodila k Morině žádná chemie.
(takový pokus o legrácku, ale asi Nezvala nedoženu) JG
... a přec mou zemí navždy bude Morava!
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jakou odrůdu višně

11 Jan 2021, 22:49

Lída napísal:
11 Jan 2021, 19:50
Táta míval na zahrádce Morellenfeuer, chutnala mi mnohem víc, než sousedova Morela, ta byla kyselejší. Bohužel ji pak jednou v květu ukroutila vichřice (byl to "dvoják"). Kamarádka má Favorit, ale ta je chuťově něco mezi třešní a višní.
Ano, na jídlo je Morellenfeuer sladší a lepší. Na griotku zatím Morela lepší alternativu nemá.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Jakou odrůdu višně

13 Máj 2021, 00:06

Protože jsem o Morině psal, tak alespoň obrázek dokvétajícího stromku Moriny. JG
Prílohy
Odkvétající Morina2021.png
Napísať odpoveď