odchadzaju mi ceresne

ondy
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 17 Jún 2022, 15:54

odchadzaju mi ceresne

17 Jún 2022, 15:58

Dobry den potreboval by som poradit mam starsie ceresne jednu 15 rocnu druhu aj okolo 30 a zacali sa im takto sfarbovat listy a neviem sko by som im mohol pomoct
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

odchadzaju mi ceresne

18 Jún 2022, 08:35

ondy napísal:
17 Jún 2022, 15:58
Dobry den potreboval by som poradit mam starsie ceresne jednu 15 rocnu druhu aj okolo 30 a zacali sa im takto sfarbovat listy a neviem sko by som im mohol pomoct
Vaše čerešne trpia chlorózou - blednutím listov v dôsledku zníženej tvorby chlorofylu. Samotná chloróza je iba symptóm (príznak), ktorý môže mať viacero príčin. Nemusí to byť len absolútny nedostatok železa, ale aj jeho nedostatok relatívny. Teda spôsobený nadbytkom iných prvkov v pôde, ktoré blokujú príjem železa (klasický príklad sú pôdy s nadbytkom vápnika), alebo aj nedostatkom či dysbalanciou vo vzájomných pomeroch iných prvkov. Príčinou chlorózy môže byť nevhodné pH pôdy (príliš zásaditá alebo príliš kyslá pôda) a tiež extrémy vo vlahových pomeroch (výrazné sucho, alebo naopak výrazné premokrenie pôdy). Chloróza môže byť aj sprievodným príznakom choroby alebo poškodenia stromu (napríklad koreňov), kedy rastlina nedokáže z pôdy absorbovať živiny a minerály, aj keď zloženie pôdy je v poriadku. Takže mali by ste pátrať po príčine príznaku chlorózy. Môže ísť len o jednoduché vyčerpanie pôdy, najmä ak máte v záhradu v nevhodnej lokalite s chudobnejšou pôdou. Treba sa zamyslieť, či sa neudiali v blízkosti stromov nejaké zásahy či udalosti, ktoré by mohli chlorózu spôsobiť (napr. premokrenie pôdy, alebo naopak jej preschnutie, či zmena jej zloženia). Prípadne či neboli poškodené korene, alebo či stromy netrpia nejakou chorobou, ktorá ovplyvňuje ich metabolizmus (prejavy glejotoku na kmeni a kostrových konároch).Možno by bolo vhodné ukázať stromy skúsenému záhradkárovi, napríklad z miestnej organizácie SZZ. Medzitým by určite nebolo na škodu prekypriť pôdu pod stromami a dodať do nej dusík (bez fosforu! - najlepšie ako vyzretý kravský hnoj, dá sa kúpiť aj granulovaný) a železo postrekom na listy + zálievkou do pôdy. IH
Feri

IP:  32.17

odchadzaju mi ceresne

28 Aug 2022, 13:55

Mám dve staré majestátne čerešne, zrejme na vtáčnici, chcel by som Vás poprosiť o radu, je možné tieto čerešne zmladiť spôsobom, že zrežem kmeň a hrubé kostrové konáre napr. 3-4 metre od zeme a následne strom obrazí a vyrastú mladé výhony? Vnímam, že ide o radikálny zásah do života stromu, no stromy sú staré, v posledných rokoch rodia na konároch, ktoré sú už ťažšie prístupné, preto, pokiaľ by bolo možné by som ich chcel zmladiť.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

odchadzaju mi ceresne

28 Aug 2022, 14:05

Obtížně se bude Ferimu radit, pokud nepřiloží alespoň fotografii. Všeobecně velmi staré třešně špatně snášejí radikální zmlazovací řez. A rozhodně nelze řez provádět v tomto období, kdy se blíží konec vegetace.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

odchadzaju mi ceresne

28 Aug 2022, 14:32

Já jsem chtěl před pár lety prosvětlit korunu u dvacetileté Karešovi a vyřezal jsem dvě silné kosterní větve rostoucí dovnitř koruny. I přes pečlivé záření ran, které jsem pravidelně kontroloval, se objevil silný kleotok a postupem času začaly usychat další větve. Letos v zimě ji budu muset zlikvidovat.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

