Durancie

vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Durancie

26 Aug 2022, 08:04

Ale ono přece nejde o to, jak přesně se stromek M.H. jmenuje, ale jaké ty jeho plody jsou. Jestli se chutí a sladkostí vyrovnají duranciím, zrají v tuto dobu a ke všemu jdou od pecky, možná tu máme zlatý grál palírenských švestek. Co si budem povídat, pálenka z durancií je natolik výjimečná, že pořadatelé degustací pro ni často vyhlašují zvláštní kategorii. Pokud soutěží spolu s ostatními slivovicemi, pálenky z Domácích, Gabrovských či Toptastů si obvykle neškrknou.
Poznat Durancii podle vzhledu stromu, jeho větví, tvaru listů dobře nejde. Ano, je trochu víc trnovitá, ale takových odrůd je víc.
Osobně bych ty plody velmi rád ochutnal.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Durancie

06 Sep 2022, 20:48

Přišel mi refraktometr, tak jsem přeměřil několik švestek. Plody ,,odlučitelné durancie" velký rozptyl zatím 15-27% brix cukru. Valjevky o trochu míň průměr kolem 18-20%, nejméně poslední plody Čačanské lapotice - sušší plody, těžko se z nich ždímaly kapky, kolem 13 brix. Cukernatost u Valjevek a Durancií by ještě mohlá jít nahoru, kromě těch předčasně scvrklých plodů. Ptákům už začínají chutnat, jen za dnešek pod Durancií asi 30 rozklovaných švestech a další naklované na stromě :?

Stavil jsem se krátce k zahradníkovi na košt, měl tam ještě poslední TopTaste - opravdu sladké, ale ne fádní, docela dobrá kyselinka i kořenitost. A pak se ho ptám, máš Durancii? Odpovídá ano, mladší několikaletý strom kupovaných v místním zahradnictví. Tak jsem čekal, že porovnám tu klasickou neodlučitelnou Durancii a ejhle, na stromě scvrklé plody, rozpůlím a zcela odlučitelná od Pecky....naprosto stejná odlučitelná Durancie.

Takže to vidím na tu první verzi kterou jsem tu prvně psal, že cca 15 let zpět se začal množit tento odlučitelný klon Durancie. Vzorky na košt můžu poslat jen co ještě trochu dozrají, prozatím nesklízím, jen ty padané.
Prílohy
Odlučitelná ,,Durancie"
Odlučitelná ,,Durancie"
Odlučitelná ,,Durancie"
Odlučitelná ,,Durancie"
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Durancie

06 Sep 2022, 21:06

M.H napísal:
06 Sep 2022, 20:48
...A pak se ho ptám, máš Durancii? Odpovídá ano, mladší několikaletý strom kupovaných v místním zahradnictví. Tak jsem čekal, že porovnám tu klasickou neodlučitelnou Durancii a ejhle, na stromě scvrklé plody, rozpůlím a zcela odlučitelná od Pecky....naprosto stejná odlučitelná Durancie.
Takže to vidím na tu první verzi kterou jsem tu prvně psal, že cca 15 let zpět se začal množit tento odlučitelný klon Durancie.
...




Screenshot_20220906-210344_Chrome.jpg
Screenshot_20220906-210401_Chrome.jpg

IH
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Durancie

06 Sep 2022, 21:16

Ivan Hlavatý napísal:
06 Sep 2022, 21:06
M.H napísal:
06 Sep 2022, 20:48
...A pak se ho ptám, máš Durancii? Odpovídá ano, mladší několikaletý strom kupovaných v místním zahradnictví. Tak jsem čekal, že porovnám tu klasickou neodlučitelnou Durancii a ejhle, na stromě scvrklé plody, rozpůlím a zcela odlučitelná od Pecky....naprosto stejná odlučitelná Durancie.
Takže to vidím na tu první verzi kterou jsem tu prvně psal, že cca 15 let zpět se začal množit tento odlučitelný klon Durancie.
...

