Jakou odrůdu višně

Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Jakou odrůdu višně

18 Dec 2021, 15:52

To mohu potvrdit. Měl jsem jednu Morellu kterou "nečekaně" přerostly lísky.
Plodila normálně, srovnatelně s ostatními. Jen plody o něco později dozrávaly.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jakou odrůdu višně

19 Dec 2021, 17:09

V listopadu se Martin dotazoval na odrůdu višně Debreceni Bötermö. Stoprocentně to není, ale stále více se přikláním k názoru, že se jedná o známou maďarskou odrůdu, u nás nabízenou pod názvem Érdi Bötermö. Popis obou odrůd je stejný. V Polsku je nabízena jako Debreceni Bötermö. Mnoho českých prodejců ji nakupuje v Polsku / Jukka, Spomyšl... /. Érdi Bötermö jsem si v Polsku koupil, zatím neplodila. Érdi Bötermö jsem v minulosti pěstova. Byl jsem s ní velmi spokojen. Musím počkat, abych mohl porovnat.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jakou odrůdu višně

19 Dec 2021, 17:34

přasličák napísal:
19 Dec 2021, 17:09
Stoprocentně to není, ale stále více se přikláním k názoru, že se jedná o známou maďarskou odrůdu, u nás nabízenou pod názvem Érdi Bötermö. Popis obou odrůd je stejný. V Polsku je nabízena jako Debreceni Bötermö.
Mirku, nie je to tak. Bývam asi 45km od maďarských hraníc, takže som trochu v obraze. Érdi Bőtermő a Debreceni Bőtermő su 2 rôzne odrody. Na foto 1 to čo je podčiarknuté zeleným znamená v preklade "Štátom uznané odrody višní". Obe spomínané sú tam jasne uvedené zvlášť. Maďari často svoje odrody pomenúvajú podľa oblastí alebo miest, ktoré sa považujú pre danú sortu za "materské". Érd aj Debrecén sú práve mestá v Maďarsku (a určite 2 rôzne mestá😀), podľa ktorých tieto višne dostali meno. (Analogickým príkladom môže byť známe maďarské víno Egri Bikavér ='Býčia krv z Egeru', pomenované tiež podľa mesta - Eger).
Debreceni bőtermő znamená v preklade niečo ako 'Preúrodná/vysokoúrodná/hojneplodiaca z Debrecínu". IH

Screenshot_20211219-171911_Chrome.jpg
Screenshot_20211219-172527_Chrome.jpg
Screenshot_20211219-172549_Chrome.jpg
Martin
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Jakou odrůdu višně

20 Dec 2021, 09:54

"Višeň "Debreceni Botermo" - je to nějaká nová odrůda z Maďarska ? Víme již něco o ní? "

Taky mě napadlo, zda se nejedná o totožnou odrůdu s Erdi Bötermo, proto jsem se raději ptal. Tu Erdi B. jsem již měl, byla velmi vhodná pro přímý konzum, nevýhodou byla menší plodnost a pak citlivost na monilii. Proto zvažuji kterou novou višeň pořídit, pokud tedy Debreceni je samostatnou odrůdou, možná to bude ona. Chutná mi taky Vackova, soused měl pěkný stromek, při terénních úpravách zahrady a bourání starého domku ji však odstranil, stačil jsem si ji přeroubovat na třešeň Vilmu, nějak však na ní neprosperuje, budu muset ji naroubovat přímo do korunky višně. Mám ještě Favorit, nejsem moc spokojen, půjde. Pak mám Újfehértoi fürtös, vcelku spokojenost, trochu vyholuje, odolnější na monilii. Měl jsem i odrůdu Morellenfeuer, chutná byla ale hodně trpěla nějakou skvrnitostí listů. Zvažuji ještě nějakou spolehlivou kyselku, buď Fanal nebo Morelu, jak jsou na tom s odolností na monilii?
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Jakou odrůdu višně

