Durancie

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Durancie

01 Máj 2021, 15:11

M.H napísal:
01 Máj 2021, 13:10
Jestli se letos dočkám úrody - Durancie už kvetou taky jako poslední ;) , zkusím nafotit plody na posouzení.
Na webu se lze dočíst, že Durancie je stará odrůda, která se množila i odkopky a používala se na podnože taky ze semenáčů.
V podstatě to samé by mělo být s Jaderničkou, množila se z jadérek, podle lokalit bylo velké množství klonů.
Odkopok je geneticky totožný a materským stromom (resp.s jeho podpníkom). Pri semenáčoch to tak už samozrejme nemusí byť. Pre Duranziu je typická zlá odlúčiteľnosť kôstky od dužiny. Táto vlastnosť sa pri slivkách dosť húževnato dedí, takže je otázkou, či "Duranzia" s odlúčiteľnou kôstkou je ešte vôbec klon Duranzie, alebo úplne nová odroda (semenáč Duranzie po opelení neznámou paternálnou odrodou).

Pre zaujímavosť pridávam ešte záver jednej bakalárskej práce, zaoberajúcej sa slivkami - najmä z pohľadu ich využitia (konzumácia, pálenie, lekvár, sušenie...). Duranzia tam vôbec, ale absolútne vôbec nie je spomenutá - nielen v závere, ale ani v celej práci. Ani raz. Ani v súvislosti s pálením slivovice (!!!). Ako môže byť Duranzia odignorovaná v súvislosti s destilátmi zo sliviek, a to prosím v Českej republike (dokonca na Morave !!!) - to mi teda hlava neberie. Autor/ka bakalárky a aj jej oponent by sa mali za to do konca života hanbiť 😌. IH

(Miloš, čo Ty ako degustátor zo súťaží slivkových destilátov na to povieš ?)
IMG_20210501_145512.png
Milan Fiala
Príspevky: 1309
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 06:15

Durancie

01 Máj 2021, 15:30

V Srbsku majú iné odrody na Slivovicu.
1597178028146.jpg
1595150911533.jpg
Milan Fiala
Príspevky: 1309
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 06:15

Durancie

01 Máj 2021, 15:35

Tu je už šlachtená vo výskumnom ústave v Čačaku aby bola odolnejšie na šárku.
Screenshot_2020-08-21-18-23-20.jpg
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Durancie

02 Máj 2021, 11:22

Ivan Hlavatý napísal:
01 Máj 2021, 15:11
M.H napísal:
01 Máj 2021, 13:10
Jestli se letos dočkám úrody - Durancie už kvetou taky jako poslední ;) , zkusím nafotit plody na posouzení.
Na webu se lze dočíst, že Durancie je stará odrůda, která se množila i odkopky a používala se na podnože taky ze semenáčů.
V podstatě to samé by mělo být s Jaderničkou, množila se z jadérek, podle lokalit bylo velké množství klonů.
Odkopok je geneticky totožný a materským stromom (resp.s jeho podpníkom). Pri semenáčoch to tak už samozrejme nemusí byť. Pre Duranziu je typická zlá odlúčiteľnosť kôstky od dužiny. Táto vlastnosť sa pri slivkách dosť húževnato dedí, takže je otázkou, či "Duranzia" s odlúčiteľnou kôstkou je ešte vôbec klon Duranzie, alebo úplne nová odroda (semenáč Duranzie po opelení neznámou paternálnou odrodou).

Pre zaujímavosť pridávam ešte záver jednej bakalárskej práce, zaoberajúcej sa slivkami - najmä z pohľadu ich využitia (konzumácia, pálenie, lekvár, sušenie...). Duranzia tam vôbec, ale absolútne vôbec nie je spomenutá - nielen v závere, ale ani v celej práci. Ani raz. Ani v súvislosti s pálením slivovice (!!!). Ako môže byť Duranzia odignorovaná v súvislosti s destilátmi zo sliviek, a to prosím v Českej republike (dokonca na Morave !!!) - to mi teda hlava neberie. Autor/ka bakalárky a aj jej oponent by sa mali za to do konca života hanbiť 😌. IH

(Miloš, čo Ty ako degustátor zo súťaží slivkových destilátov na to povieš ?)

IMG_20210501_145512.png
Školitelé a oponenti bakalářských a diplomových prací dbají hlavně na to, aby byla správně citovaná a uvedená použitá literatura, z níž student čerpal. Vlastní názory tam příliš vítané nejsou. To se týká i zmíněné "organoleptické" studie vhodnosti jednotlivých odrůd (tu si autorka samozřejmě sama neprováděla) , kde durancie skutečně nebyla testována. Proč, to nevím, asi v té době nebyla v sortimentu, nebo na sušení a kompot se těžko dala porovnat. Taky nevím, proč školitel pustil mezi počeštěné názvy odrůd i výraz Chrudimer, když se jedná o původní českou švestku Chrudimská (Vackova).
Durancie jako surovina na destilát je natolik výjimečná, že v renomovanějších degustacích má vyhraněnou samostatnou kategorii. Pokud je zahrnuta do společné kategorie slivovic, pak si pálenky z Domácích, Bystriček, Toptastů, obvykle ani neškrtnou, což je koneckonců škoda. Podobně jako když mezi netradiční destiláty (kdoule, rybíz, citrusy, mrkev) pustíte oskeruši.
Že se v bakalářské práci hodnotily jen plody s odlučitelnou peckou, s tím by se dalo souhlasit. Že se ale durancie a její nezařazení nezmíní ani v diskuzi, to vidím jako zásadní nedostatek.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Durancie

