Durancie

Červenka Jiří
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 11:34

Durancie

27 Sep 2020, 19:05

Durancie letos po dvou přeplozeních letos vynechaly,jen na nejmladším stromku nějaké ty slívy uzrály.Monilie si taky vzala svůj "desátek" cca 20%.Cukernatost do 30 Brix.
Prílohy
Durancie
Durancie
Durancie
Durancie
Durancie
Durancie
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Durancie

27 Apr 2021, 12:46

Taky jsem před lety koupil stromek durancie na myrobalánu a moc té kombinaci podnož - odrůda nerozumím. Rostla jak z vody, první úroda až po 8 letech. Přitom pravokořené durancie rostou přiměřeně, plodí dřív, pěkně koření, odnožují málo. Sám nevím, proč se upustilo od používání durancií jako podnože. U nás po vykácení starého švestkového sadu (po Němcích) zůstaly křoviny durancií vyrostlé od kořenů. Používal jsem jeden čas ty odkopky jako podnože, afinita byla dobrá, plodnost naštěpovaných odrůd taky. Pouze slaběrostoucí pološvestky a ryngle rychle stárly a zastavily růst. Jednou jsem zkusil vysévat jádra, ale špatně se pecky zbavují dužiny a vyklíčilo jich (oproti myrobalánům) málo. Řízkování by možná vyšlo líp.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Durancie

27 Apr 2021, 13:55

Durancie velice zahušťuje a jde nahoru, té na fotce cca 10 let od výsadby - bylo před 3mi lety uřezáno horní patro asi třetina stromu a namísto terminálu vytvořen horní kotel, který se zatím řezal aby zase neutekla nahoru. Aby šla do šířky je třeba silně řezat. Samozřejmě lze nechat více kosterních větví = hustší koruna a větší úroda. Já mám švestky jen k jídlu, tak preferuju řídké stromy, méně plodů, lepší chuť i velikost, a jde lépe konktrolovat hnilobu, vosy .....
Prílohy
Snímek 003.jpg
Snímek 002.jpg
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Durancie

28 Apr 2021, 08:42

M.H napísal:
27 Apr 2021, 13:55
Durancie velice zahušťuje a jde nahoru, té na fotce cca 10 let od výsadby - bylo před 3mi lety uřezáno horní patro asi třetina stromu a namísto terminálu vytvořen horní kotel, který se zatím řezal aby zase neutekla nahoru. Aby šla do šířky je třeba silně řezat. Samozřejmě lze nechat více kosterních větví = hustší koruna a větší úroda. Já mám švestky jen k jídlu, tak preferuju řídké stromy, méně plodů, lepší chuť i velikost, a jde lépe konktrolovat hnilobu, vosy .....
Moc hezký tvar koruny Vaší durancie. Jen mi není jasné, když máte švestky jen k jídlu, proč pěstujete právě durancii.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Durancie

28 Apr 2021, 09:27

Kdysi mi ji přivezl kolega z jižní moravy - ,, zlatá slíva tomu říkají". Mám 2 stromy, pak ještě Valjevku a čač. lapotici - vlevo na fotce už kvete. Přebytek jde do sušičky na půlky, a na povidla. Pecka je u všech odrůd oddělitelná od dužiny. Klony starších durancií mají neoddělitelnou pecku - to jsem tehda netušil. Na fotce Valjevka na myrobalánu, cca 15 let - ta je seřezaná ještě řídčeji, chuťově je výborná, ovocná a po deštích tolik nepraská jako Durancie.
Prílohy
Snímek 001.jpg
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Durancie

29 Apr 2021, 10:40

Nevím o tom, že by nějaký nový klon durancie měl odlučitelnou pecku. Pokud by tomu tak bylo, asi by ji všichni sháněli. Ale i v čerstvých referencích z Holovous o registrované Horňácké durancii se píše o neodlučitelné dužině.
Má-li Vaše slivoň odlučitelnou pecku, je to určitě durancie?
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Durancie

30 Apr 2021, 22:07

Druhý strom Durancie kupovaný 2 roky po tom prvním je úplně ten stejný, takže určitě se jedná o Durancie. Doba zrání, tvar plodu - slíva, růst, pozdní plodnost po cca 6-8 letech, vše souhlasí. Chuť je kořenitě sladká, švestková, dužina tužší. Jestli se množí už jen tento klon nebo i ten s neodlučitelnou peckou, to netuším.

Mohl by to potvrdit někdo kdo kupoval stromek Durancie poslední roky, jestli mají plody stále neodlučitelnou pecku / kostku?
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Durancie

01 Máj 2021, 11:13

Jméno asi není podstatné. Má-li tvar jako durancie, zraje jako durancie a hlavně - chutná jako durancie, pak určitě stojí za to ji mít, ať se jmenuje, jak chce. Taky by chtělo zjistit chuť jádra, to je u duranciovice dost důležité.
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Durancie

01 Máj 2021, 12:46

M.H napísal:
30 Apr 2021, 22:07
Mohl by to potvrdit někdo kdo kupoval stromek Durancie poslední roky, jestli mají plody stále neodlučitelnou pecku / kostku?
Nekupoval, ale chutnal jsem je u někoho kdo stromek koupil v ovocné školce a nejdou ani náhodou od pecky. Chutnal jsem durancie i z hodně starého stromu a ty mně chutnaly víc, ale od pecky taky nešly. Obě byly hodně cukernaté.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Durancie

01 Máj 2021, 13:10

Jestli se letos dočkám úrody - Durancie už kvetou taky jako poslední ;) , zkusím nafotit plody na posouzení.
Na webu se lze dočíst, že Durancie je stará odrůda, která se množila i odkopky a používala se na podnože taky ze semenáčů.

V podstatě to samé by mělo být s Jaderničkou, množila se z jadérek, podle lokalit bylo velké množství klonů.
Další případ je Velkopavlovická meruňka, taky několik klonů a prodejci ji prodávají jako jednu ,, pravou" Velkopavlovickou. Další domácí švestka - původně taky nebyla jedna, ale mnoho různých stromů, až někdo začal množit jeden vybraný klon a nazval ji Domácí švestka, velkoplodá...... - ,, ta pravá Domácí" .
Není to tak?
Napísať odpoveď