Jakou odrůdu višně

vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jakou odrůdu višně

13 Máj 2021, 10:24

Vyráběl jsem loni (pro ženskou část rodiny) jednodruhové griotky z následujících odrůd: Erdi Bötermö, Fanal, Morina, Morella. Posouzení kvality není úplně objektivní, nepoužil jsem úplně stejné alkoholy a dávka cukru se lišila podle organoleptického posouzení plodů. Nejlepší je z Morelly, ale její pěstování je problematické, vlasatí a trpí monilií. Druhá je pěstitelsky vděčnější Morina, rozdíl není velký, chybí jen hořkomandlová "špička" Morelly. Fanal je podobný, malý rozdíl mohl být dán technologií. Na posledním místě byla podle mě višňovka z Erdi, některé ochutnávačky ale preferovaly právě ji, je nejméně kyselá. Předloni jsem vyrobil griotku z Favoritu, to bych hodnotil jako propadák. Jak v barvě, tak v chuti.
Historicky vzpomínám na dvě višňovky. Z naší Köröšské - ač méně kyselá, přesto skvělá. Druhá byla z tchánovy zahrady, odrůdu neznám (možná Ostheimská), byla pravokořená, házela výmladky až k sousedům a ty plodily stejné višně. Plody drobné, kyselé, ale griotka vynikající. Chuť byla tak výrazná, že nebylo poznat slivovici, z níž ji tchán vyráběl.
Petr

IP:  183.39

Jakou odrůdu višně

04 Jún 2021, 13:15

Dobrý den,

dokáže prosím někdo poradit - Schattenmorelle, lutowka a morela pozdní - jedná se o jednu a tutéž odrůdu?

Petr
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jakou odrůdu višně

04 Jún 2021, 14:44

Petr napísal:
04 Jún 2021, 13:15
Dobrý den,
dokáže prosím někdo poradit - Schattenmorelle, lutowka a morela pozdní - jedná se o jednu a tutéž odrůdu?
Petr
Áno - sú to názvy pre jednu a tú istú odrodu (slovensky Morella neskorá). Ďalšie synonymá sú English Morello a Griotte du Nord. IH
Naposledy upravil/-a Ivan Hlavatý v 04 Jún 2021, 14:50, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Jakou odrůdu višně

04 Jún 2021, 14:49

Čert ví co je ta Lutowka zač - viewtopic.php?t=445
:shock:

Ještě mě napadlo, že jak stále vzrůstá import stromků z Polska, tak třeba proto používají to jméno Lutowka.
Ale je to jen domněnka!
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Jakou odrůdu višně

04 Jún 2021, 16:38

Máte skúsenosť s višňou Meteor Korai? Mám ju zasadenú minulú jar a má to byť veľmi skorá odroda, s dozrievaním v júni. Okrem toho ma zaujala informácia, že je odolná k monilióze.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Jakou odrůdu višně

04 Jún 2021, 18:28

Mám v sadě dva stromy Meteor Korai, stáří cca 25let. Jde o sladkovišeň vynikající chuti, výborná k přímému konzumu, na sirupy, džemy i likéry, i když s tím se mnou nebudou někteří souhlasit😄Proti monilii zcela odolná není, i přes postřik do květů jsem našel pár postižených větviček. Možná je odolnější jak jiné druhy višní, ale to nemohu posoudit, mám jen Meteor. Jeden strom je vitální, druhý postupně už několik let umírá - schnou mu celé větve. Letos ji nechám odplodit a na podzim půjde zlikvidovat. Přesný důvod nevím, podobně mi odchází i třešeň Karešova. Vypadá to jako mrtvička.
Jarda UH
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 10:59
Bydlisko: Moravské Slovácko 250m n.m.

Jakou odrůdu višně

04 Jún 2021, 18:49

Mám Meteor K. přes 10let bez sebemenšího náznaku monílie. Postřik pro klid provádím šmahem i s meruňkami.
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Jakou odrůdu višně

04 Jún 2021, 23:17

Potešili ste ma :)

Len na vysvetlenie: Skúšal som pestovať spočiatku pekný odkopok z višne, ktorá ku mne prerástla od koreňa zo susednej záhrady, ovocie bolo trochu kyslasté, ale osviežujúce. Chyba však bola v tom, že napadnutie moníliou bolo extrémne. Suseda ešte stále tú svoju višňu má, je to už starší strom, tak jej je ľúto zbaviť sa ho. Ja som sa toho svojho mladého neduživca radšej zbavil, skúšal som ho aj zachraňovať postrekmi, ale fungovalo to len veľmi slabo, skoro vôbec. Preto si myslím, že aj na odrode záleží, nie je to nejaké zberateľstvo, alebo brandizmus, že musím mať top značku. Skôr niečo, čo ma ušetrí ďalšieho trápenia s nekonečným liečením od chorôb.

Samozrejme, Meteor dostane ošetrenie, ale pestovať neodolnú višňu je ako bojovať s veternými mlynmi.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jakou odrůdu višně

06 Jún 2021, 14:01

Dal jsem višním 2 postřiky proti spále, ale monilie vesele řádí.
Nejvíc na Erdi B., o něco méně Ujherti F., pak sestupně Fanal, Favorit. Bez postižení je Morina a noname stará višeň po Němcích (roub z velikého dožívajícího stromu). Taky Pandy, ale ta ještě nekvetla.
Jarda UH
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 10:59
Bydlisko: Moravské Slovácko 250m n.m.

Jakou odrůdu višně

07 Jún 2021, 09:57

Třešňovišeň Meteor Korai
Prílohy
IMG_20210607_081517.jpg
IMG_20210607_081338.jpg
Napísať odpoveď