Rok třešní

Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Rok třešní

02 Jún 2022, 21:07

Mikeš13 napísal:
02 Jún 2022, 20:08
Odrůda?
Ano, odrůda. Smyslem pěstování raných třešní je získání prvého jedlého ovoce bez ohledu na jeho velikost a standardy kvality. Podobné to je i u meruněk, broskví, jablek, hrušek...
Neregistrovaný

IP:  80.210

Rok třešní

03 Jún 2022, 18:52

Žel odrůdu neznám.
walter
Príspevky: 705
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Rok třešní

03 Jún 2022, 22:18

třešeň Helga. Walter
Prílohy
20220601_200455.jpg
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rok třešní

04 Jún 2022, 12:22

Na pěstování třešní moje mrazová poloha je velmi nevhodná. Často mi květy zmrznou. I v letošním roce, který byl v době kvetení třešní celkem bez pozních jarních mrazů, zůstala násada nízká. Vlastně nikdy jsem ještě neměl velkou násadu. Včelami to asi nebude. V době kvetení třešní kvetly i slivoně a ty jsou bohatě zaplozené. Včelstva mám 100 metrů. Začínám se přiklánět k názoru, že toto je způsobeno podnoží. Všechny mám na Coltu. U něj se uvádí jeho nižší mrazuodolnost. Ale za třicet let se mi nestalo, že by mi na něm třešeň vymrzla ve dřevě. Jestli Colt neovlivňuje negativně naroubovanou odrůdu snížením mrazuodolnosti květů na jaře. Přitom v okolí jsou třešně na ptáčnici a plodí. Vysadil jsem pár odrůd na podnoži Gizela 5 a uvidím.
Prílohy
41. Kordia-netřeba probírat..JPG
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rok třešní

04 Jún 2022, 15:02

přasličák napísal:
04 Jún 2022, 12:22
Na pěstování třešní moje mrazová poloha je velmi nevhodná. Často mi květy zmrznou. I v letošním roce, který byl v době kvetení třešní celkem bez pozních jarních mrazů, zůstala násada nízká. Vlastně nikdy jsem ještě neměl velkou násadu. Včelami to asi nebude. V době kvetení třešní kvetly i slivoně a ty jsou bohatě zaplozené. Včelstva mám 100 metrů. Začínám se přiklánět k názoru, že toto je způsobeno podnoží. Všechny mám na Coltu. U něj se uvádí jeho nižší mrazuodolnost. Ale za třicet let se mi nestalo, že by mi na něm třešeň vymrzla ve dřevě. Jestli Colt neovlivňuje negativně naroubovanou odrůdu snížením mrazuodolnosti květů na jaře. Přitom v okolí jsou třešně na ptáčnici a plodí. Vysadil jsem pár odrůd na podnoži Gizela 5 a uvidím.
Léta se potýkám s jevem, který bych nazval "třešňový paradox". Stromům dám, co potřebují - podnož, řez, hnojení, zálivka - a ono to nevychází. Stromy bohatě kvetou, ale plodů nakonec dozraje tak na jídlo. Jednou za čas - jako třeba loni - se třešně vzpamatují a úroda je pěkná. Už z toho mám docela mindrák, obzvlášť když kolem blízcí a příbuzní remcají: "Náš otec v UH se o strom nestaral a třešní bylo každý rok plno. Asi to neumíš..." Co je ještě horší, i kousek od mé zahrady se najdou místa, kde zapomenuté staré třešně plodí - ne sice každoročně plno, ale určitě víc než ty moje. Nejsem asi sám, kdo s tím má problém, neustále se diskutuje o nevhodné odrůdě, špatném opylení, jarních mrazících, nedostatku fosforu, pilatkách, atd. Problém bude asi jinde. Podle mě v poloze a půdě. Když obhlížím ty třešně, kterým se daří, mají něco společného. Obvykle rostou ve svahu, na mezi, u silnice vedle příkopu, na vyvýšeném břehu, jen málokdy na rovině. Většina pěstitelů v české kotlině má problém s těžkou půdou, jen místy (kolem větších řek) jsou lehčí písečné, naváté spraše jen na jihu Moravy.
Je to jen má úvaha, ale soudím, že třešně, aby neshodily opylené holičky, vyžadují rychle vysychavou a vzdušnou půdu, tedy buď hodně lehkou nebo svažitou, lépe obojí. V určitou dobu zřejmě třešeň vyžaduje víc sucha v kořenech.
Je známo, že tam, kde je svah, bývá i menší problém s mrazy. Ale není to jediný faktor, např. letos mohu spolehlivě říci, že v době květu třešní (a později) u nás nemrzlo a většina drobných plůdků přesto popadala. Roky, kdy do květu přišel mráz, pamatuju taky, v takových případech bývá úroda žádná nebo minimální (zas tak hrozné to letos není) a zbylé plody jsou orientovány na některé straně nebo uvnitř koruny.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Rok třešní

04 Jún 2022, 20:39

Mám to tady s třešněmi léta stejné, a to bez ohledu na použitou podnož a průběh počasí. V okolí do 50 m je minimálně 20 jiných stromů třešní a višní různých odrůd, tak opylení by také nemělo být problém. Sice stromy rostou ve svahu, ale v těžké jílovité půdě, tak je dost možná pravděpodobná úvaha pana Miloše o více než významném vlivu půdy.
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Rok třešní

04 Jún 2022, 23:06

Nevím, ale tady je třešeň na ptáčnici v jílovité půdě a problém s málo plody je až poslední 3 roky.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Rok třešní

04 Jún 2022, 23:42

Tak je to moniliozou. ?

Mám třešeň v zahradě, dobrá půda, vždy dobrá úroda, někdy byla redukce jarním mrazem a poslední 2 roky moniliový úžeh to je největší kazisvět co svět neviděl.

Druhá třešeň na jiném místě, 30cm vysychavého návozu pod ním mokrý jíl a 1m spodní voda, není chráněná takže často ji ničí jarní mrazy, ale pokud nezmrzne tak je i tak přeplozená. Ta v zahradě je přeci jenom o trochu plodnější. Jabloně plodí v té jílovici taky dobře. M9 stromky kupodivu taky bez problému rostou a plodí. Asi není jíl jako jíl... možná některý pouští živiny, jiný ne...
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Rok třešní

05 Jún 2022, 14:39

I z raných třešní se dá upéct dobrá bublanina. Větší třešně by byly lepší, ale i na ně časem dojde.
Prílohy
Screenshot_20220605_120558.jpg
Screenshot_20220605_140157.jpg
walter
Príspevky: 705
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Rok třešní

07 Jún 2022, 11:55

vypadá moc pěkně, dal bych si říci. Walter
Napísať odpoveď