Jakou odrůdu višně

Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Jakou odrůdu višně

02 Feb 2023, 16:48

Na nejvíc atraktvní místo, úplně u polní, ale i tak dost frekventované cesty, jsem tak trochu i se zlomyslnosti vysadil višně Fanal a Morellenfeuer.

Více kyselé a nejedlé jsem tehdy nesehnal. Ale právě takové jsou pro likérnické účely nejvhodnější.
Jedlé jen pro vyslovené masochisty a nepřátele všeho byť i jen trochu sladkého.

Velké atraktivní přezrálé až skoro černé plody lidi hodně lákaly. A já jsem se přes okno usmíval jak je plívali, vyhazovali z tašek a tak.
*
Ale to už je taky má historie. Nevím přesně jestli nemoci, choroby nebo krátkověkost, ale životnost té výsadby mě hodně překvapila. Jen cca 40 let.
:(
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
ariadna30
Príspevky: 2856
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Jakou odrůdu višně

02 Feb 2023, 18:15

Rafael napísal:
02 Feb 2023, 16:48

Jedlé jen pro vyslovené masochisty a nepřátele všeho byť i jen trochu sladkého.

Tak potom som asi masochista lebo zboznujem ked su visne super kysle😀 Ale zase na druhej strane mam rada aj velmi sladke. Skoda ze nie su visne velke ako jablka ved o kolko lepsie by sa s nimi pracovalo😀
vysloužil
Príspevky: 4696
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jakou odrůdu višně

03 Feb 2023, 10:09

ariadna30 napísal:
02 Feb 2023, 18:15
Rafael napísal:
02 Feb 2023, 16:48

Jedlé jen pro vyslovené masochisty a nepřátele všeho byť i jen trochu sladkého.

Tak potom som asi masochista lebo zboznujem ked su visne super kysle😀 Ale zase na druhej strane mam rada aj velmi sladke. Skoda ze nie su visne velke ako jablka ved o kolko lepsie by sa s nimi pracovalo😀
Tak, jak píše Rafael. Kyselé višně jsou lepší na všechno kromě přímého konzumu. Džem, šťáva, víno, likér, kompot, destilát, tady všude jsou kyselky bezkonkurenční. Zasyrova se višní sní jen pár hrstí za sezónu. Hortenzie i Favorit jsou na jazyku přátelštější, ale to je vše.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Jakou odrůdu višně

03 Feb 2023, 13:33

Samozřejmě jsem měl i několik Morel. Ale ty byly na "horších" místech.
Už jen jedno z jejich synonym - Morela stinná napovídá, že se spokojí i s méně osluněnou polohou. Což se mi i potvrdilo. A na jednom stromku dozrávala i v jedné přímo zastíněné poloze kde ji přerostl žívý plot z lísek. (Ochrana proti včelám aby nelétaly přes dvorek nízko).
*
S novými odrůdami zkušenosti nemám, ale i tak si myslím, že v mnoha směrech je ta Morela nepřekonatelná.

Bohužel nepřekonatelné jsou asi i její nectnosti. Extrémní vyholování a náchylost k chorobám. Taky byly první které mi umřely.

A likvidace těch tenoučkých a naježených výhonů mi dala dost zabrat.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4696
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jakou odrůdu višně

03 Feb 2023, 14:01

O Morele se píše, že je to nejstarší dodnes pěstovaná ovocná odrůda vůbec. Kvalitou plodů je asi stále na špici, podobně jako Domácí švestka nebo Velkopavlovická meruňka. Ale rozdíl v chuti mezi Morelou a ostatními kyselkami, které tolik nevyholují (Morellenfeuer, Fanal, Morina, Pandy, aj.) zas není tak velký, aby ji nemohly nahradit.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Jakou odrůdu višně

