Dozrávání třešní

Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Dozrávání třešní

30 Jún 2023, 20:48

Výskyt vrtule a tím i červivých plodů je tu každý rok značný, ale letos je opravdu enormní, a to i přes postřik části stromů. Červi mi nevadí pokud není dužnina již zahnědlá. Rád bych se někdy dočkal plně dotmava vyzrálé Kordie.
ariadna30
Príspevky: 2882
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Dozrávání třešní

30 Jún 2023, 20:53

Mikeš13 napísal:
30 Jún 2023, 20:48
Výskyt vrtule a tím i červivých plodů je tu každý rok značný, ale letos je opravdu enormní, a to i přes postřik části stromů. Červi mi nevadí pokud není dužnina již zahnědlá. Rád bych se někdy dočkal plně dotmava vyzrálé Kordie.
Neviem si predstavit ze niekomu nevadia cerviky v ceresniach. Uz len ta predstava ma zabija😀😀
Ja kazdu jednu ceresnu rozrezem nech mam istotu co jem. Asi je jasne ze vela tych ceresni potom nezjem😀
andre.marek
Príspevky: 651
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Dozrávání třešní

30 Jún 2023, 21:13

To je mi naštěstí úplně jedno. :D U nás srdcovky začínají dozrávat, odrůdu nevím.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Daník
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Dozrávání třešní

30 Jún 2023, 21:24

peter_z_tt napísal:
22 Jún 2023, 17:37
Dnes po ceste domov z pracovnej cesty som sa zastavil pri starom strome, ktorý sa roky pokúšam prevrúblovať (neúspešne :D).
Žlutici jsem si narouboval v Beskydech před mnoha lety. Myslím, že jsem ji rouboval za kůru a velmi brzy zjara, jestli ne už v únoru. Že by na ni šli ptáci nebo červíci jsem si nevšiml.
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Dozrávání třešní

30 Jún 2023, 21:29

Ale i v té žluté byli obyvatelé, když to není znát na chuti, tak to nevadí :D
Neregistrovaný

IP:  20.217

Dozrávání třešní

30 Jún 2023, 22:44

Mimmo napísal:
30 Jún 2023, 18:04
Dneska jsem trhal Kordiu. Tuhé plody jsou ve velmi dobré kondici. Nejsou červivé ani naklované. Naklovnuté nebo vosami napíchnuté jsou jen některé přezrálé plody. V trávě je plno naklovnutých třešní ze stromu od sousedů.
Jakou odrůdu máte pro Kordiu jako opylovače pane Mimmo?
Mimmo
Príspevky: 3126
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Dozrávání třešní

01 Júl 2023, 07:30

Sousedé mají v blízkém okolí několik starých třešní neznámých odrůd s menšími plody, které kvetou a zrají současně. Já už mám jen Early sweet. Těžko říct, co je opylovač. Letos tady v 530m třešně nezmrzly. V 250m bohužel byla sklizeň zanedbatelná. Pestíky byly černé už v poupatech.
Gabriela

IP:  8.215

Dozrávání třešní

01 Júl 2023, 08:14

Letos nejranejsi třešní u mě byla Earlise, podnoz Gisela 5, strom má previsle větve, trochu křehké- ve větru se letorosty dokáží i zlomit, třešně pěkné, velké, na ranou tresni pevná krupava duznina, spíše světlejší barvy, velmi chutnala i ptactvu a to zde letos nebyli spacci 😆. Po desti mela trochu snahu praskat. Nevyhoda je určitě náchylnost na moniliozu, letos jsem nepostrikala, ale příští rok už musím.
Těsně za Earlise zrala noname třešeň na Coltu, měla to být Rivan, ale úplně mi nesedí doba zrání a také třešně jsou krupave, podobné Earlise, tmavší duznina, moc dobré. Jen ten Colt jako podnoz je slabší, třešní méně a zbytečně vysoko 😃
Až nečekaně mi vyšla dobou zrání další noname třešeň, která přesně navazovala. Tentokrát tmava duznina, trošku mekkci konzistence, tvar více zplostely, veliké třešně, také výborné, jen opět na Coltu.
Aktuálně je trošku pauza, začíná dozravat Tamara na Gisele,kupodivu monilioza v pohodě, ale na některých plodech se nějaký neduh objevil. Chuťově je Tamara úplně odlišná od jinych třešní, duznina pevná, krupava.
Neskutecna třešeň co se týče plodnosti a zdravotního stavu je Stella na Gisele 5, minulý rok i letos je úplně obalena, řekla bych až nezdrave🤣 Chuťově bych řekla nic mimořádného, ale není špatná, uvidíme letos, aktuálně teprve zraje.
Poslední nejpozdnejsi třešeň je Staccatto, ta je ještě téměř zelená. Je hodně náchylná na moniliozu. Dobrá k prodloužení sklizně třešní. Chuťově musím letos pořádně vyzkoušet, vloni bych řekla spíš takový průměr.
Jirka61

IP:  23.82

Dozrávání třešní

01 Júl 2023, 15:26

Regina ještě není v plné zralosti, jakkoliv se dá jíst, ale dva dny srážek (2x7mm) nastartovaly monilii. Hodně přispěl trsovitý růst plodů.
Stejně to bývá i s pozdní švestkou Prezentou. J.
Napísať odpoveď