Dozrávání třešní

M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Dozrávání třešní

01 Júl 2023, 16:54

Gabriela napísal:
01 Júl 2023, 08:14
Letos nejranejsi třešní u mě byla Earlise, podnoz Gisela 5, strom má previsle větve, trochu křehké- ve větru se letorosty dokáží i zlomit, třešně pěkné, velké, na ranou tresni pevná krupava duznina, spíše světlejší barvy, velmi chutnala i ptactvu a to zde letos nebyli spacci 😆. Po desti mela trochu snahu praskat. Nevyhoda je určitě náchylnost na moniliozu, letos jsem nepostrikala, ale příští rok už musím.
Těsně za Earlise zrala noname třešeň na Coltu, měla to být Rivan, ale úplně mi nesedí doba zrání a také třešně jsou krupave, podobné Earlise, tmavší duznina, moc dobré. Jen ten Colt jako podnoz je slabší, třešní méně a zbytečně vysoko 😃
Až nečekaně mi vyšla dobou zrání další noname třešeň, která přesně navazovala. Tentokrát tmava duznina, trošku mekkci konzistence, tvar více zplostely, veliké třešně, také výborné, jen opět na Coltu.
Aktuálně je trošku pauza, začíná dozravat Tamara na Gisele,kupodivu monilioza v pohodě, ale na některých plodech se nějaký neduh objevil. Chuťově je Tamara úplně odlišná od jinych třešní, duznina pevná, krupava.
Neskutecna třešeň co se týče plodnosti a zdravotního stavu je Stella na Gisele 5, minulý rok i letos je úplně obalena, řekla bych až nezdrave🤣 Chuťově bych řekla nic mimořádného, ale není špatná, uvidíme letos, aktuálně teprve zraje.
Poslední nejpozdnejsi třešeň je Staccatto, ta je ještě téměř zelená. Je hodně náchylná na moniliozu. Dobrá k prodloužení sklizně třešní. Chuťově musím letos pořádně vyzkoušet, vloni bych řekla spíš takový průměr.
U Stelly slabší chuť bude asi tím přeplozováním, je výrazný rozdíl jestli je v trsu 20 třešní nebo po mrazech/moniliovém úžehu zbydou 3 třešně v trsu ale nadprůměrné chuti.
Jinak díky za ten popis odrůd, zaujala mě ta Earlise, je to kříženec Burlatu, takže ta křupavá dužina odpovídá, a v popisu je uvedeno zrání 4-5dní před Burlatem, někde je označena jako 1TT, takže nejranější podobně jako Rivan a ještě je nějaká Německá rychlice - zkoušel někdo plody jaká je Německá rychlice ?
M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Dozrávání třešní

01 Júl 2023, 16:57

Jirka61 napísal:
01 Júl 2023, 15:26
Regina ještě není v plné zralosti, jakkoliv se dá jíst, ale dva dny srážek (2x7mm) nastartovaly monilii. Hodně přispěl trsovitý růst plodů.
Stejně to bývá i s pozdní švestkou Prezentou. J.
Hned bych si je dal :thumbup:
Gabriela

