Ochrana třešní před nálety špačků

M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Ochrana třešní před nálety špačků

13 Jún 2021, 00:43

konvalinka napísal:
10 Jún 2021, 23:24
Zralé třešně asi nikdy neuchutnáme :? Ta, co zrála dřív, ale zdaleka nebyly červené, byla za dva dny zhoblená do mrti. Ta druhá teprve začíná červenat...a už na ní takřka nic není. Mám recept na výborný třešňový moučník, letos nám nezůstane ani na něj :( Jahody jsme zasíťovali po pár sežraných, každý den vymotávám kosici :o Už je mi celkem jasné, že letos budem muset přikrýt všehno. Vloni jsme muchovníky skoro neochutnali, drobné ovoce včetně borůvek musíme přikrýt - dopadlo by to stejně :(
Nálet špaků? :o

U mě jsou teprve teď zralé první červené třešně ,, májůvky" , úroda je letos slabá kvůli monilioze která zničila většinu květů. Ráno přilétly 3 špačci říkám ok, v poledne 30, odpoledne několik hejn po 200 kusech, mračna špaků jsou zase tady, ohromný rachot a po pár vteřinách než jsem vyběhnul ven, na zemi plno popadaných třešní - každý špak na každou jednu sežranou třešeň dalších 20 jich naklove a daších 50 jich shodí ..... krát 200 špaků, krát 4 hejna, krát 7 náletů za den .... a je sklizeno. A to stačí ještě střídat další stromy v zahradách. Ani domácí kos nemá šanci ubránit, raději se někam odklidí a až je po všem, jde si zase naďubat a zpívá jakoby nic. :thumbup: Jahod si ani nevšímá, třešně jsou pro něho lepší, no a pak víno, vloni jsem mu nechal jedno víno asi 10 hroznů bez síťky, schválně kolik mi nechá, ani kuličku, zůstaly jen hrozny bez bobulí, dokonale ošesané - kos je velký zahradník :thumbup:
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Ochrana třešní před nálety špačků

13 Jún 2021, 06:32

Včera jsem si byl prohlédnout svůj nejstarší strom na Moravě s nějakými májůvkami. Před týdnem prý tam ještě byly. Sousedka, která má podobný strom, říkala, že si chtěla po obědě natrhat třešně, ale ptáci to stihli obrat během dvou hodin. Já jsem našel jen jednu třešinku v trávě pod stromem. Ptáci u mě okukovali i vedlejší strom s pozdějšími třešněmi, protože se tam začíná občas něco červenat. Ale snad dají pokoj a pozdější třešně nechají červům. Metoda obětovaných moruší tady nefunguje. Muselo by jich být aspoň deset. Ale problém je v tom, že tady zrají později než rané třešně. Přemýšlel jsem o žlutých třešních. Možná by na ně tolik nelezli. Myslíte, že by to pomohlo?
Prílohy
Třešinka nalezená v trávě.jpg
Třešinka nalezená v trávě.jpg (26.8 KiB) 2976 zobrazení
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Ochrana třešní před nálety špačků

13 Jún 2021, 07:46

Kde su ti spacci kym nie su ceresne a co jedia dovtedy? Kam odidu ked uz nie su ceresne?
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Ochrana třešní před nálety špačků

13 Jún 2021, 08:26

ariadna30 napísal:
13 Jún 2021, 07:46
Kde su ti spacci kym nie su ceresne a co jedia dovtedy? Kam odidu ked uz nie su ceresne?
Řekl bych, že jsou od října do března někde v severní Africe a až ji vyžerou, přiletí k nám. Žerou ze začátku larvy hmyzu, brouky a plže. Mláďata potřebují proteiny na vývoj. Ale pak to začne. Možná by stačilo omezit jejich hejnovou komunikaci. Třeba by se našel nějaký biohekr, který by něco vymyslel a odeslal by je tam, kde nemáme třešně ani hrozny. Myslím nějaké zvuky, které by je odeslaly tam, kde nám nevadí. Slimáky by snědli.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Ochrana třešní před nálety špačků

13 Jún 2021, 08:57

Na menší stromky dávám léta plastovou zelenou síť - docela to plody ochrání. Bohužel včera jsem na stromku našel v té síti zamotaného uhynulého strakapouda :( .
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Ochrana třešní před nálety špačků

13 Jún 2021, 10:31

Jó třešně zrály, zrovna třešně zrály, sladký třešně zrály a arktický vítr vál. :shock:

