Jakou odrůdu višně

Martin
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Jakou odrůdu višně

17 Nov 2021, 11:02

Višeň "Debreceni Botermo" - je to nějaká nová odrůda z Maďarska ? Víme již něco o ní?

Martin
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jakou odrůdu višně

17 Nov 2021, 11:26

Martin napísal:
17 Nov 2021, 11:02
Višeň "Debreceni Botermo" - je to nějaká nová odrůda z Maďarska ? Víme již něco o ní?
Martin
Osobnú skúsenosť nemám. Všeobecné údaje sú na foto. V Maďarsku dozrieva na rozhraní júna a júla, u nás to bude pravdepodobne v prvej polovici júla. Všeobecne sa dá povedať, že maďarské odrody višní sú kvalitné. Tak hádam bude aj táto. IH

Screenshot_20211117-112242_Chrome.jpg
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Jakou odrůdu višně

18 Nov 2021, 20:25

Ja som zasadil pred 3 rokmi nove visne:
Meteor Korai (MK)
Újfehertói Fürtös (UF)

Tento rok bola MK dost napadnuta moniliozou v kvete, jednoznacne najviac z 3 odrod.
UF naopak velmi malo.
3. odroda je neznama, ale skora (nazvem ju NS), termin zrelosti cca ako MK.
Je to velky cca 40 rocny strom + vedla ma 2 mladsie stromy z korenovych vymladkov. Tato NS je vynikajuca, lebo ma dlhe zberove obdobie cca 3tyzdne i viac. Nerovnomerne dozrieva - to si velmi cenim.

MK som posadil, lebo som myslel, ze bude skorsia ako moja stara NS. Ale nie je skorsia a dokonca omnoho viac citliva monilii.
MK si zatial ponecham, kedze si ju tu ludia chvalia aj pre odolnost monilii. Uvidime dalsie roky.
Ale znamym rozdavam moju overenu skvelu NS z korenovych vymladkov.
Neviem co to je, ale lepsiu visnu som zatial nevidel ani u znamych.
Nikdy nebola striekana. Uz pred 20rokmi som myslel, ze zahynie, lebo mala tvar V a jedno rameno sa odlomilo/rozceslo od zeme, s obrovskou ranou (neosetrenou). Je neuveritelne, ze prezila, bohato rodi a je stale vitalna. Pritom kmen ma 20rokov rozseknuty, z velkej casti duty, prachnivy.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Jakou odrůdu višně

18 Nov 2021, 23:00

Moja neznama skora (NS) visna v konzumnej zrelosti vyzera presne takto ako na obrazku tu:
odroda: Körošská (K)
https://www.prodejstromku.cz/katalog/k- ... mahalebka/ :
aj ten popis sa hodi, len termin zrelosti som nasiel u K ako 6. ceresnovy tyzden,
MeteorKorai (MK) udavaju 4-5. tyzden. Ja by som povedal, ze moja NS dozrieva v temine ako MK.

MK je vsak este mlady, maly, slaby strom - este v dosahu mohutnych korenov NS - tak tazko porovnavat termin dvoch tak velmi odlisne silnych stromov.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Jakou odrůdu višně

19 Nov 2021, 23:36

Mate niekto skusenost s visnou Körošská ?
s odolnostou monilioze, termin dozrievania.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jakou odrůdu višně

19 Nov 2021, 23:40

Měli jsme ji před lety. Veliký strom, kmen nešel obejmout. Dopře zaplodila tak 1x za 3 roky. Chuťově skvělá. Bylo to v době, kdy jsme neznali moniliový úžeh.
TomNr
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 09:23

Jakou odrůdu višně

17 Dec 2021, 18:05

MT, EB aj UF na griotku nic moc, na jedlo si dam radsej ceresnu, morela? fanal ci morellennfeuer?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jakou odrůdu višně

17 Dec 2021, 21:48

TomNr napísal:
17 Dec 2021, 18:05
MT, EB aj UF na griotku nic moc, na jedlo si dam radsej ceresnu, morela? fanal ci morellennfeuer?
Trochu nejasná otázka, predpokladám že sa pýtate, ktorá odroda višne je vhodná na výrobu griotky.
Určite bude vhodná Morela neskorá (na griotku asi neprekonaná). Ja mám z minulosti skúsenosť s odrodou Morellenfeuer - tá bola dobrá tak na konzumáciu, ako aj na zaváranie a griotku. Taký 'kompromis pre všetko', aj keď asi nie vo všetkom špičkový.
Na Vašu otázku myslím dosť vyčerpávajúco odpovedal už pred časom dr.Vysloužil (foto). IH

Screenshot_20211217-214955_Chrome.jpg
TomNr
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 09:23

Jakou odrůdu višně

17 Dec 2021, 23:10

MT malo byt MK (meteor korai).
Zle som sa spytal, aj tak ste odpovedali spravne.
Zrusil som kompost (premiestnim ho inam), vzniklo volne miesto, pol dna tien, poda super na moje pomery, je tam aj zvod nadbytocnej vody, dam tam 2x asiminu a do stredu jednu visnu. Len ktoru vybrat? Fanal pre velke plody? Narobit sa s morelou alebo stavka na istotu - MF?
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jakou odrůdu višně

18 Dec 2021, 10:20

TomNr napísal:
17 Dec 2021, 23:10
MT malo byt MK (meteor korai).
Zle som sa spytal, aj tak ste odpovedali spravne.
Zrusil som kompost (premiestnim ho inam), vzniklo volne miesto, pol dna tien, poda super na moje pomery, je tam aj zvod nadbytocnej vody, dam tam 2x asiminu a do stredu jednu visnu. Len ktoru vybrat? Fanal pre velke plody? Narobit sa s morelou alebo stavka na istotu - MF?
Máte-li na místě pro višeň půl dne stín, za zvážení by stála právě Morela. Jedním z jejich mnoha názvu je Amarelka stinná. Neznamená to, že by stín přímo vyhledávala, ale docela dobře ho snáší. Jinak Fanal o moc větší plody než Morela nemá. Jenom tolik nevyholuje a je o něco kyselejší.
Napísať odpoveď