02 Máj 2021, 11:39

Milan Fiala napísal:
01 Máj 2021, 15:30
V Srbsku majú iné odrody na Slivovicu.
1597178028146.jpg
1595150911533.jpg
Srbové, podobně jako Němci i Rumuni, se slivoněmi hodně zabývají. V Srbsku považují svoji rakija od šljiva za národní nápoj, což my Moraváci těžko neseme. Několik srbských slivovic (domácích i z obchodu) jsem měl možnost ochutnat. Určitě byly dobré, ale ve srovnání s nejlepšími destiláty z Hodonínska či jižního Slovenska (jen s malou dávkou československého lokalpatriotizmu) by těžko obstály. Přitom podnební podmínky musí jasně hovořit pro Balkán. Je možné, že špičkové domácí slivovice získávají svou kvalitu právě určitým procentem přidaných durancií, které jsem v srbských slivovicích necítil.
šljiva.jpg
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Durancie

21 Sep 2021, 09:36

Letos čtu na různých místech a slyším od známých, že se plody předčasně scvrkávají, nezrají. Plody ztrácí šťávu a nenabírají cukr. I mě se tak děje na starším, mladém i na ryngly naroubovaném stromě, kde to ještě minulý týden vypadalo dobře. Včera jsem začal vše trhat, není už na co čekat. Předčasně scvrklé plody mám na Durancii každý rok, ale letos je postižena většina plodů. Přitom vláhy bylo v průběhu vegetace dost. Že by to způsobilo málo srážek v první půlce září se mi nechce věřit.
Prílohy
DSC_1557.JPG
DSC_1558.JPG
DSC_1559.JPG
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Durancie

26 Sep 2021, 20:01

Postupně trhám scvrklé plody, jde to pomalu, stopka drží na plodu, hromada jich je i nahnilá - na zvrásněném povrchu se dobře drží voda a spóry. Cukernatost 28Bx, uvidíme, jaká bude pálenka.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Durancie

27 Sep 2021, 08:17

hugovotr napísal:
21 Sep 2021, 09:36
Letos čtu na různých místech a slyším od známých, že se plody předčasně scvrkávají, nezrají. Plody ztrácí šťávu a nenabírají cukr. I mě se tak děje na starším, mladém i na ryngly naroubovaném stromě, kde to ještě minulý týden vypadalo dobře. Včera jsem začal vše trhat, není už na co čekat. Předčasně scvrklé plody mám na Durancii každý rok, ale letos je postižena většina plodů. Přitom vláhy bylo v průběhu vegetace dost. Že by to způsobilo málo srážek v první půlce září se mi nechce věřit.
Scvrklé plody mám letos na více švestkách. Durancie ovšem scvrkají ještě nezralé - nazelenalé. Nedostatkem srážek to určitě není, dělají to plody i na zavlažovaných stromech. Některých odrůd - např. Viktorie nebo Těchobuzické - se to vůbec netýká, ta mají plody normální.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Durancie

27 Sep 2021, 08:36

Mi už scvrkliny Durancie začaly po zatřepání padat, ještě před týdnem držely na stromě jak přibité, teď spadla zatím tak polovina. Začaly scvrkávat koncem srpna / Aug. Nemám refraktometr, ale cukernatost podle chuti je nižší, slabší je taky aroma a v plodech zůstala taky viset vysoká zbytková kyselina - povidla jsem vzdal, byly by příliš kyselé, tak jsem je jen zavařil jako ,,marmeládu", když začaly vařit tak plnění do sklenic. Moc ochotně se ani nerozvařovaly, plody byly tužší křupavé, ve sklenicích jsou skoro celé plody a méně šťávy, ale dobré jsou. Toto scvrkávání jsem měl i vloni a předloni, tak to už bude asi s Duranciema každý rok. Když ne šarka, tak zase tohle :(
MiKo
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 28 Máj 2021, 09:10
Bydlisko: JV Morava

Durancie

28 Sep 2021, 14:48

M.H napísal:
27 Sep 2021, 08:36
Mi už scvrkliny Durancie začaly po zatřepání padat, ještě před týdnem držely na stromě jak přibité, teď spadla zatím tak polovina. Začaly scvrkávat koncem srpna / Aug. Nemám refraktometr, ale cukernatost podle chuti je nižší, slabší. Toto scvrkávání jsem měl i vloni a předloni, tak to už bude asi s Duranciema každý rok. Když ne šarka, tak zase tohle :(
Na starém fóru jsem se ptal uživatele Geronimo na jeho zdravé a sladké durancie - zafungoval mu postřik:
https://www.zahrada.cz/forum/slivone/du ... ?stranka=5
Prílohy
Durancie.jpg
Durancie.jpg (82.5 KiB) 2446 zobrazení
duranciee.jpg
duranciee.jpg (34.06 KiB) 2446 zobrazení
Napísať odpoveď