Oullinská

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Oullinská

16 Aug 2022, 20:21

kvas napísal:
16 Aug 2022, 19:34
Zaujala ma poznamka o jej vhodnosti na podpniky pre slivky a marhule. Mate s tym niekto dobre/zle skusenosti? Taktiez podobne sa spominalo vo Farmarskej revue (myslim ze 7.8.2022), ze aj Duranzia je vhodny podpnik pre slivky a marhule, hlavne do tazkych ilovitych pod. Ja mam slivky a marhule na myrobalane, co je v podstate tiez slivka, tak neviem, ci by som zaznamenal nejake zlepsenie.

Ked to zjednodusim: Myslite si, ze je Oulinska/Duranzia vhodnejsi podpnik pre slivky a marhule ako myrobalan? Vhodnejsi v zmysle vitalnejsieho rastu (v tazkej, ilovitej pode) a tiez mensej nachylnosti ku glejotoku.
Na foto pár informácií o Duranzii ako podpníku.
V minulosti sa používala ako podpník pre slivky a marhule pomerne bežne, ťažko povedať, prečo sa od nej ustúpilo.
Osobnú skúsenosť nemám. Teoreticky by mal byť myrobalán do ťažkej pôdy vhodnejší (v zmysle vitálnejšieho rastu), ale tuším 'larix' uvádzal - ak sa nemýlim - že uňho v náročnejších podmienkach Žilinskej kotliny sa stromkom na myrobaláne vyslovene nedarí.
Najvhodnejšie je asi osobne vyskúšať - vlastná skúsenosť je najcennejšia. IH

Screenshot_20220816-200941_Chrome.jpg
Screenshot_20220816-200847_Drive.jpg
Screenshot_20220816-200755_Chrome.jpg
Screenshot_20220816-200655_Chrome.jpg
Screenshot_20220816-195944_Chrome.jpg
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Oullinská

17 Aug 2022, 23:16

Ked to zjednodusim: Myslite si, ze je Oulinska/Duranzia vhodnejsi podpnik pre slivky a marhule ako myrobalan? Vhodnejsi v zmysle vitalnejsieho rastu (v tazkej, ilovitej pode) a tiez mensej nachylnosti ku glejotoku.

Oulinská a Durancie jsou dost odlišné slivoně, informace o tom, že by se semenáče Oulinské používaly jako podnože, nemám. Durancie nebo zelená renklóda je rozhodně lepší podnož pro pravé švestky (Domácí, Bystrická, Debreceni,...). Ty na myrobalánu pozdě a méně plodí. Naopak pro renklódy, mirabelky a plodné pološvestky vidím jako lepší myrobalán, neboť na jiných podnožích rychle stárnou a zastavují růst. Jak je to s meruňkami, s tím zkušenosti nemám. Literatura doporučuje spíš jiné slivoňové podnože než myrobalán. Určitě se vhodnost bude lišit u jednotlivých odrůd, v závislosti na plodnosti, intenzitě růstu a afinitě.
Napísať odpoveď