Moni slivka.

Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Moni slivka.

11 Feb 2021, 18:41

Jediné co jsem na německých webech zjistil, a to i včetně spousty stáhnutých pdf, že Moni je i nějaká meruňka.

O té švestce mimo nějakých reklamních keců o jejím původu vůbec nic
*
Nejsem žádný lingvista, musím používat skoro u všeho překládače, ale během toho čenichání jsem pár německých slovíček pochytil....
(Ztracený čas to ale nebyl. Zabavil jsem se v teple poblíž kachláku když venku mrzne až praští, sněží a i pes s kocourem tam chodí jen na nezbytnou dobu).
*
Já to vzdávám, na jiných webech než německých, kde jsem totálně neuspěl, to už ani zkoušet nebudu.
Nemám na to.
Je to asi Michalovo tajemství.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Moni slivka.

25 Feb 2021, 19:50

Tak jsem si přečetl spousty chvály a očekávaní od odrůdy Moni. Ale nikdo vlastně nic o ní neví. Byl jsem jedním z těch zahrádkářů, kteří se k Dr. Neumüllerovi asi před čtyřmi roky v září dostali. Zdařilý zájezd zorganizovali přátelé z Domažlic společně se zahrádkáři z Bavorska.Slivoně pěstuje v zasíťovaných tunelech. V Bavorsku mají velké problémy s octomilkou Suzuki.Musí to být finančně neskutečně náročné. V ovocnářském centru vládl pořádek. Bylo tam spoustu zajímavosti k vidění. Dr. Neumüller nás provedl celým provozem, výklad byl podnětný. Součásti provozu byla i prodejna. Ceny ovocných stromků v kontejnerech byly poměrně značné. V prodejně mě zaujaly sušené jablkové křížaly z odrůdy Baya Marisha. Byly růžové, navinulé, výborné. / Konečně jsem našel uplatnění pro tuto odrůdu, která je v čerstvem stavu na mně hodně kyselá /. Někteří kolegové snad ovoce švestky Moni ochutnali. Já to však nezaregistroval. Prý byla výborná. Několik z nás si ji později objednali, takže kamarád z Domažlic ji zajistil a rozeslal. Cena stromku byla 50 Euro. Ovšem kvalita tomu neodpovídala. Rok jsem ji ještě piplal ve školce a udělal jsem z toho opravdický stromek. Překvapilo mně, že v první polovině vegetace Moni měla žluté listí, podobné, jak se projevuje žloutenka na zásaditých půdách u broskvoní na nevhodných podnožích. Tuším, že podnož byla Dospina. Udělal jsem si ještě jiný stromek, tentokráte na myrobalánu. Barva listu byla stejná. V druhé polovině vegetace však listí normálně zezelenalo. Myslím si, že to bude odrůdový znak. Nevím, jestli máš Milane stejné zkušenosti. Zatím mi Moni nezaplodila, takže čekám na první úrodu. Informace z reklamních letáků mně nechávají zcela chladné. V minulosti jsem vysadil mnoho německých odrůd, ale pouze několik z nich jsem ponechal. Ty novější z křížení s Jojem ještě moc neznám, ale vypadají zatím zajímavě, z těch starších preferuji Topteste a hlavně Elenu. Je trochu pozdnější, vnímavější k monilii, ale chuť je vynikající. Z celého mně známého sortimentu nejlepší na povidla i na pálení s vysokou cukernatostí a aromatem. Projevy šarky za deset let jsem u ni ještě nazaznamenal. / Na rozdíl od Tegery a Katinky /.Uvidíme, jestli Moni dosáhne stejné kvality.
Prílohy
55b. Elena.JPG
55a. Elena.JPG
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Moni slivka.

26 Feb 2021, 09:11

U nás chuťově kvalitní pozdní odrůdy jako Elena či Presenta buď nedozrají nebo nedoáhnou ani průměrné sladkosti. . Z těch, co nemají problém s dozráním kvalitou nejlepším konkuruje jen Hanita a v slušných letech Toptaste. Do dřív zrajících odrůd jako Moni proto vkládám naděje.
Líbí se mi, jak si překladač poradil s Scharkeho chorobou. :)
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Moni slivka.

26 Feb 2021, 15:47

Pre mňa zostáva ťažko pochopiteľnou záhadou, prečo Herr Michael Neumüller a spol. taja pôvod odrody Moni (jej rodičov, teda z akého kríženia vzišla). Možno je to spôsob, ako dosiahnuť čo najväčší záujem o túto sortu. Dosť neštandardný postup, ale zdá sa, že účinný... IH
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Moni slivka.

26 Feb 2021, 18:02

Nemohlo to být tím, že byl v době početí pyl právně chráněn?
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Moni slivka.

26 Feb 2021, 20:51

Dneska jsem tam poslal e-mail s dotazem (zatím žádná odpověď).
Jitka

IP:  133.25

Moni slivka.

19 Mar 2021, 22:24

já jsem hledala nákup, takže jsem našla původ - Cacaks Schöne, Haroma (S) (laut Züchterangaben)
https://www.graeb.com/sortiment/zwetsch ... le/moni-r/
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Moni slivka.

20 Mar 2021, 02:43

Jitka napísal:
19 Mar 2021, 22:24
já jsem hledala nákup, takže jsem našla původ - Cacaks Schöne, Haroma (S) (laut Züchterangaben)
https://www.graeb.com/sortiment/zwetsch ... le/moni-r/
Mýlite sa, nie sú to rodičovské odrody. 'Befruchter' znamená 'opeľovač'. Takže Čačanská lepotica a Haroma sú iba odporúčané opeľovače pre Moni, nie jej rodičia. IH
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Moni slivka.

25 Mar 2021, 16:45

Vtírá se myšlenka, jestli Moni není nějaký náhodný semenáč nebo se jim údaje o rodičích ztratily (což bychom u Němců moc nečekali). Každopádně to vzbudilo víc zájmu než kdyby uvedli třeba Cacaks Schöne x Jojo.
paraji
Príspevky: 319
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Moni slivka.

25 Mar 2021, 19:27

vysloužil napísal:
25 Mar 2021, 16:45
Vtírá se myšlenka, jestli Moni není nějaký náhodný semenáč nebo se jim údaje o rodičích ztratily
Pochybujem...
Napísať odpoveď