Jaké odrůdy třešní do vysokých nadmořských výšek?

Sharfik
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 29 Jan 2023, 10:07
Kontaktovať používateľa:

Jaké odrůdy třešní do vysokých nadmořských výšek?

29 Jan 2023, 10:23

Ahoj bydlím 550 mnm a plánuji na jaře vysadit několik třešní může mi někdo nějakou doporučit?
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Jaké odrůdy třešní do vysokých nadmořských výšek?

29 Jan 2023, 10:38

Nejlepší je i v této n. v. Kordia.
Mari
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 08:22

Jaké odrůdy třešní do vysokých nadmořských výšek?

11 Mar 2023, 13:36

Odolná je Vanda a Sunburst,ten sa uvádza aj ako samoopelivý.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jaké odrůdy třešní do vysokých nadmořských výšek?

12 Mar 2023, 12:55

Za důležitější, než odrůdu, považuji vybrat správné místo na vysazení. Třešně jsou sice poměrně teplomilné, ale vzhledem k době sklizně stihnout dozrát prakticky všude. Alfou a omegou neúspěchu jsou jarní mrazy a těžká půda s vysokou spodní vodou. Proto je nejlepší vybrat chráněné místo ve svahu nejlépe k JZ orientovanému. Vyhnout se těžkým podmáčeným půdám a mrazovým dolinám.
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Jaké odrůdy třešní do vysokých nadmořských výšek?

12 Mar 2023, 22:21

Aj keď Karešova nieje určená do vyšších polôh ,minulý rok ma milo prekvapila výbornou chuťou a najmä skorým dozretim( 2.6 začala chytať farbu ) v mojej polohe a to je + - 470 mnm ..Bolo sucho , po zaliati bolo jasne vidieť že plody ktoré dozreli neskôr ešte nabrali na objeme a šťavnatosti ..aj keď píšu o nejakej odolnosti proti jarným mrazom ,môže byť že aj u mňa vymrzne v kvete ..stromček je starý asi 4 roky- podpnik mahalebka pomerne dlho držali na strome bez prezretia ..nutné je ju chrániť proti drozdom ..mal som cez ňu prehodenu sieť ..

Foto 2.6.2022
Obrázok

Foto 24.6.2022
Obrázok
BB kraj 465 mnm
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Jaké odrůdy třešní do vysokých nadmořských výšek?

13 Mar 2023, 11:26

Skúste pred výsadbou urobiť aj väčšie jamy 1x1x1 m s lepšou zemou,pieskom ,kompostom prípadne hnojom ,možno nejaký superfosfat ,syran draselny .. ..čerešňa bude mať lepší štart .. znesie lepšie stresy z prostredia ,vrstvy v jame premiešajte ,ak máte hraboše sadiť do pletiva oko cca 16 mm .. tiez som kopal jamy bagrom ..
BB kraj 465 mnm
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Jaké odrůdy třešní do vysokých nadmořských výšek?

05 Apr 2023, 17:15

V súvislosti so súčasným mrazivým počasím a faktom, že kvety môjho Burlatu zmrznú tretí rok v rade, mi napadla otázka, ktoré odrody kvitnú neskoršie v porovnaní s väčšinou?
Asi tu bude málo pestovateľov schopných odpovedať, keďže nie je bežné pestovať väčšie množstvo odrôd ale skúsim.
Prípadne, ktoré odrody sú odolnejšie na mráz v kvete? Niektoré mená odrôd tu už padli (Kordia, Vanda, Sunburst) ale určite má niekto dobré skúsenosti aj s ďalšími.
Vďaka.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Gabriela

IP:  54.188

Jaké odrůdy třešní do vysokých nadmořských výšek?

05 Apr 2023, 18:15

larix napísal:
05 Apr 2023, 17:15
V súvislosti so súčasným mrazivým počasím a faktom, že kvety môjho Burlatu zmrznú tretí rok v rade, mi napadla otázka, ktoré odrody kvitnú neskoršie v porovnaní s väčšinou?
Asi tu bude málo pestovateľov schopných odpovedať, keďže nie je bežné pestovať väčšie množstvo odrôd ale skúsim.
Prípadne, ktoré odrody sú odolnejšie na mráz v kvete? Niektoré mená odrôd tu už padli (Kordia, Vanda, Sunburst) ale určite má niekto dobré skúsenosti aj s ďalšími.
Vďaka.
Já mám 7 stromků třešní 😇🤣 Bohužel 2 noname, Rivan mladý stromek, ten letos ještě nepokvete a pak Earlise, Tamara, Stella a Staccato. Prozatím nekvete žádná, jsme v 550mnm, tady nekvete ještě ani meruňka. Ale schválně je budu pozorovat 😉
Jinak pro zajímavost doplním, že třešně na Gisele jsou obalene kvetnimi pupeny, vloni plodici Stella byla úplně obalena tresnemi. Co mám na Coltu, tak bída.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Jaké odrůdy třešní do vysokých nadmořských výšek?

05 Apr 2023, 18:49

U mňa tiež ešte čerešne ani marhule nekvitnú. Bohužiaľ Burlatu vymŕzajú ešte neotvorené kvety, presnejšie ich piestiky. Zakvitne pekne ale plody sa už nevyvinú.
S nižšou plodnosťou na Colte som sa už v diskusiách stretol, možno sa to zlepší vekom stromu. Ja mám iba Giselu 5 a s kvitnutím problém nie je.
Ako ste spokojná s Tamarou? Je to jedna s odrôd, ktoré mám v hľadáčiku.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Gabriela

IP:  54.188

Jaké odrůdy třešní do vysokých nadmořských výšek?

05 Apr 2023, 21:58

larix napísal:
05 Apr 2023, 18:49
U mňa tiež ešte čerešne ani marhule nekvitnú. Bohužiaľ Burlatu vymŕzajú ešte neotvorené kvety, presnejšie ich piestiky. Zakvitne pekne ale plody sa už nevyvinú.
S nižšou plodnosťou na Colte som sa už v diskusiách stretol, možno sa to zlepší vekom stromu. Ja mám iba Giselu 5 a s kvitnutím problém nie je.
Ako ste spokojná s Tamarou? Je to jedna s odrôd, ktoré mám v hľadáčiku.
Tak to jsem tedy zvědavá, jak dopadnou třešně u nás, kvetni pupeny mi přišly ještě hodně uzavřené, ale zkušenost nemám, v jaké fázi a při jakém mrazu nastává problém.
S Tamarou jsem zatím spokojená hodně, velké třešně a s praskáním plodů to není zas tak hrozné, monilioza zatim uplne bez problémů i bez postřiku. Je zajímavé, že můj tatínek ma strom z darovaného roubu neznámé odrůdy, třešně jsou snad ještě větší než ma Tamara a také i trochu chutnejsi, rozhodně je to nejlepší třešeň co vubec má. Přesto si myslím, že by se mohlo jednat taktéž o Tamaru, vzhled plodů i chuť je hodně podobná, doba zrání stejná, a hlavne ta velikost plodů- nevím, zda je vubec vyslechtena odruda s většími plody stejneho tvaru. Akorat tedy nevim, zda je možná ta drobna rozdílnost diky podnozi? A je tedy pravda, že původní stary strom odešel postupně na moniliozu, nyní ho má už pár let preroubovany na mladém, tam zatím bez problémů, ale už vloni začal preventivně stříkat.
Napísať odpoveď