Akú odrodu na opelenie

Neregistrovaný

IP:  136.83

Akú odrodu na opelenie

17 Jún 2022, 14:00

Dobrý deň
Mám na zahrade čerešňu, neviem aká je to odroda ale bude sa jednať o nejakú staršiu odrodu kedže bola navrublovaná asi pred 10-15 rokmi zo starej veľkej čerešne ktorá sa musela spíliť. Má vynikajúcu chuť, nie úplne presladenú a aj dužina je vynikajúcej ,,chrumkavej" konzistencie, červivosť je úplne minimálna. Jej plody sú v tvare srdca a vo velkosti 2-eurovej mince. V okolí Trenčína cca 220n/m mi dozrieva práve v týchto dňoch. Minulý rok dozrievala asi o 10-14 dní neskôr. Jediná jej ,,závada" je veľmi nízka plodmosť. zo stromu vysokého cca 4-5 metrov naoberám tak za trištvrte kýbla čerešní. Viem že bude problém v opelení. Veľa susedov v okolí staré stromy vyrezalo, asi o 100 metrov ďalej viem o jednej čerešni, ako som dnes zistil ide o takú istú ako mám ja., a o žiadnej inej čerešni na okolí neviem. Akú odrodu by ste mi odporučili navrublovať príp naočkovať, ktorá by bola dobrý opelovač? Osobne by som asi volil niektorú z novších odrôd, aby som mal istotu že to nebude tá ktorú mám aj ja avšak nemám prehlad v čerešniach. Dakujem
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Akú odrodu na opelenie

17 Jún 2022, 15:23

1. Není příliš pravděpodobné, že problém je pouze v opylovači. S plodností třešní má problém mnoho lidí, a to i tam, kde roste víc odrůd pospolu. V době kvetení třešní mnoho stromů nekvete, takže včely přiletí i ze vzdálenějšího stromu. Možná hrají roli půdní poměry, možná i změna klimatu (globální oteplení uspíší kvetení, ale nezabrání mrazíkům)
2. Že byste se trefil do stejné odrůdy, to by byla velká náhoda. Stejně jako že byste zvolil odrůdu, se kterou je Vaše třešeň intersterilní. Zvolil bych odrůdu, která kvete ve stejnou dobu. Vzhledem k tomu, že většina třešní se dobou květu alespoň částečně překrývá, neměl by ani to být zásadní problém.
3. Vroubovat do 15ileté třešně roub jiné odrůdy není tak snadné, jak na první pohled vypadá. Uvnitř koruny se to neujme nebo neporoste, na povrchu to znamená štěpovat v několikametrové výšce.
Neregistrovaný

IP:  136.83

Akú odrodu na opelenie

19 Jún 2022, 11:59

vysloužil napísal:
17 Jún 2022, 15:23
1. Není příliš pravděpodobné, že problém je pouze v opylovači. S plodností třešní má problém mnoho lidí, a to i tam, kde roste víc odrůd pospolu. V době kvetení třešní mnoho stromů nekvete, takže včely přiletí i ze vzdálenějšího stromu. Možná hrají roli půdní poměry, možná i změna klimatu (globální oteplení uspíší kvetení, ale nezabrání mrazíkům)
2. Že byste se trefil do stejné odrůdy, to by byla velká náhoda. Stejně jako že byste zvolil odrůdu, se kterou je Vaše třešeň intersterilní. Zvolil bych odrůdu, která kvete ve stejnou dobu. Vzhledem k tomu, že většina třešní se dobou květu alespoň částečně překrývá, neměl by ani to být zásadní problém.
3. Vroubovat do 15ileté třešně roub jiné odrůdy není tak snadné, jak na první pohled vypadá. Uvnitř koruny se to neujme nebo neporoste, na povrchu to znamená štěpovat v několikametrové výšce.
Tak iste ale oteplovanie a pôdne podmienky ja neovplyním, tak vyskúšam len to čo ovplyvniť môžem. Čo sa týka toho výberu odrôd pýtal som sa preto, lebo som si myslel že pred x rokmi to bolo podobné ako zo slivkami. V našej oblasti si ako dieťa pamätám iba bystrické a durandzie, tak som si myslel že aj čerešní sa pestovali tak max 2 al. 3 odrody, a tá moja bude jedna z nich.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Akú odrodu na opelenie

19 Jún 2022, 13:28

Durancie i Bystrické jsou samosprašné, to se dřív nemuselo řešit. Třešně byly v minulosti naopak všechny cizosprašné, dnes je to jiné. Část nových odrůd je samosprašná, tedy opylovače řešit vůbec nemusíte. Jen málokdy jsem zpozoroval, že samosprašné odrůdy zaplodily víc. Máme starší Stelu (to byla kdysi první samosprašná třešeň, co jsem zaznamenal), letos byla úroda bídná, zdravých plodů asi 2 košíky. Větší část padla na vrub ptákům a hnilobě.
Napísať odpoveď