Presenta

vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Presenta

01 Okt 2022, 17:18

peter_z_tt napísal:
01 Okt 2022, 17:08
Presenta dozrela do očakávanej kvality. Viac menej nie je čo dodať. Extra sladká, typicky slivková chuť, ideálny čas dozrievania.
Keď sa stromček trochu viac rozrastie, tak lekvár a zatvárať budem už len a len Presentu.
Mám v nej dovrúblovanú Jofelu a Jogantu, ktoré ešte nerodili. Trochu sa obávam, či som si takto skvelú odrodu nepokazil menej hodnotnými odrodami. Možno z nej nakoniec odrežiem tieto odrody a budem mať jedinú jednoodrodovú slivku v záhrade... 😁
Ak by som mal mať v záhrade iba jednu slivku, bola by to táto odroda.
Právě ten čas dozrávání nevidím u Presenty jako ideální. Když je léto a podzim studenější, do zámrazu u nás nestihnou dozrát. Vzdor mokrému září letos Presenty jakž takž uzrály do slušné sladkosti, ale jejich kvalita není valná. Mnoho plodů je popraskaných, drobných a napadení monilinií velké.
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Presenta

01 Okt 2022, 18:12

Čas je ideálny najmä z pohľadu spracovania, ale aj celkovo. Prechádzať sa v tomto počasí a ročnom období a nájsť v záhrade takúto lahôdku je veľmi príjemné a vždy mám z toho obrovskú a neskrývanú radosť. Jadroviny doma jeme iba keď už nie sú žiadne kôstkoviny. Variť lekvár v tomto ročnom období a aj v tomto počasí je rovnako veľmi príjemné. V letných horúčavách je to skôr "utrpenie" :D
Leto bolo rekordne teplé, september, hlavne jeho druhá polovica bola veľmi chladná. Aj tak dozrela do výbornej kvality. Dĺžka sezóny sa predlžuje z roka na rok, väčšinou listy odpadávajú až v jedenástom mesiaci. U mňa dozreje do konca desiateho mesiaca aj v chladnejších ročníkoch do dobrej kvality.
Je pravda, že po daždi popraskala celkom dosť a že niektoré plody sú menšie, ale nehnijú (sucho?). A aj tie menšie majú rovnakú kvalitu, takže to nevadí. Príliš neobľubujem nadrozmerné plody niektorých odrôd.
Najväčší problém Presenty (ale aj zimných hrušiek) sú lienky. Tie si už asi nevedia nájsť potravu, tak sa púšťajú do ovocia. V niektorých rokoch (napríklad tento) je to celkom problém.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Presenta

01 Okt 2022, 18:49

Presentu mám asi deset let v plodnosti a po celou dobu jsem byl přesvědčen, že je na mou polohu moc pozdní. Plody byly malé, tuhé, nikdy pořádně nedozrály. Až v letošním roce jsem mile překvapen. Plody velikostně podobné Švestce domácí, sladké, s pevnější dužninou. A to je letošní podzim velice chudobný na slunce. Pokud se dostaví ještě babí léto, bude ještě lepší. Své asi udělalo velmi teplé léto a dostatek vody ve druhé polovině vegetace. Náchylnost k monilinii u mne není nějak extrémní. Na sušení však upřednostňuji Elenu.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Presenta

01 Okt 2022, 20:49

Tady je největším problémem Presenty její růst (malé přírůstky) a nízká plodnost. St. Julien si asi s jílem moc neporozuměl. Zkusím ještě přeštěpit na myrobalán.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Presenta

01 Okt 2022, 21:15

Presenta je u nás extrémne plodná, chuťovo výborná, moniliózou netrpí, na myrobaláne rastie optimálne. Avšak aj tu na teplej a slnečnej nížine dozrieva neskoro - fotky z 'adoptívnej' záhrady sú z 30.septembra 2021, a to ešte zďaleka nebola zrelá (tohtoročné fotky nemám k dispozícii). Mám trochu pochybnosti, či je to naozaj odroda vhodná do nechránených stredných a vyšších polôh. Táto sezóna bola výnimočná extrémne teplým a dlhým letom, takže brať ju za bernú mincu (teda rátať naisto s rovnakým priebehom počasia v budúcnosti) je pomerne neisté. To ukáže až čas. IH