20 Dec 2021, 16:56

Fanal som sadil na jar 2016. Od ďalšieho roku pravidelne kvitne a rodí, tento rok cca 12-15 kg. Čo sa týka kvality tak úplná spokojnosť. Proti monilií som ju nikdy za celý čas nestriekal. Tento rok bola mimoriadne studená a neskôr aj mokrá jar. Uschla jedna vetvička, inak za celú dobu vôbec nič. Jedným dychom ale dodávam, že bývam v mimoriadne suchej lokalite. V posledných rokoch marcové a aprílové zrážky prakticky neboli, čo mohlo mať významný vplyv. V inej lokalite to môže byť inak.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jakou odrůdu višně

20 Dec 2021, 18:16

Děkuji za informace Ivane. Ještě že tě tu máme. Doufám, že Debreceni Bötermö bude nejméně stejně kvalitní, jako Érdi Bötermö.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jakou odrůdu višně

20 Dec 2021, 18:27

Ještě jsem si vzpomněl. Před časem jsem dostal nějaké rouby maďarské višně Csengödi. Všiml jsem si Ivane, že ji máš uvedenou ve výčtu maďarských višní. Víš prosím tě něco bližšího o této odrůdě. Narouboval jsem ji na podnož Colt a za dva roky jsem měl třimetrové stromy. Stromky na mne vymámil kamarád, takže mi nic nezůstalo. Kdyby byla zajímavá, znovu bych si ji udělal.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jakou odrůdu višně

20 Dec 2021, 19:08

přasličák napísal:
20 Dec 2021, 18:27
Ještě jsem si vzpomněl. Před časem jsem dostal nějaké rouby maďarské višně Csengödi. Všiml jsem si Ivane, že ji máš uvedenou ve výčtu maďarských višní. Víš prosím tě něco bližšího o této odrůdě. Narouboval jsem ji na podnož Colt a za dva roky jsem měl třimetrové stromy. Stromky na mne vymámil kamarád, takže mi nic nezůstalo. Kdyby byla zajímavá, znovu bych si ji udělal.
Ahoj Mirku. Táto višňa je pomenovaná podľa obce Csengőd. Túto odrodu osobne nepoznám, tak len údaje z netu. Maďarčinu neovládam, takže len s pomocou tzv. "prekladača". Tomu sa inak vyhýbam ako čert krížu, ale že si to Ty...😀. Je tam niekoľko tých "prekladačových" skomolenín (trebárs zámena slov čerešňa-višňa), ale hádam to bude zrozumiteľné. Údaje z jedného zdroja sú na foto 1-2, údaje z druhého na foto 3-5 (tam je aj trochu histórie). Možno budú zaujímavé údaje na foto 6-7: ide o jednu prácu z Holovous, sú tam uvedené ich skúsenosti s odolnosťou viacerých odrôd čerešní a višní voči monilióze. Sú to síce iba závery z jedného roku, ale hádam to niekomu pomôže. Odroda Csengődi vyšla z toho hodnotenia dobre, ale to tiež - kupodivu - aj Morela. Takže asi sa to nedá zovšeobecňovať, platí staré známe - niet nad osobnú skúsenosť. IH

Screenshot_20211220-185026_Chrome.jpg
Screenshot_20211220-185047_Chrome.jpg
Screenshot_20211220-185138_Chrome.jpg
Screenshot_20211220-185144_Chrome.jpg
Screenshot_20211220-185201_Chrome.jpg
Screenshot_20211220-184826_Drive.jpg
Screenshot_20211220-184842_Drive.jpg
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jakou odrůdu višně

21 Dec 2021, 14:21

Takže Maďaři píšou, že Csengödi je odolná vůči monilii, v Holovousích jim to vyšlo srovnatelné s ostatními. Citlivost k této chorobě bych považoval u višní za nejdůležitější vlastnost. Je to podobné jako s kdeřavostí broskvoní. Choroba se vyskytuje i přes chemické ošetření. Na rozdíl od kadeřavosti, která broskvoni až tolik neubližuje, destruktivní efekt monilie na strom bývá fatální.
Za poslední roky mi přijde z mých višní (Favorit, Erdi, K. Hortensie, Pandy, Fanal) nejméně napadená Morina.
Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Jakou odrůdu višně

21 Dec 2021, 19:37

Podle německých testů vložených na zahrada je Csengodi taky spíš v polovině tabulky. Ale Achat je kousíček před ní a je zařazen v tolerantních kultivarech, steně jako Ujferhertoi fürtüs, která je za Csengodi. tady
Napísať odpoveď