03 Feb 2023, 14:45

Taky jsem nabyl dojmu, že Morellenfeuer a Fanal jsou s tou Morelou hodně srovnatelné a mají oproti ni méně nectností. Možná jsem tehdy udělal dobře, že jsem jich vysadil daleko více než Morel
Novější odrůdy jsem tehdy neznal a ani teď neznám.
*
Ale do višní už nejdu. Sám bych je neobral. Časem až najdu, naskenuji staré fotky z jejich sběru. To už bych dnes a časem už vůbec nezvládnul.
A tehdejší kamarádi, spolupracovníci apod. se buď někde ztratili. Anebo taky co se mnou když už jím nemám co nabídnout...
*
Takže už jen švestky, mirabelky a plody které lze ve spadnutém nebo setřepaném stavu sbírat ze stolečku na zemi.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4696
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jakou odrůdu višně

03 Feb 2023, 17:00

Kyselé višně jsou nedostižnou surovinou pro výrobu likéru. Nemusí každý souhlasit, někdo má rád bezinky, aronie, borůvky, maliny, zázvor, ořechovku,... Ale dobře vyrobená višňovka, když se podaří - oproti kupované griotce o něco silnější a méně sladká - dokáže nadchnout nejednu konzumentku.
Destilát z višní je výborné pití, ale ta pracnost se sběrem.... obdivuju pěstitele, co dokáží natrhat 1-2q. Sám bych to nedal.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Jakou odrůdu višně

03 Feb 2023, 18:13

Historické okénko, vzpomínky a jistá nostalgie:

Jsem to i psal. Sám to člověk dát nemůže. Potřebuje větší množství pomocníků jinak bych to sám nesklidil ani do Vánoc.
(Šlo tehdy podle úrodnosti, let a stáří výsadby o cca o 200 - 5OOl těch višní).

Říkali jsme takovým akcím takovým zavádějícím názvem - "Ovocnářské kongresy".

Samozřejmě to nemělo s nějakými odbornými debatami nic společného.
Šlo jen o sběr, upéct sele, ožrat, přežrat se a takový nějaký relax pro městské lidi kteří takovou lokalitu přímo milovali, těšili se tam a tak.
Jen, že bydlet v takové p*deli a Kočkově by rozhodně nechtěli.
I když je tam krásně.

I proto to vše probíhalo bez účasti žen. Celkem omezené hygienické možnosti tehdy tam byly, ale hlavně alkoholem zdivočení účástníků by mnohé asi jejich partnerky nezkously...

A po pravdě napsáno, zažít to tehdy má nynější žena, byl jsem tehdy svobodný, neopřela by si o mě ani kolo.
*
Jako vzpomínka na ty višně mi zůstalo asi sedm nejrůznějších dvojitých žebříků. A poslední dřevo z těch stromů spálím zítra nebo pozítří.
*
Fotky dodám až je najdu a naskenuji. Už se na to dlouho chystám. Protože jsem dost pomalý a líný...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Jakou odrůdu višně

03 Feb 2023, 18:58

Možná bych ještě měl dodat, že destilát z těch višní, ale sto lidí - sto chutí..., mi moc nechutnal.

A tak šly všechny většinou jen na likér.
*
Ten destilát, ne že byl vyloženě špatný nebo nechutný, to vůbec ne!

Jen mi přišlo, že není adekvátní k vynaložené práci s jejím sběrem.
Že lepší je využít jejich pootenciál v likéru.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
ariadna30
Príspevky: 2856
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Jakou odrůdu višně

03 Feb 2023, 20:15

Rafael napísal:
03 Feb 2023, 18:13
Historické okénko, vzpomínky a jistá nostalgie:

Říkali jsme takovým akcím takovým zavádějícím názvem - "Ovocnářské kongresy".

Samozřejmě to nemělo s nějakými odbornými debatami nic společného.
Šlo jen o sběr, upéct sele, ožrat, přežrat se a takový nějaký relax pro městské lidi kteří takovou lokalitu přímo milovali, těšili se tam a tak.

I proto to vše probíhalo bez účasti žen. Celkem omezené hygienické možnosti tehdy tam byly, ale hlavně alkoholem zdivočení účástníků by mnohé asi jejich partnerky nezkously...

A po pravdě napsáno, zažít to tehdy má nynější žena, byl jsem tehdy svobodný, neopřela by si o mě ani kolo.
*

Musela to byt zabava s Vami🤣 Skoda ze nie su nejake videa z tych akcii😀
Napísať odpoveď