Screenshot_20221001-210225_Chrome.jpg
Screenshot_20221001-210231_Chrome.jpg
Screenshot_20221001-210238_Chrome.jpg
Screenshot_20221001-205853_Chrome.jpg
Screenshot_20221001-205840_Chrome.jpg
Screenshot_20221001-205906_Chrome.jpg
Screenshot_20221001-205926_Chrome.jpg
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Presenta

03 Okt 2022, 19:37

Souhlasím Ivane. Rozhodně nebudu u mne vysazovat další stromy Presenty. Takové teplé léto, jako bylo letos, už nikdy nemusí být. Uváděl jsem to jen proto, jak velké rozdíly v hodnocení odrůdy může způsobit jeden extrémně teplý rok. A jak velké rozdíly hodnocení jednotlivých odrůd mohou být u pěstitelů v rozdílných polohách.
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Presenta

08 Okt 2022, 18:45

Sezóna Presenty sa pomaly blíži ku svojmu záveru. Na strome by vydržala ešte celkom dosť dlho, takejto pochúťke sa však nedá odolávať 😁
Slnečné a teplé počasie výrazne zlepšuje kvalitu.
Nezostáva nič iné, ako si počkať do ďalšej sezóny.
Prílohy
IMG_20221008_174215.jpg
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Presenta

08 Okt 2022, 19:33

peter_z_tt napísal:
08 Okt 2022, 18:45
Sezóna Presenty sa pomaly blíži ku svojmu záveru. Na strome by vydržala ešte celkom dosť dlho, takejto pochúťke sa však nedá odolávať 😁
Slnečné a teplé počasie výrazne zlepšuje kvalitu.
Nezostáva nič iné, ako si počkať do ďalšej sezóny.
Letos je rok, kdy u nás Presenty dozrály. Větší rozšíření odrůdy ale neplánuju. Plody nejsou extra velké, sladkost je slušná, ale aroma nic moc, ztráty monilií velké.
V příznivější poloze budou jistě reference lepší .
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Presenta

08 Okt 2022, 20:12

P. Prasličák to písal vyššie. Hodnotenia z rôznych lokalít sú rôzne. U mňa sú plody tiež skôr stredné, až menšie. Považujem to ale za výhodu tejto odrody. Radšej si dám viac kusov menšieho ovocia. Straty moníliou boli, ale nič významné. Odhadom 2-3%. Kde sa ale najviac prejaví rozdiel lokalít je asi chuť. U mňa veľmi výrazná slivková a veľmi sladká chuť. Chuťovo je to pravá slivka.
Záhrada je plná rôznych odrôd slivkovín od výmyslu sveta, ale pravú slivkovú chuť má iba Presenta.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Presenta

08 Okt 2022, 22:25

peter_z_tt napísal:
08 Okt 2022, 20:12
P. Prasličák to písal vyššie. Hodnotenia z rôznych lokalít sú rôzne. U mňa sú plody tiež skôr stredné, až menšie. Považujem to ale za výhodu tejto odrody. Radšej si dám viac kusov menšieho ovocia. Straty moníliou boli, ale nič významné. Odhadom 2-3%. Kde sa ale najviac prejaví rozdiel lokalít je asi chuť. U mňa veľmi výrazná slivková a veľmi sladká chuť. Chuťovo je to pravá slivka.
Záhrada je plná rôznych odrôd slivkovín od výmyslu sveta, ale pravú slivkovú chuť má iba Presenta.
Já měl vždycky za to, že pravou švestkovou chuť má jenom Domácí (Bystrická). Ty ostatní se jí jen přibližují. Víc nebo méně. Tuleu gras, Gabrovská, Č. rodna...a další.
Napísať odpoveď