Ochrana třešní před nálety špačků

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Ochrana třešní před nálety špačků

14 Jún 2020, 15:21

MrBig46 napísal:
14 Jún 2020, 14:41
Ty dva první obrázky jsou jeden strom, že?
Ještě by mne zajímalo, jaký máte názor, jestli by takové zakrytí třeba meruňky a nějaké menší zatopení pod tím pomohlo ochránit květy a plody před jarními mrazíky. Ta záclona by možná držela trochu toho tepla?
Vladimír
Áno, na tých prvých 2 fotkách je ten istý strom.
K Vašej otázke: je to záležitosť fyziky. Efekt by závisel od 2 faktorov - toho "menšího zatopení" a od "té záclony". Ďalšími premennými sú stupeň mrazu a jeho trvanie a prúdenie vzduchu. Takže: pri dostatočne výdatnom zdroji tepla (parafínová megasvieca, box s peletami), dostatočne hustej záclone (tu bude "weak-point" celej záležitosti!, chcelo by to skôr netkanú textíliu), nie extrémnom mraze a len slabom vánku (ideálne bezvetrí) by to mohlo fungovať. A pozor na možnosť, že záclona/netkanka Vám začne horieť. IH
MrBig46
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Ochrana třešní před nálety špačků

15 Jún 2020, 08:01

To je mně jasné. Ale zajímalo by mne spíš, jestli obalení stromu netkanou by bylo úspěšné. Pochopitelně při určitých podmínkách (i netkanou vítr profoukne). Jsou s tím nějaké zkušenosti, případně jestli někdo měřil teploty pod tou netkanou v prorovnání s venkem. Ta netkaná by bylo opravdu hodně práce navíc. Záclony jen sešiji a navléknou se na strom. Jinak, asi by to chtělo zadýmit až k zemi.
Vladimír
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Ochrana třešní před nálety špačků

15 Jún 2020, 08:53

Zkušenosti s takovým řešením asi nemá nikdo. Na základě obdobných zkušeností s fólií a plátnem odhaduji, že by vydržel jen veliký stan (cirkusový aj.). Pod ním se dá zatopit elektrickým ventilátorem nebo světlem, pokud je to potřebné. Jiné konstrukce asi nepřežijí. Možná ani strom by to nepřežil. Občas zafouká a je po experimentu.
MrBig46
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Ochrana třešní před nálety špačků

15 Jún 2020, 18:28

Záclona není ani plátno ani folie. Z mé zkušenosti je při vysokých rychlostech větru dokonale prodyšná. Takový záclonový tunel se mně ani při těch letošních bouřkách nepohnul ani o milimetr i když není žádným způsobem k půdě fixován. Mám ho na paprikách. Foto mám jen v otevřeném (odklopenémn) stavu. Jinak polyester, ze kterého jsou záclony vyrobeny je velmi pevný materiál. Jen tak pro informaci je na tom tunelu jedna záclona 5 x 3 m (15 m2). Myslím si, že takových šest záclon by mělo bohatě stačit i na větší stromy než je má Velkopavlovická.
Vladimír

Obrázok
Štěpánka.3
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Ochrana třešní před nálety špačků

05 Jún 2021, 14:24

Kdyby ti špačci jedli ty třešně aspoň trochu kultivovaně. Půlka třešní je na zemi, zbytek poklovaných a pokaděných 🙁.
Prílohy
IMG_20210603_201431.jpg
Olomoucko 220 m n. m.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Ochrana třešní před nálety špačků

05 Jún 2021, 23:20

Nebojte, oni to zopakují ještě 2x na švestkách. To je teprve žranice, po pár minutách švestky rozprskané všude na větvích po listech a na to tisíce seroucích much a vosy. Jak velké hejna vám to rozklovali?
Vloni nás minuly, ale roky předtím byly hejna po cca 100-200 špačcích a ty se shlukovaly nad zahradami, takže 500 -1000 ks špaků v jedné lokalitě. Žravost tak 100kg ovoce za hodinu, rychle střídají stromy v zahradách a zase se vracejí - jde to rychle. Rachot jak z amerického hororu. :o

Jinak severovýchod jsou první třešně ještě zelené, zpoždění je letos minimálně 2 týdny, špačci už krouží asi 2 týdny a nechápou že ještě nic není zralé.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Ochrana třešní před nálety špačků

06 Jún 2021, 08:52

Posledních pár let jsme si třešní z naší Karešovi moc neužili, nerozklovaných a neposraných zůstalo jen pár v dolních partiích schovaných pod listy. Jinak co není mechanicky poškozeno, je potřísněno výkaly a lepivou štávou🤨 Bohužel strom rychle chřadne a zdá se, že příští rok si jí už neužijí ani špačci. Naštěstí krom třešní a višní nezpůsobují škody na dalších stromech, v době zrání slivoní už dávají přednost vinohradům, kterých mají v okolí desítky hektarů.
Prílohy
DSC_1099.JPG
Štěpánka.3
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Ochrana třešní před nálety špačků

08 Jún 2021, 07:56

M.H napísal:
05 Jún 2021, 23:20
Nebojte, oni to zopakují ještě 2x na švestkách. To je teprve žranice, po pár minutách švestky rozprskané všude na větvích po listech a na to tisíce seroucích much a vosy. Jak velké hejna vám to rozklovali?
Na stromě jsem načapala jen 3, hejno tu krouží tak patnáctičlenné. Později už naštěstí větší škody na velkém ovoci moc nedělají. Borůvky jim také chutnají, to jo. A moruše mají dovolené, těch je dost. Muchovníku si nevšímají. V sousedství pár párů hnízdí. Sousedce oštípali sazenice rajčat. Asi do hnízda.
Olomoucko 220 m n. m.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Ochrana třešní před nálety špačků

08 Jún 2021, 08:12

Občas mívám obavu, když se mi ptáci slétnou na meruňce s mnoha nezralými plody. Ale jdou jen po proteinech. Když na stromě ve dne zakváká žába (rosnička) je to pro ně největší lákadlo.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Ochrana třešní před nálety špačků

10 Jún 2021, 23:24

Zralé třešně asi nikdy neuchutnáme :? Ta, co zrála dřív, ale zdaleka nebyly červené, byla za dva dny zhoblená do mrti. Ta druhá teprve začíná červenat...a už na ní takřka nic není. Mám recept na výborný třešňový moučník, letos nám nezůstane ani na něj :( Jahody jsme zasíťovali po pár sežraných, každý den vymotávám kosici :o Už je mi celkem jasné, že letos budem muset přikrýt všehno. Vloni jsme muchovníky skoro neochutnali, drobné ovoce včetně borůvek musíme přikrýt - dopadlo by to stejně :(
Napísať odpoveď