Vyber odrod ceresni pre oblast 235 mnm - Kordia + Regina

Anitchka
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 01 Nov 2023, 13:31

Vyber odrod ceresni pre oblast 235 mnm - Kordia + Regina

01 Nov 2023, 13:37

Pekny den,

na zaklade nazorov co som nasla na internete, ci uz tu na fore alebo na zaklade inych doporuceni som vybrala do nasej zahrady Kordiu a ako opelovac Reginu. Pride Vam to ako dobra volba? Poda sa zda byt dobra, urcite nie piescita ani jilovita, neviem poriadne posudit.
235 mnm, lokalita Ujezd nad Zbecnem, CR. Bude sa im u mna darit?
(To budu prve stromy co v zivote sadim takze som uplny amater)

Za reakcie vopred dakujem :)
Anitchka
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 01 Nov 2023, 13:31

Vyber odrod ceresni pre oblast 235 mnm - Kordia + Regina

01 Nov 2023, 13:39

Regina by bola na colte a Kordia na Mahalebke
Gabriela

IP:  93.193

Vyber odrod ceresni pre oblast 235 mnm - Kordia + Regina

01 Nov 2023, 20:42

Popisy jistě znáte, takže určitě počítáte s tím, že Kordia je pozdnejsi a Regina ještě víc pozdní odrůda, tím pádem hrozí i větší cervivost plodů. Každopádně Kordia je asi stále považována za jednu z top třešní a Regina je také kvalitní, na prodloužení sezóny super.
Já osobně bych třeba nevolila mahalebku jako podnoz, ale zřejmě chcete vysoký strom, tak proč ne. Já už bych příště nekoupila ani ten Colt, takže to berte s rezervou.
Neregistrovaný

IP:  168.243

Vyber odrod ceresni pre oblast 235 mnm - Kordia + Regina

02 Nov 2023, 20:27

Dobry den, dakujem za nazor, ja som volila pozdejsi odrudy lebo u tchyne na chate im ty ranni vzdy komplet pozrali vtaci :( i pres sit. A preco uz nechcete bujne rostouci podnoze?
Gabriela

IP:  167.139

Vyber odrod ceresni pre oblast 235 mnm - Kordia + Regina

03 Nov 2023, 15:19

Neregistrovaný napísal:
02 Nov 2023, 20:27
Dobry den, dakujem za nazor, ja som volila pozdejsi odrudy lebo u tchyne na chate im ty ranni vzdy komplet pozrali vtaci :( i pres sit. A preco uz nechcete bujne rostouci podnoze?
Z prostého důvodu, že z vysokého stromu ty třešně nikdo trhat nebude 😅 Je to proste takova moje zkušenost, kdy jsme vždycky měli vysoké obalene třešně a člověk tresen skoro neochutnal. Jako děti jsme do těch vyšek lezly, ale ty časy jsou dávno pryč 😁 A žebřík je už taky náročné pořád prendavat a stejně se neotrha vše.
Mám 4 stromky na Gisele, nejstarší tuším z roku 2018, ma max 3 metry, nástup do plodnosti je strašně rychlý, úroda velika a otrha se vše do jediné třešně. A ještě můžu mít více různých odrůd. Na Coltu mám 3 stromky, nejstarší taktéž z roku 2018, počet třešní bych spočítala na prstech, takže nástup do plodnosti určitě pozdější a stromy budou zbytečně velké (zatím tedy jeste nejsou, ale tuším, že na Coltu 5m). A třeba kratší životnost mě nijak netrápí, když zasadim nový stromek, tak za rok nebo dva už ma zase prvni plody.
Neregistrovaný

IP:  168.243

Vyber odrod ceresni pre oblast 235 mnm - Kordia + Regina

05 Nov 2023, 11:12

Ďakujem velmi za nazor, prehodnotim moj vyber, ten brzky nastup plodnosti je hodne lakavy :)
Hawkeye
Príspevky: 2413
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Vyber odrod ceresni pre oblast 235 mnm - Kordia + Regina

05 Nov 2023, 11:32

V prílohe je pomerne početný súbor odrôd čerešní s ich základnými charakteristikami. Možno dobrá pomôcka pre tých, ktorí zvažujú výsadbu čerešne. (Ak to teda bude čitateľné...). H.