Screenshot_20220906-210344_Chrome.jpg
Screenshot_20220906-210401_Chrome.jpg


IH
Tak to by byla docela velká náhoda, ty zahradnictví kde jsem ty Durancie kupoval a ta jeho jsou od sebe 200km. On si je jist že má Durancii, má všechny stromy popsané.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Durancie

06 Sep 2022, 21:29

Takhle vypadají místní švestky rostoucí planě všude v okolí a množící se odkopky.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Durancie

06 Sep 2022, 22:09

Při ochutnání ze stromu žádnou extra chuť nepozoruju, jsou tužší, křupavější trochu kořenitější s hlubší švestkovou vůní. Pokud nechci dělat pracně povidla, tak se osvědčilo krátké povaření a plnění do sklenic celé půlené plody, pustí šťávu tak akorát na výplnění mezer. Takto zavařené se dají použít do knedlíků nebo na koláč a to je pak při pečení vůně přes celý dům.

Valjevky jsem taky zavařoval, kromě toho že jsou řidší a více se rozvařovaly tak rozdíl v chuti a aroma je po zavaření tak propastný, že Valjevky půjdou už jen do bečky jako ,, podřadné" a tyhle odlučitelné durancie, jelikož je jich zatím málo na jednodruhový kvas, tak bych je chtěl znovu zavařit.
Míra

IP:  80.152

Durancie

07 Sep 2022, 21:37

Durancie pana M.H. mě přijdou "málo kulaté". Přidávám foto těch mých. Neodlučitelných od pecky. Pecka je hodně "baculatá". Foto pecky nemám.
Prílohy
Durancie2.jpg
Durancie.jpg
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Durancie

27 Okt 2022, 22:26

Blahopřeji k úrodě, já jsem letos ani neochutnal. Starý strom alternuje a mladý (6let?) ještě neplodí.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Durancie

01 Okt 2023, 21:58

Dnes jsem Durancii sklidil. Je to dříve, než by bylo ideální z pohledu cukernatosti a aroma. Ale chci využít teplého podzimu k vykvašení, které je většinou bez přitápění problematické.
Díky suchému a teplému počasí nejsou ztráty tak velké, jak běžně bývají, na fotce zelený kýbl. Taky díky menší násadě, plody nebyly ve velkých shlucích, hroznech.

Jako pokaždé bojuji s drcením plodů, které jsou tužší jak švestky a nejdou posekat sekáčkem. Vrtačkou s míchadlem to taky nejde, železnou palicí se drtí i pecky...
Prílohy
_20231001_215402.JPG
_20231001_215426.JPG
MiKo
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 28 Máj 2021, 09:10
Bydlisko: JV Morava

Durancie

02 Okt 2023, 15:45

Blahopřeju k úrodě. Já nemám letos nic. Zmrzly. A těch pár co zbylo, zmizelo ještě před uzráním. Buď opadaly suchem nebo škudci. Nevím. Dlouho jsem tam nebyl. Loni bylo tak 30 kilo. Letos prd.

Na drcení jsem používal nerezovou pastovací vrtuli na med. Jenže dělala záseky do sudu, když mě ujela ruka. Tak jsem někde na bazoši koupil vrtuli na kvas, která má kruh, který brání tomu aby nože sekly do sudu. Ale navíc jsem si domluvil, aby mě tam přivařil 5 cm kus na spodek míchadla, aby ten kruh nemohl seknout do dna nádoby, protože ve dnu každé plastové nádoby jsou prolisy dovnitř.
Akorát musím použít silnou vrtačku, pak to funguje dobře. Aku se nechytá. Nože jsou tupé, pecky nerozbíjí.
Prílohy
Míchadlo na kvas s úpravou aby nedošlo k seknutí do dna nádoby.
Míchadlo na kvas s úpravou aby nedošlo k seknutí do dna nádoby.
Napísať odpoveď