Čerešnové tvary a odrody.

Milan Fiala
Príspevky: 1309
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 06:15

Čerešnové tvary a odrody.

11 Mar 2020, 13:33

V sadoch použivajú zvláštne tvary na nizko rastúcich podpníkoch , aby sa im dobre oberalo ,mi doma skorej používame klasiku.
Screenshot_2020-03-11-13-03-30.png
Screenshot_2020-03-11-13-04-02.png
Miro27
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 05 Dec 2020, 21:41
Bydlisko: okr. Malacky, 174 m n. m.

Čerešnové tvary a odrody.

04 Máj 2021, 23:37

Dobrý deň,

minulý rok po obratí plodov som urobil čiastočný presvetlovací rez na našej cca 17 ročnej čerešni. Strom, doteraz nikdy nebol v raste usmerňovaný a tak rástol podľa seba. Viac krát som počul názor, že čerešne netreba veľmi rezať. Avšak všimol som si, že aj napriek relatívne nízkemu veku, sú na čerešni malé prírastky. (To som si najviac uvedomil v zime keď som chcel odoberať vrúble a mal som problém nájsť niečo použiteľné.) Nakoľko som počas rezu odstraňoval veľa križujúcich sa konárov, ktoré korunu prehusťovali, celý stred koruny sa pekne osvetlil, čo malo za následok bujné vyrastanie "vlkov" na starších vetvách, dokonca aj na kmeni.

Chcem sa opýtať ako k týmto vlkom pristupovať, aby sa to opäť celé neprehustilo? Je vhodnejšie vlky do konca mája vylamovať ručne alebo stačí ich odstrihnúť nožnicami kedykoľvek? Prikladám aj fotku, hádam to bude vidieť + aj celý strom. Vopred ďakujem za postrehy a názory.

MD

Obrázok Obrázok
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Čerešnové tvary a odrody.

07 Máj 2021, 16:45

Miro27 napísal:
04 Máj 2021, 23:37
Dobrý deň,

minulý rok po obratí plodov som urobil čiastočný presvetlovací rez na našej cca 17 ročnej čerešni. Strom, doteraz nikdy nebol v raste usmerňovaný a tak rástol podľa seba. Viac krát som počul názor, že čerešne netreba veľmi rezať. Avšak všimol som si, že aj napriek relatívne nízkemu veku, sú na čerešni malé prírastky. (To som si najviac uvedomil v zime keď som chcel odoberať vrúble a mal som problém nájsť niečo použiteľné.) Nakoľko som počas rezu odstraňoval veľa križujúcich sa konárov, ktoré korunu prehusťovali, celý stred koruny sa pekne osvetlil, čo malo za následok bujné vyrastanie "vlkov" na starších vetvách, dokonca aj na kmeni.

Chcem sa opýtať ako k týmto vlkom pristupovať, aby sa to opäť celé neprehustilo? Je vhodnejšie vlky do konca mája vylamovať ručne alebo stačí ich odstrihnúť nožnicami kedykoľvek? Prikladám aj fotku, hádam to bude vidieť + aj celý strom. Vopred ďakujem za postrehy a názory.

MD

Obrázok Obrázok
Pravidlo, že třešně není třeba řezat, bylo zformulováno v době, kdy jedinou podnoží byla ptáčnice a tehdejší odrůdy nebyly tak plodné. Nízké tvary na slaběrostoucích podnožích by se řezat měly, jinak zahušťují a zestárnou.
Na odstraňování vlků nemám jasný názor. Snažím se vést strom k tomu, aby se netvořily a když, tak je využít jako mladou větev. Razantní odstraňování vlků obvykle vede k jejich novotvorbě. I když samozřejmě někdy se tomu nevyhneme. U třešní je lepší všechny zásahy dělat zazelena, tedy ne "kdykoliv".
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Čerešnové tvary a odrody.

19 Jún 2021, 20:59

Tato ceresna vyrastla sama. Ma sice male, ale uzasne sladke plody. Co mam robit aby bolo plodov co najviac? Tiez poznam to odporucanie ze ceresne je lepsie nestrihat, ale jednu slachtenu mam nestrihanu a ma kazdy rok asi 10 ceresni. Tak asi tudy cesta nevede. To uz aj tento samorast ma viac ceresni na sebe😀
Prílohy
IMG_20210619_192323.jpg
IMG_20210619_192307.jpg
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Čerešnové tvary a odrody.

20 Jún 2021, 09:49

ariadna30 napísal:
19 Jún 2021, 20:59
Tato ceresna vyrastla sama. Ma sice male, ale uzasne sladke plody. Co mam robit aby bolo plodov co najviac? Tiez poznam to odporucanie ze ceresne je lepsie nestrihat, ale jednu slachtenu mam nestrihanu a ma kazdy rok asi 10 ceresni. Tak asi tudy cesta nevede. To uz aj tento samorast ma viac ceresni na sebe😀
Jestli má třešeň jen 10 plodů, rozhodně za to nemůže její neřezání. K tomu, aby třešeň plodila, potřebuje slunečnou polohu a dobrou vzdušnou půdu s dostatkem živin. Neměla by být přemokřená, proto třešně dobře prosperují na svazích. Sucho snášení stromy na ptáčnicích relativně dobře, Gisely potřebují občas zálivku. Strom nepřinutíme k vyšší plodnosti tím, že ho budeme výrazněji stříhat. Osobně bych poradil: obrýt, pohnojit a pokud přirůstá, tak neřezat (maximálně zazelena odstranit zahušťující výhony).
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Čerešnové tvary a odrody.

20 Jún 2021, 09:56

Ide mi viac o tu ceresnu na fotke co vyrastla sama. Podu burinu polohu to vsetko zvladnem. Ale fakt netreba ten strom.nejak orezat? Ci je to u ceresni inac ako u jabloni ktore ludia pravidelne strihaju?
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Čerešnové tvary a odrody.

20 Jún 2021, 19:36

ariadna30: Dejte jí čas. U semenáčků bývá plodnost často pozdější.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Čerešnové tvary a odrody.

20 Jún 2021, 23:13

ariadna30 napísal:
20 Jún 2021, 09:56
Ide mi viac o tu ceresnu na fotke co vyrastla sama. Podu burinu polohu to vsetko zvladnem. Ale fakt netreba ten strom.nejak orezat? Ci je to u ceresni inac ako u jabloni ktore ludia pravidelne strihaju?
Pokud nemáte třešeň na nějaké zakrslé podnoži, tak je to skutečně jinak než u jabloní. Po zapěstování korunky třešeň není třeba řezat. Jako snad jediný ovocný druh roste i bez pravidelného řezu tak, jak má.
Otázkou je, zda má smysl pěstovat semenáč třešně. Kvalita plodů, zejména jejich velikost, je u šlechtěných odrůd nesrovnatelně větší.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Čerešnové tvary a odrody.

21 Jún 2021, 13:00

Tak dobre, necham tu ceresnu na pokoji😀 Necham si ju, lebo ma sice male, ale uzasne sladke plody a navyse ked uz tak pekne sama vyrastla, bol by hriech ju vykopat.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Čerešnové tvary a odrody.

21 Jún 2021, 19:08

Takto mladý stromek lze poměrně dobře přeroubovat. Ale jestli Vám chutnají,...
Napísať odpoveď