odchadzaju mi ceresne

28 Aug 2022, 19:59

Feri napísal:
28 Aug 2022, 13:55
...je možné tieto čerešne zmladiť spôsobom, že zrežem kmeň a hrubé kostrové konáre napr. 3-4 metre od zeme a následne strom obrazí a vyrastú mladé výhony?...
Takto to určite nerobte. Čerešňa na rozdiel napríklad od jablone takéto radikálne zrezanie neznáša. Čerešne všeobecne "nespolupracujú" dobre pri akomkoľvek radikálnom zmladení. Jednak veľmi zle 'obrážajú' z adventívnych pupeňov, jednak sa veľké rany zle hoja. Minulý rok takýto drastický zásah spravil jeden neskúsený pestovateľ u nás a skončilo sa to pre strom fatálne. Znížiť korunu je možné, ale treba to spraviť s citom a ideálne postupne, počas niekoľkých rokov. Je vhodné pri tom použiť rez na prevod, nenechávať pahýle ani "vešiaky" a rany radšej zatrieť. Časovo v rozmedzí máj-júl, môže byť počas kvitnutia, alebo aj v čase zrelých plodov (tie potom môžete obrať z odrezaných konárov pohodlne na zemi). IH
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

odchadzaju mi ceresne

29 Aug 2022, 07:17

Zrovna ve vedlejším zpustlém sadu loni na podzim ořazali cca 30letou třešeň na pahýl, letos na jaře obrazila velkým množství pěkných silných výhonů, a to právě z konce pahýlu. Bez jakéhokoli ošetření. Takže si přeberte, co se doporučuje, a jaká může být realita ...
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

odchadzaju mi ceresne

29 Aug 2022, 07:59

Petr z H. napísal:
29 Aug 2022, 07:17
Zrovna ve vedlejším zpustlém sadu loni na podzim ořazali cca 30letou třešeň na pahýl, letos na jaře obrazila velkým množství pěkných silných výhonů, a to právě z konce pahýlu. Bez jakéhokoli ošetření. Takže si přeberte, co se doporučuje, a jaká může být realita ...
Pahýl obrazit může, ale velká řezná plocha na pahýlu se nezahojí. Brzy začne schnout, zahnívat a odumírat. Ale nejlepší je, když si to každý ověří sám.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

odchadzaju mi ceresne

29 Aug 2022, 09:26

Ivan Hlavatý napísal:
28 Aug 2022, 19:59
Minulý rok takýto drastický zásah spravil jeden neskúsený pestovateľ u nás a skončilo sa to pre strom fatálne. IH
hugovotr napísal:

Já jsem chtěl před pár lety prosvětlit korunu u dvacetileté Karešovi a vyřezal jsem dvě silné kosterní větve rostoucí dovnitř koruny. I přes pečlivé záření ran, které jsem pravidelně kontroloval, se objevil silný kleotok a postupem času začaly usychat další větve. Letos v zimě ji budu muset zlikvidovat.
[/quote]
Petr z H. napísal:
29 Aug 2022, 07:17
Zrovna ve vedlejším zpustlém sadu loni na podzim ořazali cca 30letou třešeň na pahýl, letos na jaře obrazila velkým množství pěkných silných výhonů, a to právě z konce pahýlu. Bez jakéhokoli ošetření. Takže si přeberte, co se doporučuje, a jaká může být realita ...
Realita a skúsenosti môžu byť rôzne. Ako píše dr.Vysloužil - každý môže skúsiť sám. IH
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

odchadzaju mi ceresne

29 Aug 2022, 10:42

vysloužil napísal:
29 Aug 2022, 07:59
Pahýl obrazit může, ale velká řezná plocha na pahýlu se nezahojí. Brzy začne schnout, zahnívat a odumírat. Ale nejlepší je, když si to každý ověří sám.
Samozřejmě, taky si myslím, že to problém je a velké rány způsobí stromu problémy. Jen jsem oponoval tvrzení, že špatně obráží z adventivních pupenů - byl jsem právě tento rok svědkem, že tomu tak být nemusí. ;) Svoji vlastní zkušenost mám ale také opačnou - jen pokusně jsem hodně obřezal chorou broskvoň, ale neobrazila vůbec. I když to mohlo být způsobeno chorobou ... naopak letos mi krásně obrazil pahýl zelené renklódy ... U jiných pahýlů slivoní kolem cesty vidím, že se po přeroubování krásně zavalují. Třešeň zřejmě bude jiný případ ...
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Napísať odpoveď