IP:  8.215

Dozrávání třešní

01 Júl 2023, 17:23

M.H napísal:
01 Júl 2023, 16:54
Gabriela napísal:
01 Júl 2023, 08:14
Letos nejranejsi třešní u mě byla Earlise, podnoz Gisela 5, strom má previsle větve, trochu křehké- ve větru se letorosty dokáží i zlomit, třešně pěkné, velké, na ranou tresni pevná krupava duznina, spíše světlejší barvy, velmi chutnala i ptactvu a to zde letos nebyli spacci 😆. Po desti mela trochu snahu praskat. Nevyhoda je určitě náchylnost na moniliozu, letos jsem nepostrikala, ale příští rok už musím.
Těsně za Earlise zrala noname třešeň na Coltu, měla to být Rivan, ale úplně mi nesedí doba zrání a také třešně jsou krupave, podobné Earlise, tmavší duznina, moc dobré. Jen ten Colt jako podnoz je slabší, třešní méně a zbytečně vysoko 😃
Až nečekaně mi vyšla dobou zrání další noname třešeň, která přesně navazovala. Tentokrát tmava duznina, trošku mekkci konzistence, tvar více zplostely, veliké třešně, také výborné, jen opět na Coltu.
Aktuálně je trošku pauza, začíná dozravat Tamara na Gisele,kupodivu monilioza v pohodě, ale na některých plodech se nějaký neduh objevil. Chuťově je Tamara úplně odlišná od jinych třešní, duznina pevná, krupava.
Neskutecna třešeň co se týče plodnosti a zdravotního stavu je Stella na Gisele 5, minulý rok i letos je úplně obalena, řekla bych až nezdrave🤣 Chuťově bych řekla nic mimořádného, ale není špatná, uvidíme letos, aktuálně teprve zraje.
Poslední nejpozdnejsi třešeň je Staccatto, ta je ještě téměř zelená. Je hodně náchylná na moniliozu. Dobrá k prodloužení sklizně třešní. Chuťově musím letos pořádně vyzkoušet, vloni bych řekla spíš takový průměr.
U Stelly slabší chuť bude asi tím přeplozováním, je výrazný rozdíl jestli je v trsu 20 třešní nebo po mrazech/moniliovém úžehu zbydou 3 třešně v trsu ale nadprůměrné chuti.
Jinak díky za ten popis odrůd, zaujala mě ta Earlise, je to kříženec Burlatu, takže ta křupavá dužina odpovídá, a v popisu je uvedeno zrání 4-5dní před Burlatem, někde je označena jako 1TT, takže nejranější podobně jako Rivan a ještě je nějaká Německá rychlice - zkoušel někdo plody jaká je Německá rychlice ?
S tou chutí Stelly máte určitě pravdu.
Co se týče Earlise, je možné, že ta domnela Rivan by mohla být Rivan, dozravaly skoro stejně a pak by z hlediska zdravotního stavu byla Rivan lepší a chuťově i velikostne byly hodně podobné. Earlise není běžně moc k sehnání. Mám i novou mladou Rivan, tak budu moci snad příští rok porovnat. U Rivanu jsem ale určitě cekala dřívější zrání a spíš měkčí konzistenci. Místní "majovky" byly zralé určitě dřív cca o týden.
Prílohy
Stella
Stella
M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Dozrávání třešní

01 Júl 2023, 17:28

M.H napísal:
01 Júl 2023, 16:54
Gabriela napísal:
01 Júl 2023, 08:14
Letos nejranejsi třešní u mě byla Earlise, podnoz Gisela 5, strom má previsle větve, trochu křehké- ve větru se letorosty dokáží i zlomit, třešně pěkné, velké, na ranou tresni pevná krupava duznina, spíše světlejší barvy, velmi chutnala i ptactvu a to zde letos nebyli spacci 😆. Po desti mela trochu snahu praskat. Nevyhoda je určitě náchylnost na moniliozu, letos jsem nepostrikala, ale příští rok už musím.
Těsně za Earlise zrala noname třešeň na Coltu, měla to být Rivan, ale úplně mi nesedí doba zrání a také třešně jsou krupave, podobné Earlise, tmavší duznina, moc dobré. Jen ten Colt jako podnoz je slabší, třešní méně a zbytečně vysoko 😃
Až nečekaně mi vyšla dobou zrání další noname třešeň, která přesně navazovala. Tentokrát tmava duznina, trošku mekkci konzistence, tvar více zplostely, veliké třešně, také výborné, jen opět na Coltu.
Aktuálně je trošku pauza, začíná dozravat Tamara na Gisele,kupodivu monilioza v pohodě, ale na některých plodech se nějaký neduh objevil. Chuťově je Tamara úplně odlišná od jinych třešní, duznina pevná, krupava.
Neskutecna třešeň co se týče plodnosti a zdravotního stavu je Stella na Gisele 5, minulý rok i letos je úplně obalena, řekla bych až nezdrave🤣 Chuťově bych řekla nic mimořádného, ale není špatná, uvidíme letos, aktuálně teprve zraje.
Poslední nejpozdnejsi třešeň je Staccatto, ta je ještě téměř zelená. Je hodně náchylná na moniliozu. Dobrá k prodloužení sklizně třešní. Chuťově musím letos pořádně vyzkoušet, vloni bych řekla spíš takový průměr.
Ještě se vás zeptám na tu Earlise, bylo by možné poslat očka? / nabídnu jinou odrůdu, není na vás ale kontakt, můj mail: xlvaradero(zaavinac)seznam.cz
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Dozrávání třešní

