Jakou odrůdu višně

alenak
Príspevky: 205
Dátum registrácie: 01 Apr 2022, 19:56
Bydlisko: Královehradecko

Jakou odrůdu višně

29 Okt 2023, 17:44

Honza z Hané napísal:
29 Okt 2023, 16:46
Poměrně dlouho jsem sháněl odrůdu Favorit. Sehnal jsem ji před 5 roky na Gisele 5. Protože to byl kontejnerovaný již tříletý stromek, tak plodila prakticky první rok po výsadbě. Stromek je to malý, ale na ochutnání ty 3 až 5 kg višní stačí. Moniliózou Favorit netrpí, tedy pokud není v době před sběrem týden deštivo. Favorit je příjemný na přímý konzum, ale bohužel jeho šťáva nebaví, takže griotka z něj udělat nelze.

Mimo Favorit mám už pět let keřovou višeň Carmin Jewel, ale ta nějak bohužel skomírá a prakticky zakrnila.



Nedáme na Favorita dopustit. Mimo přímého konzumu, buchet, džemu i vypeckování do mrazáku. Dělám ale i likér. Je pravda, že chutě máme každý jiné a z jiných odrůd je možná lepší. Barvu má moc pěknou.. Lepší mi přijde z rumu než z vodky. Z rumu višně jsem vypeckovala a máčela v čokoládě. Věřte, že to mizelo pod rukama. :D Dělám stejný rcp. jako s aronií, už zde psáno.
Tak jsem si nalila , vyfotila a vypila,...snad barva je vidět. ;)

S keřovou višní máme zkušenosti také nic moc. Zatím nebyla vyříznuta, ale je háklivá na moniliózu, moc neroste, plody drobné.

:D
DSC07570.JPG
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2199
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Jakou odrůdu višně

30 Okt 2023, 16:39

Asi dobrá alternativa mezi kyselkami a sladkovišněmi.
Ale pro mé likérnické účely a zamezení krádežím byl ten Favorit přece jen "moc jedlý"...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jakou odrůdu višně

31 Okt 2023, 06:31

Určitě nebudu sám, kdo po čase uvítá zkušenosti Návštěvníka s pěstováním mezidruhového křížení Xenia na těchto stránkách. Jinak musím konstatovat, že dobří přátelé nevymřeli a mám zajištěný stromek této odrůdy. Hodnocení prodejce se mi zdá až neskutečné a velmi se těším, potvrdí li se to i v praxi. Monilinia je u nás problém, praskaní plodů třešní také, o mrazových škodách v době květu ani nemluvě. Pokud by toto vše u Xenie nehrozilo, bylol by to snad na nobelovu cenu. Jsem ale při zemi, pokud si to neprověřím.
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jakou odrůdu višně

31 Okt 2023, 08:35

Jsem trošku skeptický. Charakteristika Xenie by klidně pasovala i na Favorit. Úžehem skutečně trpí velmi málo, chuť je lahodná, nepraská a zmrzne málokdy. Jeden bonus má navíc. Zralé plody lze sklízet opatrně tak, že pecka zůstane se stopkou na stromě. Pro výrobu kompotu je to dobrá vlastnost. Jak ale píše Honza z Hané, málo barvící šťáva a fádněji nasládlá chuť způsobuje, že mošt, džem, griotka nesnesou srovnání s podobnými z pravých kyselek.
Bude-li Xenie v něčem lepší, uvidíme.
Já vzpomínám na jednu starou obrovskou višeň. Měla velké lahodné plody, přesto s výraznou kyselinou, takže víno, džem i likér byly skvělé. Jenže plodila tak 1x za 3 roky.O monilii se tenkrát ještě nemluvilo.
Hawkeye
Príspevky: 2403
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Jakou odrůdu višně

07 Feb 2024, 08:27

Tematické okienko "Poučme sa zo starého fóra":

Na fóre Zahrada.cz sa prispievateľ dotazuje na odrodu višne s názvom 'Balaton' (foto 1).
Táto odroda je v skutočnosti dobre známa maďarská višňa 'Újfehértói Fürtös' (viď foto 2,3), ktorá bola svojho času uvedená na americký trh pod marketingovým menom 'Balaton' (čomu sa vzhľadom na jazyklámajúci originálny názov ani nemožno čudovať). Na foto 4 je pár informácií o tejto známej a stále hojne pestovanej maďarskej višňovej odrode. H.


Screenshot_20240207_082013_Chrome.jpg
Screenshot_20240207_080612_Chrome.jpg
Screenshot_20240207_080655_Chrome.jpg
Screenshot_20240207_082128_Chrome.jpg
rony
Príspevky: 531
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Jakou odrůdu višně

14 Mar 2024, 15:09

Ovocna skolka Schreiber-baum maju v ponuke viacero skorych - u nas neznamych - odrod ceresni.
https://www.youtube.com/watch?v=UIcoUc5i6FI
https://schreiber-baum.at/sorten/kirsche/
zaujimave, ze na poslednej linke vidno, ze viacere ceresne nemaju v predaji cez internet.
Pisu tam:
"Nur mit Anbau- und Nichtvermehrungsvertrag erhältlich"
"Anfrage"
teda su v predaji asi len osobne a treba im zanechat osobne udaje a podpisat papier, ze nebudem sortu mnozit.
Zaujimave.
To sa mi v minulosti stalo u nich pri marhuli "Congat" - ktoru som kupil osobne a naozaj musel podpisat papier.
To su podmienky majitela sorty.

.... ale tieto sorty skorych ceresni - napr. Nimba (ktoru som chcel) su aj tak vypredane.

kupim asi skoru staru odrodu Kastanka.
Hawkeye
Príspevky: 2403
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Jakou odrůdu višně

24 Mar 2024, 12:59

Na fotkách je mladý stromček višne - ide o pôvodne odkopok, ktorý bol presadený na iné miesto. Rezaný je na spôsob vretena. Materský strom, z ktorého tento odkopok vznikol, je semenáč neznámeho pôvodu. Má ale chuťovo kvalitné, veľké plody. Občas sa zadarí a aj semenáč višne môže byť pestovateľsky celkom kvalitným stromom. H.


20240324_115627.jpg
20240324_115603.jpg
20240324_115551.jpg
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Jakou odrůdu višně

24 Mar 2024, 20:21

Pěkné! Také pěstuji některé višně z odkopků místních višní - rostou všude kolem a plody mají kvalitní.
MikeDundee
Príspevky: 49
Dátum registrácie: 07 Aug 2023, 23:18
Bydlisko: Olomoucko 280m

Jakou odrůdu višně

10 Apr 2024, 13:53

Pan Hlavatý tady kdysi dával pěknou tabulku odolnosti višní vůči monilii.
download/file.php?id=18772&mode=view

Je tam i odrůda Jade, kterou se marně snažím několik let sehnat. Jeden slovenský obchod ji uvádí v sortimentu, ale nepodařilo se mi nikdy vidět ji skladem. Kdyby někdo věděl, kde ji sehnat, budu rád za zprávu.

V tabulce je i višeň Jachim. Ta je u nás k sehnání, ale je pro sloupovité tvary. Myslíte, že by se z ní dal vypěstovat klasický stromek s terminálem a kosterními větvemi ? Nebo to bude vyloženě zakrslá odrůda pro tyto účely nevhodná ?
Napísať odpoveď