20231105_111937.jpg
20231105_111945.jpg
20231105_111947.jpg
IgorML
Príspevky: 193
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Vyber odrod ceresni pre oblast 235 mnm - Kordia + Regina

05 Nov 2023, 15:49

Gabriela napísal:
03 Nov 2023, 15:19
Na Coltu mám 3 stromky, nejstarší taktéž z roku 2018, počet třešní bych spočítala na prstech, takže nástup do plodnosti určitě pozdější a stromy budou zbytečně velké (zatím tedy jeste nejsou, ale tuším, že na Coltu 5m).
Na colte mám nie čerešňu, ale višňu Morellenfeuer. Sadená v 3/2019, má výšku okolo 2,5 m. Čakal som, že rast bude na colte bujnejší, aj keď je na ňom višňa. Plodov je z malého stromčeka málo, do malej misky. Ale dá sa aspoň strom prikryť sieťou. Chcel som väčšiu úrodu, hneď vedľa som vysadil opäť Morellenfeuer, ale už na mahalebke. Sadená bola minulý rok na jar, prírastok za rok cca 70-80 cm, na colte ročný prírastok tak 30 cm. Ak bude na mahalebke 4-5 m strom, tak to nebude také hrozné. Ten colt mi vôbec nepripadá ako strednerastúca podnož, skôr ako slaborastúca. Vysoká plodnosť na Gizele je zaujímavá, možno by stála táto podnož za skúšku...
Gabriela

IP:  93.98

Vyber odrod ceresni pre oblast 235 mnm - Kordia + Regina

05 Nov 2023, 17:38

IgorML napísal:
05 Nov 2023, 15:49
Gabriela napísal:
03 Nov 2023, 15:19
Na Coltu mám 3 stromky, nejstarší taktéž z roku 2018, počet třešní bych spočítala na prstech, takže nástup do plodnosti určitě pozdější a stromy budou zbytečně velké (zatím tedy jeste nejsou, ale tuším, že na Coltu 5m).
Na colte mám nie čerešňu, ale višňu Morellenfeuer. Sadená v 3/2019, má výšku okolo 2,5 m. Čakal som, že rast bude na colte bujnejší, aj keď je na ňom višňa. Plodov je z malého stromčeka málo, do malej misky. Ale dá sa aspoň strom prikryť sieťou. Chcel som väčšiu úrodu, hneď vedľa som vysadil opäť Morellenfeuer, ale už na mahalebke. Sadená bola minulý rok na jar, prírastok za rok cca 70-80 cm, na colte ročný prírastok tak 30 cm. Ak bude na mahalebke 4-5 m strom, tak to nebude také hrozné. Ten colt mi vôbec nepripadá ako strednerastúca podnož, skôr ako slaborastúca. Vysoká plodnosť na Gizele je zaujímavá, možno by stála táto podnož za skúšku...
Třeba ten Colt tolik neporoste, upřímně ještě to posoudit úplně nemůžu, ale prostě ta podnoz se mi nelíbí, přijde mi, že to na ni nějak nechce plodit. Měla jsem na Coltu i visen Morelu, ta jediná ještě celkem plodila (a je pravda, že ta tedy nerostla nijak bujne). Jako když o tom tak přemýšlím, tak na tom Coltu ty přírůstky opravdu nejsou tak výrazné 🤔
Gabriela

IP:  93.98

Vyber odrod ceresni pre oblast 235 mnm - Kordia + Regina

05 Nov 2023, 17:50

Už v mobilu nemám skoro žádnou fotku, jen tutu Stellu na Gisele v květu. Dá se říct, že co květ, to byla nakonec tresen. Hodně kvetly i ty ostatní na Gisele, tam jsem ale neosetrila na moniliozu a na 2 stromkach to bylo hodně znát. I tak stromky z roku 2020 plodily o 100% víc jak na Coltu 2018 a 2019.
Za mě stojí Gisela za vyzkoušení a to jsme i poměrně vysoko a žádná úrodná půda zde není, třešně ani nehnojim.
Prílohy
Screenshot_20230505-182336.png
Napísať odpoveď