Která třešeň kvete opýlí karešovu?

Aley
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 17 Apr 2023, 23:13

Která třešeň kvete opýlí karešovu?

18 Apr 2023, 00:16

Mám 7 třešní, ale jen jedna z nich kvete velmi brzy a nemůže se proto normálně opylovat. Je to odrůda karešova. Ostatní pak následují později a jejich doby kvetení se překrývají, bez problémů, ale tahle prostě nějak hodně spěchá. Má někdo vlastní zkušenost, co kvete zároveň s karešovou? Nevím, kolik dní tvá to období, kdy se strom může opylovat, o kolik dní později může druhá třešeň začít kvést, aby to včely ještě zařídily, nejvíc by mi prostě pomohlo najít ověřenou odrůdu. (Zkouším i nějaké semenáče, kvetou mi tu kupodivu dřív než ty koupené odrůdy, ale chtělo by to ještě o pár dní uspíšit. :-) )
Peb
Príspevky: 1840
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Která třešeň kvete opýlí karešovu?

18 Apr 2023, 07:29

Kaštanka mi začína kvitnúť skôr ako Karešova..
BB kraj 465 mnm
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Která třešeň kvete opýlí karešovu?

18 Apr 2023, 09:10

Pomologie uvádějí Kaštánku jako vhodného opylovače Karešovy. Z chrupek kvete poměrně brzy Napoleonova. I když jednotlivé třešně vykvétají v různou dobu, obvykle se dobou kvetení částečně překrývají, takže s opylením, bývá málokdy problém.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Která třešeň kvete opýlí karešovu?

18 Apr 2023, 09:51

Aley napísal:
18 Apr 2023, 00:16
.... jen jedna z nich kvete velmi brzy a nemůže se proto normálně opylovat. Je to odrůda karešova.
A plodí? ;)
Lída
Príspevky: 284
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Která třešeň kvete opýlí karešovu?

18 Apr 2023, 13:09

Fytos i jiní uvádějí Burlat, Kaštánku, Napoleonovu a Rivan, Uherský Ostroh i Schneiderovu. Jinak bývalý soused míval Karešovu + Napoleonovu a třešní míval dost na obou.
ivan z okenka

IP:  97.51

Která třešeň kvete opýlí karešovu?

19 Apr 2023, 07:49

A ani v okolí není nic, co by kvetlo stejně jako Vaše nejranější? Včelky by měly nějaké přelety zvládnout. Jestli vůbec nenasazuje, zkuste přihnojit hnojivem se širokým spektrem stopových prvků, s K, P, Mg. Jako blbost vypadá použití letního řezu. Proč by ale měl Šittův řez rozkládat dobu kvetení na delší dobu jen u meruněk? Jestli by to fungovalo budete vědět už v příštím roce. Což je o nějaký ten rok dříve než poprvé rozkvetou rouby v koruně nebo nový stromeček...
Aley
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 17 Apr 2023, 23:13

Která třešeň kvete opýlí karešovu?

08 Máj 2023, 22:18

Situace je taková, že z cca 200 květů se vytvořilo jen asi 8 třešní. Já jsem schválně počítal ty květy... to jsem ještě nevěděl, že tam nebudou skoro žádné třešně. To jsou letošní čísla. Nicméně není úplně jasné, že za to může špatné opýlení, protože už při kvetení se mi ty květy zdály nějaké divné. Myslím, že uprostřed květu třešně by měla být taková větší delší či tlustší středová tyčinka světlé barvy, ze které se pak vyvine ta třešeň. Ale většina těch květů měla místo toho uprostřed jen takovou malinkou a krátkou černou tyčinku, vypadalo to podezřele. A nejhorší je, že úplně stejně to pak o týden později vypadalo na velkém starém stromě... kde bylo ohromné množsví květů a stěží teď najdu deset třešní. Teď mi to vrtá hlavou, jestli to nemá jinou příčinu než opýlení a pokud ano, tak jakou vlastně. Loni to vypadalo velmi podobně špatně, spousta květů a pak skoro bez třešní, ale předloni oba stormy třešně normálně měly. (Dál do minulosti si velký strom nepamatuju a malý tehdy ještě nebyl.)
Hawkeye
Príspevky: 2252
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Která třešeň kvete opýlí karešovu?

08 Máj 2023, 22:24

Aley napísal:
08 Máj 2023, 22:18
Situace je taková, že z cca 200 květů se vytvořilo jen asi 8 třešní. Já jsem schválně počítal ty květy... to jsem ještě nevěděl, že tam nebudou skoro žádné třešně. To jsou letošní čísla. Nicméně není úplně jasné, že za to může špatné opýlení, protože už při kvetení se mi ty květy zdály nějaké divné. Myslím, že uprostřed květu třešně by měla být taková větší delší či tlustší středová tyčinka světlé barvy, ze které se pak vyvine ta třešeň. Ale většina těch květů měla místo toho uprostřed jen takovou malinkou a krátkou černou tyčinku, vypadalo to podezřele. A nejhorší je, že úplně stejně to pak o týden později vypadalo na velkém starém stromě... kde bylo ohromné množsví květů a stěží teď najdu deset třešní. Teď mi to vrtá hlavou, jestli to nemá jinou příčinu než opýlení a pokud ano, tak jakou vlastně. Loni to vypadalo velmi podobně špatně, spousta květů a pak skoro bez třešní, ale předloni oba stormy třešně normálně měly. (Dál do minulosti si velký strom nepamatuju a malý tehdy ještě nebyl.)
Príčinou bol pravdepodobne mráz, ktorý poškodil kvety. H.
Aley
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 17 Apr 2023, 23:13

Která třešeň kvete opýlí karešovu?

08 Máj 2023, 23:45

Trochu jsem pogooglil... to poškození mrazem skutečně vypadá přesně tak. (Na obrázku zelené kolečko je zdravý květ, červené je mrtvý květ. Ta středová tyčinka to signalizuje, přesně jak jsem tušil. Dokonce tam psali, že čím je ta černá tyčinka kratší vůči těm okolním, tím dřív v zimě k tomu poškození došlo.)
Akorát si nejsem vědom, že by u nás letos byly tak silné mrazy, jaké by třešně neměly normálně vydržet.
tresne.jpg
tresne.jpg (11.9 KiB) 1125 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Která třešeň kvete opýlí karešovu?

09 Máj 2023, 06:46

Aley napísal:
08 Máj 2023, 23:45
Akorát si nejsem vědom, že by u nás letos byly tak silné mrazy, jaké by třešně neměly normálně vydržet.
Kolem -5 - -8 °C bylo na jaře téměř v celé ČR. Jen část Moravy byla ušetřena.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Napísať odpoveď