Roubování třešní a višní za kůru?

Neregistrovaný

IP:  168.81

Roubování třešní a višní za kůru?

15 Okt 2020, 20:37

K příspěvkům výše (z 24.4. a 19.5., fota čerstvého roubu třešně) připojuju foto stejného roubu na konci vegetace (dnes). JG
Prílohy
stejný třešňový roub na konci vegetace.png
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Roubování třešní a višní za kůru?

10 Júl 2021, 06:25

Mám doma višnu Fanal,sadená jar 2016. Neďaleko od nás som objavil čerešnu - belicu, skvelej exotickej, až citrusovej chuti, ktorú by som si chcel dovrúblovať do višne, kopulaciou, tak o 6 až 8 týždňov.
Dá sa dovrúblovať čerešňa do višne? Nebýva problém s afinitou?
Neregistrovaný

IP:  168.81

Roubování třešní a višní za kůru?

10 Júl 2021, 13:20

Nemám vůbec nic proti experimentu nebo metodám, které neznám.
A proč vlastně nechcete využít metody běžně používané a osvědčené? Je (aspoň podle mě) zrovna ideální čas na očkování. Podnož pláňku nelze najít ani v terénu? Rouboval jsem totiž všechno jenom na jaře.
Afinita nejspíš asi nebude problém, ale myslím si (jen fyzika), že stabilnější prostě bude „špejle zapíchnutá do špalku“, než „špalek napíchnutý na špejli“. Na druhou stranu, na nějaký čas k udržení odrůdy, proč ne. JG
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Roubování třešní a višní za kůru?

10 Júl 2021, 15:40

Keďže všetky miesta v záhrade sú už obsadené, priestor na samostatný strom už nie je. Preto nevyužijem plánku.
S vrúblovaním kôstkovín na konci augusta mám výborné skúsenosti, pre mňa je to viac menej vyskúšaný postup (kopulácia alebo anglická kopulácia) do kostrového alebo polokostrového konára. Takmer všetky stromy v záhrade sú viac odrodové. Vrúbel do zimy čiastočne prirastie a na jar už rastie normálne. Takto vlani vrúblovaná marhuľa je teraz v druhej rastovej vlne, darí sa jej výborne. Odpadá starosť s uskladnením vrúblov, ujatelnosť okolo 100%. Rana sa rýchlo zahojí. Tento rok sa pokúsim okrem marhúľ a sliviek aj o broskyne a čerešňu. S očkovaním sa mi príliš nedarí 🤭 aj keď je vhodný čas...
Ešte ma napadlo, či dokáže opeliť višňa čerešňu? Najbližšia čerešňa je asi 200 m ďaleko...
Neregistrovaný

IP:  168.81

Roubování třešní a višní za kůru?

10 Júl 2021, 17:50

O metodě roubování koncem srpna nic nevím, a proto jsem ji ani nezkusil.
O cizosprašnosti třešní, višní, vím, ale přiznám se, že mi to nikdy nepřipadlo důležité. (Vždycky třešně, višně, i třeba plané, v okolí byly. Pak si ještě k třešním, višním, pamatuji, že se uvádí, že to jsou mnohonásobní vzájemní kříženci. Pak by se tedy měly vzájemně opylovat. Ale u třešní, možná jen moderních, prý ale existují skupiny, které se vzájemně neopylují.)
A tak „Babo raď“.
(Anebo jako v „Cimrmanech“ říká lékař faráři (po pádu třetího herce) „To je pro Vás, pane faráři“. Tak já bych to jen trochu obrátil: „To je pro Vás, pane doktore“. Snad nenapíší jen jiný obrat z „Cimrmanů“: „Hoďte na něj deku, nebo …) JG
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Roubování třešní a višní za kůru?

11 Júl 2021, 13:54

peter_z_tt napísal:
10 Júl 2021, 06:25
Mám doma višnu Fanal,sadená jar 2016. Neďaleko od nás som objavil čerešnu - belicu, skvelej exotickej, až citrusovej chuti, ktorú by som si chcel dovrúblovať do višne, kopulaciou, tak o 6 až 8 týždňov.
Dá sa dovrúblovať čerešňa do višne? Nebýva problém s afinitou?
S afinitou problém nebývá, s rozdílným růstem ano. Višeň naštěpovaná na třešni roste slabě a třešeň ji přerůstá. Naopak třešeň na višní roste silněji a hrozí zlomení višňového kmínku. Oba druhy na jednom stromě bych nedoporučil.
Co se týče opylení, vesměs se navzájem třešně a višně opylují dobře, pokud kvetou - alespoň částečně - ve stejnou dobu (což není vždy pravidlem).
Za sebe mohu říci, že letní roubování (ani očkování) třešní a višní mi dobře nevycházelo, proto používám jen kopulaci v předjaří. Výjimečně za kůru po odkvětu, ale výsledky jsou horší.
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Roubování třešní a višní za kůru?

12 Júl 2021, 18:20

Bude to zaujímavý pokus. Strom čerešne je už veľmi starý, tento rok už asi pomaly dožíva. Minulý rok ešte vyzeral dobre. Tento rok je už napoly suchý a má asi tak 1-2 centimetrové prírastky, ak vôbec. Bude úspech ak sa mi ujme aspoň niečo.
Aj keď je to pomerne malá čerešňa, je väčšia než višňa a problémy s rastom určite budú. Buď ich vyriešim nejakým druhom kúzelného rezu, alebo to behom pár rokov vymyslím inak.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Roubování třešní a višní za kůru?

13 Dec 2021, 18:26

Jakou máte zkušenost s roubováním třešní kopulací na víceleté (dvouleté) dřevo?
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Roubování třešní a višní za kůru?

13 Dec 2021, 18:33

Na dvouletou podnož to jde úplně normálně. Když není jiný roub, chytne se i dvouletý roub.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Roubování třešní a višní za kůru?

13 Dec 2021, 21:03

Mikeš13 napísal:
13 Dec 2021, 18:26
Jakou máte zkušenost s roubováním třešní kopulací na víceleté (dvouleté) dřevo?
Nikdy jsem nerouboval, neočkoval u třešně podnož jednoleté dřevo. Prostě nikdy jsem neměl, nenašel tak „silného macka“. Kopulací pak dost málo, ale asi rostlo všechno. Při roubování kopulaci je srůst prostě paráda (dokonalý, nejlepší). JG
Napísať odpoveď