01 Júl 2023, 20:44

M.H napísal:
01 Júl 2023, 16:54
Německá rychlice - zkoušel někdo plody jaká je Německá rychlice ?
Tady Rychlice německá léta představovala jediné stromy "májovek". Chuťově průměrné plody, ale byly první a to se v květnu cenilo. Ještě se tu roztroušeně dají jednotlivé volně rostoucí (nebo spíš živořící) stromy najít. A i mezi nabídkou nových raných odrůd se stále dá sehnat.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Dozrávání třešní

01 Júl 2023, 23:21

Mikeš13 napísal:
01 Júl 2023, 20:44
M.H napísal:
01 Júl 2023, 16:54
Německá rychlice - zkoušel někdo plody jaká je Německá rychlice ?
Tady Rychlice německá léta představovala jediné stromy "májovek". Chuťově průměrné plody, ale byly první a to se v květnu cenilo. Ještě se tu roztroušeně dají jednotlivé volně rostoucí (nebo spíš živořící) stromy najít. A i mezi nabídkou nových raných odrůd se stále dá sehnat.
Od ostatních "májovek" (Rivan, Aranka, Adélka, aj.) se Rychlice německá liší tvarem. Plody jsou vyšší než širší.
M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Dozrávání třešní

02 Júl 2023, 11:27

Ano v nabídce jsem Německou rychlici viděl, ale už nekupuju stromky po jednotlivé odrůdě, protože mám omezené místo. Takže nejraději přiroubovávám když dobří lidé pošlou/vymění rouby, když pak zaplodí haluz na porovnání to stačí. U těch raných odrůd ani nevadí slabší chuť, když v tu dobu nic jiného nezraje. Něměcká rychlice bude tedy +- stejně raná jako Rivan? Kdyby byla jště ranější třešeň než tyto dvě, i za cenu slabší kvality, určitě se ocení, to budou nejspíš nějaké ty místní ,,noname" májovky.
M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Dozrávání třešní

02 Júl 2023, 11:35

Gabriela napísal:
01 Júl 2023, 08:14
Těsně za Earlise zrala noname třešeň na Coltu, měla to být Rivan, ale úplně mi nesedí doba zrání a také třešně jsou krupave, podobné Earlise, tmavší duznina, moc dobré. Jen ten
Tak to bude asi ten Burlat 2TT, 4-5 dní po Earlise.
Pepina
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Dozrávání třešní

03 Júl 2023, 00:25

Gabriela napísal:
01 Júl 2023, 08:14
Poslední nejpozdnejsi třešeň je Staccatto, ta je ještě téměř zelená. Je hodně náchylná na moniliozu. Dobrá k prodloužení sklizně třešní. Chuťově musím letos pořádně vyzkoušet, vloni bych řekla spíš takový průměr.
Považuju Staccatto za jednu z nejchutnějších třešní, co jsem kdy jedla.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Dozrávání třešní

03 Júl 2023, 08:17

Pepina napísal:
03 Júl 2023, 00:25
Gabriela napísal:
01 Júl 2023, 08:14
Poslední nejpozdnejsi třešeň je Staccatto, ta je ještě téměř zelená. Je hodně náchylná na moniliozu. Dobrá k prodloužení sklizně třešní. Chuťově musím letos pořádně vyzkoušet, vloni bych řekla spíš takový průměr.
Považuju Staccatto za jednu z nejchutnějších třešní, co jsem kdy jedla.
Na druhé straně v době jejího zrání je velká konkurence dalšího ovoce. Většinou si nejvíc pochutnáme na májovkách, třebaže chutnají jednoznačně nejhůř.
Napísať odpoveď