Roubování třešní a višní za kůru?

M.H
Príspevky: 1812
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Roubování třešní a višní za kůru?

03 Máj 2023, 10:31

Petr z H. napísal:
03 Máj 2023, 08:07
M.H napísal:
28 Jan 2023, 20:25
Kdyby byla naroubována třešeň nyní kopulací - teploty kolem 0°C a začíná mrazivější období, v případě celodenních silných mrazů, příjme se roub?
Roubuji vše - jádroviny, broskve, meruňky, třešně i slivoně většinou někdy kolem přelomu února a března, kdy stále trvají noční mrazy, ale nikdy jsem nezaznamenal, že by mráz měl nějaký vliv na ujímavost roubů.
Únor/březen je optimální termín po vetších mrazech, denní teploty jsou příznivé pro rašení stromů. Jak by se rouby přijímaly za celodenních mrazů v zimě, kdy může být přes den -10°C.

Letos se ukázalo, že se přijímají všechny rouby roubované už po vánocích a na nový rok - silné mrazy od naroubování už ale nebyly. Lednové/Januarové roubování broskvoní se taky povedlo, rouby broskvoní raší až teď s velkým zpožděním oproti švestkám, třešním a meruňkám které vyrašily už dávno.
Jiří Bartoněk

IP:  212.3

Roubování třešní a višní za kůru?

24 Mar 2024, 14:05

Vlasatej napísal:
22 Apr 2020, 08:27
ano, mě se to podařilo, ale dělám to výjimečně. většinou roubuju ptáčnice kopulací dokud jsou malé a průměr odpovídá průměru roubu. výjimečně když nějaké rouby zbydou tak říznu do silnejšího stromu. loni jsem u souseda takto za kůru rouboval na mahabelku 4 rouby a ujal se jeden.
Jiří Bartoněk

IP:  212.3

Roubování třešní a višní za kůru?

24 Mar 2024, 14:23

Dobrý den přeji i po letech diskutujícím!
Před cca 15lety mi u cesty náklaďák urazil„třešňovišeň". Tak sem ji skácel a pak mne napadlo pařez o průměru 25cm naroubovat. Byl cca začátek května. Vzal jsem větší šroubovák a cca zkaždých 5cm jej zaryl za kůru a zastrčil oboustranně seříznutý roub. Cca 2/3 se ujaly.Řez jsem pár let udržoval napatlaný balzámem. Postupně redukoval rouby.Asi po pěti letech, po terénních úpravách skončil pařez cca 1m v zemi...No a třešeň do teď žije, nechávám ji jako zajímavost a sklidím většinou tak 1-3 kg třešní..
Jinak běžně zaroubuji různé fáze semenáčů mezi březnem a květnem, ze stromu na strom, do rozstěpu, či za kůru, málo kdy kopulací. Úspěšnost určitě nad 50%. (To jen pro zajímavost, že to je možné) Bavím se o cca 20 roubováních. Třešně mám tři, neboť srnec a uprchlí sousedovi daňci, pracují pečlivě a do mrtě..
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Roubování třešní a višní za kůru?

24 Mar 2024, 15:41

Jinak běžně zaroubuji různé fáze semenáčů mezi březnem a květnem, ze stromu na strom, do rozstěpu, či za kůru, málo kdy kopulací. Úspěšnost určitě nad 50%. (To jen pro zajímavost, že to je možné) Bavím se o cca 20 roubováních. Třešně mám tři...

U jádrovin to žádný problém není. Míza teče dřív, než začnou letorosty rašit, takže i za kůru to jde ze stromu na strom. I když jsou rouby trochu narašené, obvykle se ujmou. U třešní je to ale horší. Kůra se dobře odchlipuje až když pupeny raší. Roubovat ze stromu na strom za kůru je většinou neúspěšné. V předjaří roubování kopulací, plátováním, kozí nožkou a roštěpem je úspěšnější, přesto je lepší, jsou-li rouby nařezány o 2-3 měsíce dřív. Za kůru se mi ujímají peckoviny nenarašenými rouby po odkvětu. Snažím se ale takovému roubování vyhnout, protože větší řezné plochy se špatně hojí, často s klejotokem.
Napísať odpoveď