co s vlky na staré třešni

lipoti
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 26 Mar 2023, 13:25
Bydlisko: Poberouní 280 m.n.m.

co s vlky na staré třešni

01 Júl 2023, 02:17

Chtěl bych se poradit ohledně prořezání vlků na staré třešni. Tu jsem před několika lety, kdy jsem neměl žádné povědomí o řezu stromků, nechal zkrátit tchána, což asi nebyl nejlepší nápad a některé vodorovné větve začaly seshora prosychat, že jim na proudění mízy stačila asi jen část průřezu. Uvítal jsem proto narůstající vlky, které pomáhaly udržet mízu po celých větvích, ale nyní si říkám, že už by chtělo jejich divoký růst omezit, protože se větve navzájem kříží, listí si stíní a strom plodí opět jen na obtížně dostupných okrajích. Chci se tedy poradit, zda ty několikaleté vlky, rostoucí vesměs kolmo nahoru z vodorovných větví, by bylo lepší zcela odřezat (ale pak mám obavu, že by mohly i tyto větve začít prosychat), nebo zda by pomohlo je jen radikálně seříznout na pár oček či jednu nebo dvě postranní větvičky?

Přidávám pár fotek focených v zimě, ze kterých snad bude vidět, co myslím:
P1230600.JPG
P1230601.JPG
P1230604.JPG
P1230628.JPG
Jinak třešeň stále pěkně roste a bohatě plodí. Radikálně ji podle všeho kdysi seřezali i předchozí majitelé.
Prílohy
P1230603.JPG
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

co s vlky na staré třešni

01 Júl 2023, 09:18

lipoti napísal:
01 Júl 2023, 02:17
Chtěl bych se poradit ohledně prořezání vlků na staré třešni. Tu jsem před několika lety, kdy jsem neměl žádné povědomí o řezu stromků, nechal zkrátit tchána, což asi nebyl nejlepší nápad a některé vodorovné větve začaly seshora prosychat, že jim na proudění mízy stačila asi jen část průřezu. Uvítal jsem proto narůstající vlky, které pomáhaly udržet mízu po celých větvích, ale nyní si říkám, že už by chtělo jejich divoký růst omezit, protože se větve navzájem kříží, listí si stíní a strom plodí opět jen na obtížně dostupných okrajích. Chci se tedy poradit, zda ty několikaleté vlky, rostoucí vesměs kolmo nahoru z vodorovných větví, by bylo lepší zcela odřezat (ale pak mám obavu, že by mohly i tyto větve začít prosychat), nebo zda by pomohlo je jen radikálně seříznout na pár oček či jednu nebo dvě postranní větvičky?

Přidávám pár fotek focených v zimě, ze kterých snad bude vidět, co myslím:

P1230600.JPG

P1230601.JPG

P1230604.JPG

P1230628.JPG

Jinak třešeň stále pěkně roste a bohatě plodí. Radikálně ji podle všeho kdysi seřezali i předchozí majitelé.
Omezit divoký růst stromu, který má geneticky zakódováno, že bude veliký, je těžko řešitelné.
Asi bych neradil žádný razantní zásah, spíš jemný průklest a odstranění přebytečných, zahušťujících a kolmo rostoucích větví - každý rok nějaké. Určitě bych jednotlivé větve nezakracoval, to by vedlo k dalšímu zahuštění koruny.
lipoti
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 26 Mar 2023, 13:25
Bydlisko: Poberouní 280 m.n.m.

co s vlky na staré třešni

08 Júl 2023, 01:06

Děkuju za odpověď. Postupně to prořežu.

Nesnažili jsme se tehdy růst zcela omezit, jen přesměrovat více do šířky, aby se lépe očesával, což se po opravném řezu celkem povedlo. Bohužel jsem napoprvé neměl tušení o Zahnově řezu a tím jsme pravděpodobně způsobili problémy s prosycháním větví. Podruhé už to dopadlo mnohem lépe, jen ty vlky jsem zatím pro jistotu nechával.
Napísať odpoveď