Vyber odrod ceresni pre oblast 235 mnm - Kordia + Regina

Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Vyber odrod ceresni pre oblast 235 mnm - Kordia + Regina

05 Nov 2023, 20:26

Na Coltu je plodnost v mládí nižší, v pozdějších letech by se to mělo srovnat. Mám vedle sebe dva Rivany - jeden na Coltu, druhý na neznámém odkopku, který tu na zahradě léta vyřezávám - na tom odkopku je úroda vyšší, plody jsou větší a chutnější než na Coltu. Navíc na kmínku Coltu se teď objevil na mnoha místech klejotok. Mám v záloze ještě Giselu 17, tak vyzkouším.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Vyber odrod ceresni pre oblast 235 mnm - Kordia + Regina

03 Dec 2023, 16:55

Ranné odrůdy třešní, zrající v prvním a druhém třešňovém týdnu sice opravdu nebývají napadány vrtulí třešňovou, ale aspoň u nás je sklízejí ptáci. Navíc odrůdy, jako je Rychlice a Rivan jsou drobné, obalená pecka. Ty bych rozhodně nevysazoval. Kordia je pozdní, ale dobrá volba. Velká, méně praská, výborná chuť. Regina je ještě pozdnější. Potřebuje opylovače, kvetoucí ve stejné době. Z ranných je zajímavá rozhodně Carmen. Má i velké plody, což je u ranných spíše vyjímka. Dobrou volbou je i Tamara. Velké plody, výborná chuť. V Holobvousech vyšlechtili mnoho dalších špičkových odrůd. Doporučuji se podívat na charekteristiky. Důležitým ukazatelem je i sklon k praskání plodů, odolnost k jarním mrazům, zejména při výsadbě do údolních poloh.
Volba podnože je rozhodně důležitá. Já se plně shoduji s Gabrielou. Pokud je možnost sehnat odrůdu ma Gizele 5, případně Gizele 6, je to dobrá volba. Menší konečná velikost stromu, možnost ošetřit proti chorobám a škůdcům, brzký nástup do plodnosti, větší velikost plodů. Negativem je vyšší cena a hlavně ne každý školkař na ni dělá. Cena podnože je podstatně vyšší, množí se z meristému. Podnož Colt rozhodně v kombinaci s třešněmi nějak moc celkovou výšku stromů nezeslabuje. Tak maximálně o 25 %. Takže mám na něm po dvaceti létech i šestimetrové stromy. Rozhodně i u starších stromů na nich není plodnost nějak závratně veliká. To na ptačce je mnohem větší. Všeobecně se o Coltu tvrdí, že má nízkou mrazuodolnost. Já osobně jsem se ještě za třicet let nesetkal, že by mi stromy vymrzly. Ale podezřívám, že odrůdy na něm jsou náchylnější k jarním mrazům. Ale jsem v údolí. Na mahalebce rostou stromy nejbujněji. Tu tak do chudých, kamenitých a suchších půd.
Napísať odpoveď