Durancie

M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Durancie

24 Aug 2022, 19:03

Ty malé Durancie bych ještě věřil že to může být nějaký semenáč. Plané myrobalány zrají taky z rozestupem až jeden měsíc. Ale žluté durancie, asi jsou skřížené vyloženě s něčím žlutým ? Mám klon Durancie s dokonale odlučitelnou peckou, určitě jich vysázelo více pěstitelů, prodávali ji v zahradnictví Mutěnice na JM. Nijak nerozlišovali klon, prostě Durancie.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Durancie

25 Aug 2022, 08:53

M.H napísal:
24 Aug 2022, 19:03
Ty malé Durancie bych ještě věřil že to může být nějaký semenáč. Plané myrobalány zrají taky z rozestupem až jeden měsíc. Ale žluté durancie, asi jsou skřížené vyloženě s něčím žlutým ? Mám klon Durancie s dokonale odlučitelnou peckou, určitě jich vysázelo více pěstitelů, prodávali ji v zahradnictví Mutěnice na JM. Nijak nerozlišovali klon, prostě Durancie.
Mají ty Durancie s odlučitelnou peckou stejné vlastnosti jako ty klasické? myslím chuť, sladkost, dobu zrání, aroma destilátu,...
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Durancie

25 Aug 2022, 09:48

vysloužil napísal:
25 Aug 2022, 08:53
M.H napísal:
24 Aug 2022, 19:03
Ty malé Durancie bych ještě věřil že to může být nějaký semenáč. Plané myrobalány zrají taky z rozestupem až jeden měsíc. Ale žluté durancie, asi jsou skřížené vyloženě s něčím žlutým ? Mám klon Durancie s dokonale odlučitelnou peckou, určitě jich vysázelo více pěstitelů, prodávali ji v zahradnictví Mutěnice na JM. Nijak nerozlišovali klon, prostě Durancie.
Mají ty Durancie s odlučitelnou peckou stejné vlastnosti jako ty klasické? myslím chuť, sladkost, dobu zrání, aroma destilátu,...
Neumím porovnat s neodlučitelnou Durancií, tu nemám. Ale podle popisu růst stromu, i plody odpovídají Duranciím. Jediná chyba je, že část předčasně scvrkává a tedy nedosáhnou maximální cukernatosti - vloni se to tady řešilo. Ale i ty středně sladké mají dužinu tužší, křupavější, kořenitou, po uvaření nebo upečení v koláči mají výraznou švestkovou povidlovou chuť i vůni. Přivezl mi je zahradník, že prý z ní na jižní moravě pálí že to je Top odrůda - říkal Zlatá slíva. Kupoval jsem 2 stromy 2 roky od sebe, oba jsou stejné takže o záměnu nejde - opravdu zcela odlučitelné, zrají v září cca 3-5 dní po Valjevce - ty už začínají pomalu měknout.

Doplním - stříknul jsem nyní ty durancie Prolectusem, tak se letos uvidí jestli nebudou scvrkávat.
Prílohy
Durancie
Durancie
Durancie
Durancie
Neregistrovaný

IP:  56.222

Durancie

25 Aug 2022, 12:57

Plody Durancie bych očekával více kulaté.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Durancie

25 Aug 2022, 13:25

Neregistrovaný napísal:
25 Aug 2022, 12:57
Plody Durancie bych očekával více kulaté.
Pochybujem, že je to Duranzia. S veľkou pravdepodobnosťou ide o zámenu (opakovanú).
Osobne neverím, že by existovala Duranzia s dužinou dokonale oddeliteľnou od kôstky. IH
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Durancie

25 Aug 2022, 13:37

Ivan Hlavatý napísal:
25 Aug 2022, 13:25
Neregistrovaný napísal:
25 Aug 2022, 12:57
Plody Durancie bych očekával více kulaté.
Pochybujem, že je to Duranzia. S veľkou pravdepodobnosťou ide o zámenu (opakovanú).
Osobne neverím, že by existovala Duranzia s dužinou dokonale oddeliteľnou od kôstky. IH
Obávám se, že je to tak. Prodejce se svezl na palírenské popularitě durancií a svoji slivoň nazval durancií s odlučitelnou peckou. To nic nemění na faktu, že může jít o podařenou odrůdu - ať už v literatuře popsanou nebo náhodně nalezenou. Nicméně pálenka z durancií má natolik typickou chuť, že podle ní by se dalo snadno poznat, nakolik je ta Vaše švestka durancii blízká. Za zkoušku by stálo změření cukernatosti.
Za sebe mohu říci, že kdyby někdo vyšlechtil durancii stejných chuťových vlastností, ale zrající o něco dřív a s odlučitelnou peckou, měl bych další ovoce, jehož název se nevyslovuje. :shock:
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Durancie

25 Aug 2022, 13:38

Na štítku byla Durancie. Jak jsem psal, po 2 letech vysázen druhý strom, takže jedině že by množili záměnu celé roky a nevěděli o tom. Ještě potřebují čas, zrají v září, cca 3-5 dní po Valjevce. Dám později foto.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Durancie

25 Aug 2022, 13:47

M.H napísal:
25 Aug 2022, 13:38
Na štítku byla Durancie. Jak jsem psal, po 2 letech vysázen druhý strom, takže jedině že by množily záměnu celé roky a nevěděli o tom.
Papier a štítok znesú všetko.
K tomu "jedine": je tu aj ďalšia možnosť - taká, že množili 'zámenu' a vedeli o tom...
Nič osobné, ja Vám tú slivku prajem, ale podľa fotky to naozaj na Duranziu vôbec nevyzerá. Navyše odlúčiteľnosť resp. neodlúčiteľnosť dužiny od kôstky je odrodová vlastnosť, ktorá sa húževnato geneticky dedí. Že by zrazu vznikla nejakou zázračnou mutáciou Duranzia s odlúčiteľnou kôstkou, je síce teoreticky možné, ale prakticky extrémne nepravdepodobné. IH
Neregistrovaný

IP:  229.47

Durancie

25 Aug 2022, 16:21

Durancie to není. U nás Durancie roste na každém rožku, takže je nakoukáno.
Jedna zajímavost. Byl jsem před několika lety ve skalických vinohradech. V celých vinohradech jsem nenašel jinou slivku, než Durancii. A to jsem jiné švestky hledal. Kdyby tam měli aspoň nějakou Bystričku, tedy slivku Domácí, ale ono nic. Pohyboval jsem se tedy pouze po cestách, do vinohradů jsem nelezl.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Durancie

25 Aug 2022, 21:22

Durancie možná jako podnož.
Napísať odpoveď