Jakou odrůdu višně

Gabriela

IP:  20.39

Jakou odrůdu višně

04 Feb 2023, 11:02

Já jsem privrzencem sladších visni, ráda si zobnu ze stromu a na moje zpracování dzem +zavareni ideál. Měla jsem Morelu a ta po 2 sezónách šla k zemi, plody malé a kyselé. Bohužel jaka odrůda je stará visen nevím. Oproti Morele má plody mnohem větší, hodně tmavé až černé a sladké.
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jakou odrůdu višně

04 Feb 2023, 11:26

Rodina si oblíbila kompot ze (sladko)višně Favorit. Ne kvůli samotné chuti, spíš proto, že se dají opatrně otrhat s ponecháním pecek na stromě.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2210
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Jakou odrůdu višně

04 Feb 2023, 18:32

Rostou také u vás "plané" višně množící se odkopky? Tady je jich dost, často kolem nádraží, ale i na zahradě a v okolí rostou a tak vždy nějaký ten odkopek nechávám a zapěstuju z něj stromek. Plody střední až větší, kyselé, aromatické, chutné.
Prílohy
IMG_1636.JPG
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Jakou odrůdu višně

04 Feb 2023, 19:56

Narazil jsem jen na jednu takovou divočinu. A pro likérnické apod. účely by byla asi plně ideální.
Ale nedokázal jsem ji nijak namnožit :(

Ale po pravdě napsáno, díky jejímu vlasatému větvení a katastrofě se starým roubováním ptáčnic jsem se o to ani nepokoušel.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
IgorML
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Jakou odrůdu višně

05 Feb 2023, 20:39

Kúpil som višňu Morellenfeuer pred pár rokmi, minulý rok bola prvá úroda a plodov tak do menšej misky. Višňa zarodila už začiatkom júla, teda asi o 2 týždne skôr ako by teoreticky mal Morellenfeuer zarodiť. Jesť priamo zo stromu sa dala, ale je kyslejšia...na kompót sa bude určite hodiť viac. Ale z pestovateľského hľadiska sa táto višňa ukázala perfektne. Minulý rok kvety v jarných mrazoch nezmrzli a to kvitli práve v čase tých silných jarných mrazov (zmrzla mi marhuľa a slivky) a navyše táto višňa nakvitáva postupne. Na strome boli súčasne ešte viac či menej rozkvitnuté puky a už aj nejaké plodiky. Prežila mrazy, dala úrodu, navyše už začiatkom júla - proste super. Ale...je to Morellenfeuer?!? Tak som teraz v jeseni kúpil ešte 1 Morellenfeuer, z iného zdroja. Nedalo mi to a budem porovnávať 🙂.
Hawkeye
Príspevky: 2349
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Jakou odrůdu višně

05 Feb 2023, 20:59

IgorML napísal:
05 Feb 2023, 20:39
Kúpil som višňu Morellenfeuer pred pár rokmi, minulý rok bola prvá úroda a plodov tak do menšej misky. Višňa zarodila už začiatkom júla, teda asi o 2 týždne skôr ako by teoreticky mal Morellenfeuer zarodiť...Ale...je to Morellenfeuer?!? Tak som teraz v jeseni kúpil ešte 1 Morellenfeuer, z iného zdroja. Nedalo mi to a budem porovnávať 🙂.
Myslím, že z hľadiska toho termínu dozrievania môžete byť pokojný a o zámenu by nemalo ísť. Tie 'teoretické' termíny zrelosti treba brať ako orientačné, vždy to závisí najmä od polohy záhrady a priebehu počasia.
Morellenfeuer som v minulosti pestoval (foto), u mňa v teplej oblasti dozrievala postupne - prvé plody som oberal už začiatkom 4. júnového týždňa, posledné potom ku koncu prvého týždňa júla. H.

Screenshot_20230205-205132_Chrome.jpg
Screenshot_20230205-205154_Chrome.jpg
Screenshot_20230205-205140_Chrome.jpg
IgorML
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Jakou odrůdu višně

07 Feb 2023, 18:44

Pekná úroda! 😁 👍. U mňa začali dozrievať prvé plody od začiatku júla (cca 5.7.) a cca okolo polky júla sa vyfarbilo posledých pár plodov. Ak to nie je zámena, tak super a aj keby bola, tak až tak to nevadí, lebo termínovo mi to dozrievanie veľmi vyhovuje a višňa sa ukazuje ako odolná, čo je v mojej mrazovej kotline veľké plus. Za tým stromčekom som pred pár rokmi cestoval osobne pár 100 km cesty, terigal som sa s ním vlakom cez celé Slovensko, padol na to deň dovolenky...tak ma spočiatku trocha zamrzelo, že to asi nebude M., aj keď je to dobrá višňa. Ale keď vravíte, že to môže byť M., tak možno som to predsa len zle vyhodnotil 😋. Z vašich fotiek neviem na 100 perc. určiť či je to ono, ale podobá sa, veľmi. Aj tá farba a celkovo drevo na fotke č. 2.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2210
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Jakou odrůdu višně

07 Feb 2023, 20:44

Morellenfeuer jsem už pohřbil, ale byla to kvalitní višeň. Plody na jedné větvi se odlišovaly pozdnější dobou zrání (viz foto 2). Na fotu 1 je Morellenfeuer ze začátku července/júla, na fotu 2 pak z poslední dekády června/júna (jiný rok).
Prílohy
IMG_6907 - Morellenfeuer.JPG
IMG_8629 - Morellenfeuer (V).JPG
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jakou odrůdu višně

25 Júl 2023, 22:21

Plody višní odrůdy Morina zčervenaly už před měsícem. Chutnaly jako typické kyselky. Ponechal jsem je na stromku, dosud nehnijí ani nepadají. V tuto dobu je lze trhat bez stopek, aniž by vytékala šťáva. V chuti za tu dobu přibyly cukry, takže je z nich příjemné stolní ovoce. Velké jsou asi jako Morela. Monilinii jsem zatím nepozoroval, ale je to malý stromek, takže ošetření po květu je snadné.
Morina
Morina
Neregistrovaný

IP:  168.81

Jakou odrůdu višně

26 Júl 2023, 21:49

Mám taky Morinu. Očkoval jsem planý proutek ve výšce skoro pasu asi před 7 - 8 lety. Byl to pěkný stromeček. Když jsem šel kolem utrhnul jsem si hrst. Ale poslední cca 3 roky se "načisto zbláznila". Roste jako pominutá. Horní výhony cca 1 m/rok. Je to na svahu, shora stejně rostoucí meruně, po straně dřín, zbylý prostor rybízy a maliny. Dvoják není kam postavit, jednoduchý o co opřít. Tak se na pěkné višně jen někdy dívám. Jiného ovoce máme dost a tak ani nechybí.
Mimo řezu jsem jí nikdy nijak neošetřoval. Monílii taky má, ale jen nepatrně. Několik větévek (cca 10 ks do 20 cm) v koruně. Musí se hledat. JG Vysočina 450 m/m
Napísať odpoveď