Ledový vítr jako v gronsku, 14°C. Třešně sládnou. Jak je vidět, na velkém stromu na semenáči je dost větví, kde toho moniliový úžeh dost zanechal. Obzvláště krajní horní větve mají i trsy plodů. Spodní větve kde byla trvale mokrá část stromu při květu jsou plody jen jednotlivě. Tak se musí lozit po žebříku a bojovat se špaky. Uvažoval jsem před léty že pořídím ještě jeden strom třešně ne na semenáči, ale na slabší podnoži, ale jak je vidět, tak monilia, mrazy, hejna špaků by z menších stromů asi nebylo nikdy nic. Škoda že to samé pravidlo nepaltí u meruněk, u těch ani velké semenáče nejsou zárukou úrody.

Máte někdo nejranější odrůdu aby to nebyla jen voda a byla sladká? Já mám ten pocit, že moje májuvky noname jsou asi 1,5 - 2TT - strom zasazen začátkem 90-tych let - nevím co to je za odrůdu. Jsou lepší jako Kaštánky a zrají o 3 dny dříve než 2TT kaštánka, jsou pevnější, větší i křupavější, obvykle zrají tady na severovýchodě kolem 28. máje, letos je to zpoždění plus 14 dní, což se zatím ještě nestalo, že by tak pozdě zrály. Má cenu sadit ještě něco ranějšího - nějaký tip?
Prílohy
Snímek 002.jpg
Snímek 001.jpg
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Ochrana třešní před nálety špačků

14 Jún 2021, 09:00

Možno ešte niečo takéto
https://www.tipa.sk/sk/odpudzovac-vtako ... H8QAvD_BwE
Prípadne su aj iné tuším plynové ktoré strieľajú ..
BB kraj 465 mnm
Používateľov profilový obrázok
driver240
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:11
Bydlisko: 3nec

Ochrana třešní před nálety špačků

14 Jún 2021, 22:11

M.H napísal:
13 Jún 2021, 10:31
Jó třešně zrály, zrovna třešně zrály, sladký třešně zrály a arktický vítr vál. :shock:

Ledový vítr jako v gronsku, 14°C. Třešně sládnou. Jak je vidět, na velkém stromu na semenáči je dost větví, kde toho moniliový úžeh dost zanechal. Obzvláště krajní horní větve mají i trsy plodů. Spodní větve kde byla trvale mokrá část stromu při květu jsou plody jen jednotlivě. Tak se musí lozit po žebříku a bojovat se špaky.
Tak to máte ještě docela obstojně nasazeno. U mě z celých trsů přenádherného kvetení vždy jen po jedné třešničce, snad jen jedna "bezejmenná" a Oktavia přiroubovaná do hornícho patra má trs. Ale i tak celkově jsou třešně jakési malé a nedodělané, nedomrlé ... u souseda násada o něco lepší, ale velikostně je na tom stejně mizerně.

No i tak jsem konečně vytáhl své pomocníky, ať okusím i tu bídu co zbude z Burlatky ... a ze zimolezů. Snad alespoň borůvky nezklamou.
Prílohy
IMG_20210614_193329.jpg
IMG_20210614_193559.jpg
IMG_20210614_193221.jpg
IMG_20210614_193447.jpg
IMG_20210614_193123.jpg
Robert 3nec 390 m.n.m. :idea:
peterpe
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 25 Mar 2020, 11:47

Ochrana třešní před nálety špačků

15 Jún 2021, 22:15

No u nas ked zacali dozrievat ceresne tak zacali robit nalety (ale viacej sa sustredili na susedovu ta je o par dni (tyzden) skorej). Uz sme si zacali myslet ze nic z nich nebude, ale potom akoby utalo zo dna na den, niekde proste zmizli, mozno nasli nieco lepsie. Vrch som im nechal ale aj tak sme nakoniec rozdavali ceresne kade tade :-)
Prílohy
Ceresne5.jpg
Ceresne4.jpg
Ceresne3.jpg
Ceresne2.jpg
Jarda UH
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 10:59
Bydlisko: Moravské Slovácko 250m n.m.

Ochrana třešní před nálety špačků

17 Jún 2021, 18:31

Tak už mi taky začínají první dozrávat a tak jsem vůči bezohlednému ptactvu musel vytasit těžký arzenál a včera a dnes se po nich svlékla zem.
IMG_20210617_071858.jpg
IMG_20210615_181728.jpg
Napísať odpoveď