Jak přeroubovat starší třešeň - ptáčnici

vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jak přeroubovat starší třešeň - ptáčnici

10 Jún 2020, 10:11

Občas se setkáme ve starších zahradách s přerostlými ptáčnicemi, které vyrostly buď ze semen, nebo (možná častěji) od kořenů starých třešní, které uhynuly nebo byly skáceny. Druhý případ je lepší, protože se jedná o kvalitní podnož. U pravého semenáče může jít o potomka ušlechtilé odrůdy, který taky mívá drobné plody, ale vlastnosti podnože jsou nepředvídatelné. Ale zpět ke štěpování.
Třešeň je možné přeroubovat za kůru, ale výsledky nejsou často dobré. Zejména proto, že je to třeba udělat hodně pozdě a do té doby míváme málokdy uchované rouby. (Pozn.: Poslední roubování za kůru jsem dělal před týdnem a už nyní je patrné rašení.)
Druhou možností je razantní sesazení koruny s našroubováním narostlých vlků kopulací následující jaro. Tady bývá štěpování obvykle úspěšné.
V případě tazatele z cenzurovaného fóra bych nedoporučil ani jednu z možností. Strom je už veliký a řezné rány by se úplně nezahojily, takže životnost přeroubovaného stromu - i při ujmutí roubů - by byla patrně krátká. Navíc zadavatel chce korunu odřezat po sklizni, v takovém případě mu kvalitní výhony vhodné k roubování do konce sezóny nevyrostou. Tedy - pokud se chce zadavatel skutečně pokusit o takřka nemožné, měl by korunu ptáčnice odřezat nejpozději dnes.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Jak přeroubovat starší třešeň - ptáčnici

11 Jún 2020, 19:33

No, v podstatě to vidím „stejně“ jako pan doktor Vysloužil.
Ale, a nechci být za oponenta, na Youtube jsou videa „roubování“ třešní, nad kterými se naše teorie, i s praxí, skromňoučce hrbí. Přeroubování třešně, průměr na pařízku 15-20 cm za cca 20 vteřin. Řady „připravených“ stromů „nekonečné“ (asi až k horám na obzoru). Příprava = ideální tvar ke klučení sadu traktorem. Nástroje = sekáč na kosti, masivní řeznický nůž, železná palička tak asi 1-1,5 kg. Všechno jen ze země, žebřík nemají, ani ulamovák. Rozuměli by povídačkám o belgickém brousku?
Já už to nevyzkouším, ale kdyby někdo mladší, tak na obrázky se rád podívám. JG
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jak přeroubovat starší třešeň - ptáčnici

12 Jún 2020, 09:03

Některá videa z Youtube nejsou přenosná. Odehrávají se často ve zcela jiných podnebních podmínkách. Existují např. kraje, kde řezné rány na vinné révě se zacelí jako u nás na jabloni. Zacelenou ránu na třešni širokou 20 cm jsem u nás v životě neviděl. Výjimkou může být odřezaná větev na silném kmeni, ale tam to není o roubování.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Jak přeroubovat starší třešeň - ptáčnici

12 Jún 2020, 18:53

Ano, myslím si, že je to tak, jak píšete, pane doktore.
Ale stejnak jsou tam některé momenty podnětné. Alespoň pro legraci. Například „zlepšená“ kozí nožka. Šikmý sek do uříznutého kmene zprava, šikmý sek zleva. Sekem shora vydloubnout vzniklý klín. Roub v síle mužského prstu seříznutý ze třech stran a zatlučený kladivem šikmo do připraveného „řezu“ (výseku). Kambia se bezpečně, ve dvou bodech, setkají. Přítlak řezných ploch musí být extrémní. Ovazování asi není potřebné (neukazovali). Vyvazování proti ptáčkům není třeba, to žádný pták vylomit nedokáže.
No, já už nové „kousky“ zkoušet nebudu. JG
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Jak přeroubovat starší třešeň - ptáčnici

12 Jún 2020, 20:48

tak sem to video prosím prolinkujte ať se můžem podívat.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Neregistrovaný

IP:  168.81

Jak přeroubovat starší třešeň - ptáčnici

13 Jún 2020, 12:10

Původně jsem chtěl psát něco úplně jiného. Ale fofr cenzůry u bytostných proticenzorů mě hluboce nasr… Taky se trochu stydím, že jsem jim zas nalít.
Proto jiné video: https://www.youtube.com/watch?v=4K9INCfqbNU
a čau JG
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Jak přeroubovat starší třešeň - ptáčnici

15 Jún 2020, 19:53

Shodou okolností jsem vloni zjara zkusil přeroubovat ptáčnici o průměru kmene asi 15 cm, roubem Kordie. Nebylo to na zahradě, ale v exteriéru, na okraji hustého křoví z náletových dřevin. Výmladek (vlk) rostoucí z kmene vhodný k roubování kopulací tam již byl, takže jsem jej narouboval. Dále jsem odřezal v podstatě celou korunu, až na jednu spodní větev, která měla být tažná.. Tuto větev s kouskem kmene jsem odřezal až k naroubovanému výmladku letos zjara a ránu na kmeni jsem zatřel stromovým balzámem. Na přiloženém snímku je patrné místo roubování na výmladku a počátek zavalování řezné plochy kmene. Myslím, že se mi přeroubování starší ptáčnice povedlo. Teď ještě zbývá vymýtit kolem třešně tu džungli.
Místo roubování a zavalování rány na kmeni.JPG
Prílohy
Kordia na ptáčnici.JPG
Naposledy upravil/-a Jiří II v 16 Jún 2020, 17:07, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Jak přeroubovat starší třešeň - ptáčnici

15 Jún 2020, 21:12

vysloužil napísal:
12 Jún 2020, 09:03
Některá videa z Youtube nejsou přenosná. Odehrávají se často ve zcela jiných podnebních podmínkách. Existují např. kraje, kde řezné rány na vinné révě se zacelí jako u nás na jabloni. Zacelenou ránu na třešni širokou 20 cm jsem u nás v životě neviděl. Výjimkou může být odřezaná větev na silném kmeni, ale tam to není o roubování.
Jak funguje Youtube?
Příp. TubeMate
*
Já tam vlezu, díky placeným, absenci neomezených mobilních dat, jen velmi zřídka.
A myslím, že je velmi těžké se tam tím prohrabat a najít něco kvalitního a přínosného.
*
Není to žádný odborný vzdělávací portál. Jen reklamní, chlubivý, výdělečný a tak. Aspoň dle toho co jsem tam párkrát, jen párkrát, hledal.
*
Ale třeba se pletu a neměl jsem při hledání štěstí....
*
No, ale v každém případě nemám s řezáním třešní a násleným klejotokem dobré zkušenosti.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Jak přeroubovat starší třešeň - ptáčnici

16 Jún 2020, 20:49

no, takze video nemáme, asi za trest. nevadí.
YT není špatná věc, je to jen technologie . obsah dělají lidé a motivů je spousta, takže si stačí jen správně vybrat :thumbup:
jinak tady je asi link na to zmiňované video roubování sekáčem a kladivem :D
račte posoudit https://m.youtube.com/watch?v=f4ReeuSPGh4
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Napísať odpoveď