Presenta

mino BA
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 20 Júl 2020, 13:16

Presenta

30 Okt 2020, 16:25

Štíhle vreteno slivky Presenta na St. Juliene a jej úroda. Na džem málo, na jedenie veľa. Slivky teda priebežne likvidujem, zo dňa na deň je v nich viac a viac cukru. Plody sú stredne veľké, stále dobre držia na strome, dužina je tuhšia, tmavožltá až oranžová, sladká, jemne kyselkavá, u časti plodov s výborným slivkovým buketom, od kôstky idú bez problémov. Nie som síce slivkoznalec, ale za mňa jednotka mino BA
Prílohy
Pr2020_n.jpg
Pr2020_n.jpg (85.17 KiB) 3126 zobrazení
PRstr_n.jpg
Naposledy upravil/-a mino BA v 30 Okt 2020, 20:25, upravené celkom 1 krát.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Presenta

30 Okt 2020, 17:45

Presentu sme nedávno zasadili v mojej 'adoptívnej' záhrade, v teplej Podunajskej nížine nemám žiadne obavy, že by nestihla dozrievať. Potešilo ma jej kladné hodnotenie (u nás ešte nerodila). IH
Naposledy upravil/-a Ivan Hlavatý v 31 Okt 2020, 06:15, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Presenta

30 Okt 2020, 19:49

Tady plody Presenty na stromě moc ochotně nedrží, spíš naopak.
mino BA
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 20 Júl 2020, 13:16

Presenta

30 Okt 2020, 21:03

Opadávanie sa dialo, pán Mikeš13, a to cca v polovici septembra, kedy bola aj najvyššia monilióza na plodoch. Po ich opadnutí, alebo obratí sú už plody čisté, monília už na úrode nie je a opad je minimálny. Fotografie sú spred 2 dní... mino BA
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Presenta

15 Sep 2022, 09:03

Tento rok je Presenta najlepsim prekvapenim zo sliviek. Vlani som sa uz rozhodol, ze ju odstranim.
Velmi divoko rastla, silne konare kolmo nahor - ale nerodila, lebo som nestriekal. Vlani solidne zarodila, chutovo dobra, ale duzina nesla od kostky - na rozdiel od vsetkych ostatnych odrod. Hovorim si naco mi je odroda, ktore dobre zarodi, ale je velmi zdlhave vykostkovanie ?
Tento rok zarodila este lepsie a duzine ide dobre od kostky, huraaaaa. Uz som tu na fore cital o podobnych pripadoch, ze to je niekedy problem, ktory sa casom sam vyriesi, ze sa to napravi.
Len tymto sa uzitocnost P. rapidne zlepsila.
Lebo inak sa mi paci. Ked uz rodi vertikalny rast sa zoslabi. Kvalita plodov je velmi dobra, a hlavne je dobre odolna monilioze, z nizkym prepadom plodov ( na rozdiel od Eleny ). Plody su teraz vyrazne pevne - (aj odolnejsie), vyzera, ze ma dlhe zberove okno - komu chutia uz aj menej sladke plody - mne urcite. Pre teple polohy moze byt velmi atraktivna. Chutovo je P. lepsia ako napr. TopEnd. Elena je mozno chutnejsia, ale urodnost po prepade plodov a monilioze je slaba. (ale musim lepsie zvladnut cervivost ) Teraz rozmyslam odstranovat skor stromy ktore silne zarodia pocas letnych prazdnin (dovolenky) a nemam prave vtedy cas na ich spracovanie.
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Presenta

15 Sep 2022, 10:01

rony napísal:
15 Sep 2022, 09:03
... Teraz rozmyslam odstranovat skor stromy ktore silne zarodia pocas letnych prazdnin (dovolenky) a nemam prave vtedy cas na ich spracovanie.
Čas a chuť na ich spracovanie by počas prázdnin aj boli, ale variť lekvár alebo zavárať, keď je vonku 40 °C nie je nikdy a za žiadnych okolností príjemné. Ani vonku, ani v letnej kuchyni ani v klimatizovanej miestnosti. Variť lekvár na začiatku vykurovacej sezóny a krásne prevoňať celý dom je úplne o niečom inom.
Keď sa trochu rozrastú neskoršie chuťovky ako Anna Späth, Elena či Presenta tak budem postupovať rovnako.
V mojich ideálnych podmienkach severu podunajskej nížiny je Presenta lepšia než Elena. Mám ju (Presentu) na semenáči wangenhimovej. Rast miernejší, samozrejme charakteristický, plodnosť od druhého roku. Prvá úroda minulý rok. Asi sa nebojím napísať, že je to najchutnejšia slivka vôbec. Extra slivková a sladká chuť. Po daždi celkom dosť popraskala, ale nehnije. Veľká spokojnosť.
Uvidíme čo ukáže po rekordne teplom lete :)
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Presenta

15 Sep 2022, 16:20

Po poobednom vetre som našiel pod stromom prvé Presenty. Čo k nim dodať? Asi sa dá povedať, že sú v kľude porovnateľné s bystrickou. Aj keď... manželka povedala, že tie veľké šťavnaté slivky (Anna Späth) sú lepšie :D
Jirka61

IP:  41.200

Presenta

23 Sep 2022, 11:27

Škodiči blanokřídlí a pernatí mi zacvičili s Presentou tak, že jsem ji dnes otrhal. Letos řádila vzhledem k velkému množství plodů i monilie. Takže bída. A na jaře to vypadalo tak slibně. J.
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Presenta

24 Sep 2022, 16:52

Posledné 2 týždne sa ochladilo a teploty klesli veľmi hlboko pod dlhodobý priemer. Presenta sa v dozrievaní príliš neposunula. Raz za pár dní nájdem spadnutý plod skvelej kvality. Dúfam, že po zlepšení počasia bude dozrievať Presenta do svojej najlepšej kvality a naplno si užijem túto skvostnú odrodu.
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Presenta

01 Okt 2022, 17:08

Presenta dozrela do očakávanej kvality. Viac menej nie je čo dodať. Extra sladká, typicky slivková chuť, ideálny čas dozrievania.
Keď sa stromček trochu viac rozrastie, tak lekvár a zatvárať budem už len a len Presentu.
Mám v nej dovrúblovanú Jofelu a Jogantu, ktoré ešte nerodili. Trochu sa obávam, či som si takto skvelú odrodu nepokazil menej hodnotnými odrodami. Možno z nej nakoniec odrežiem tieto odrody a budem mať jedinú jednoodrodovú slivku v záhrade... 😁
Ak by som mal mať v záhrade iba jednu slivku, bola by to táto odroda.
Napísať odpoveď