Bystrická muškátová

Červenka Jiří
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 11:34

Bystrická muškátová

23 Sep 2020, 14:27

Náhodný semenáč původem z Maďarska.Z pravých švestek má nejmenší plody ale za to nejkvalitnější.Cukernatost 25 Brix.
Prílohy
Bystrická muškátová
Bystrická muškátová
Bystrická muškátová
Bystrická muškátová
Bystrická muškátová
Bystrická muškátová
Bystrická muškátová
Bystrická muškátová
zleva Čerčínská,Bystrická,Domácí a Bystrická muškátová
zleva Čerčínská,Bystrická,Domácí a Bystrická muškátová
Červenka Jiří
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 11:34

Bystrická muškátová

23 Sep 2020, 20:25

Porovnat se nedají,chuť,pevnost dužiny,vyrovnaný poměr cukru a kyselin,líp se hodí na pečení,sušení,pálení i povidla se nemusí tak dlouho vařit.Co jsem vyzkoušel tak se těmto odrůdám přibližuje jen Toptaste a Jofela a to asi proto že v sobě nosí geny pravých slivek ( Toptaste Domácí x Valor ,Jofela Jojo x Felsina).Nejsou tolik likvidovány moniliovou hnilobou a jsou odolnější na jarní mrazy.Taková Haroma,Presenta,Lipnická,Topking z 90% na jaře vymrzly v květu a zbytek zkosila moniliová hniloba.Na některých větvích tady šarku mám,poškozených plodů je zanedbatelné množství tak 2-3 %.
larix
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Bystrická muškátová

18 Máj 2021, 18:11

Zdravím vás.
Viete mi prosím niekto poradiť, kde by sa dala kúpiť Bystrická muškátová na podpníku St. Julien A? Google nenašiel nič, všade je v ponuke iba na myrobaláne...
Ďakujem.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Bystrická muškátová

18 Máj 2021, 21:27

larix napísal:
18 Máj 2021, 18:11
Zdravím vás.
Viete mi prosím niekto poradiť, kde by sa dala kúpiť Bystrická muškátová na podpníku St. Julien A? Google nenašiel nič, všade je v ponuke iba na myrobaláne...
Ďakujem.
Asi je fakt všade len na myrobaláne. Jednu radu by som si ale dovolil: teraz by som už slivku nekupoval ani nesadil. Nechal by som to na jeseň.

Ešte otázka ohľadom 'muškátových' odrôd: predpokladám, že Bystrická muškátová a Debrecínska muškátová sú dve rôzne odrody (aj keď obe sú zrejme klony Domácej slivky). Ak je to tak, vie mi niekto povedať, aké sú medzi nimi rozdiely ? (Debrecínsku muškátovú som sadil teraz na jeseň 2020, ujala sa pekne). IH
larix
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Bystrická muškátová

21 Máj 2021, 11:26

Ivan Hlavatý napísal:
18 Máj 2021, 21:27
Asi je fakt všade len na myrobaláne. Jednu radu by som si ale dovolil: teraz by som už slivku nekupoval ani nesadil. Nechal by som to na jeseň.
Jasné, tiež radšej sadím na jeseň. Ale túto kombináciu slivky a podpníka zháňam už od októbra 2019. Tak mi napadlo, či by niekto nevedel poradiť tu. Ďakujem za odpoveď.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
vysloužil
Príspevky: 4697
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Bystrická muškátová

22 Máj 2021, 13:32

larix napísal:
21 Máj 2021, 11:26
Ivan Hlavatý napísal:
18 Máj 2021, 21:27
Asi je fakt všade len na myrobaláne. Jednu radu by som si ale dovolil: teraz by som už slivku nekupoval ani nesadil. Nechal by som to na jeseň.
Jasné, tiež radšej sadím na jeseň. Ale túto kombináciu slivky a podpníka zháňam už od októbra 2019. Tak mi napadlo, či by niekto nevedel poradiť tu. Ďakujem za odpoveď.
Je to divné. V literatuře se píše, že myrobalán je dobrá podnož, ale ne na pravé Domácí švestky. Stromy na myrobalánech dosahují velkých rozměrů, plody jsou kvalitní, ale plodnost spíš nižší. Naopak pro renklódy a slívy je myrobalán ideální, neboť stromy tak rychle nestárnou a s plodností problémy nejsou.
Řešení mě napadá jen jedno. Koupit si jinou slivoň na podnoži, kterou si přejete a muškátovou na ni naštěpovat.
larix
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Bystrická muškátová

23 Máj 2021, 23:24

vysloužil napísal:
22 Máj 2021, 13:32
Je to divné. V literatuře se píše, že myrobalán je dobrá podnož, ale ne na pravé Domácí švestky. Stromy na myrobalánech dosahují velkých rozměrů, plody jsou kvalitní, ale plodnost spíš nižší. Naopak pro renklódy a slívy je myrobalán ideální, neboť stromy tak rychle nestárnou a s plodností problémy nejsou.
Řešení mě napadá jen jedno. Koupit si jinou slivoň na podnoži, kterou si přejete a muškátovou na ni naštěpovat.
V mojich podmienkach (veľké ale nerovnomerne rozložené ročné úhrny zrážok, ťažká, studená a málo výživná kambizem na kremenci) mám s myrobalánom ako slivkovým podpníkom negatívne skúsenosti - extrémne neskorý nástup rodivosti (maximum až viac ako 10 rokov po výsadbe), odumieranie koreňového systému, malý hrúbkový prírastok (v porovnaní s navrúbľovanou odrodou) atď. , naopak St. Julien A je u mňa top podpník na kôstkoviny.

Uvažoval som tak ako vy ale okrem toho aj nad možnosťou vypestovať z kúpeného materiálu pravokorenný strom (zakorenenie odrezkov), keďže St. Julien A sa v maloobchode tiež bežne nepredáva a staré pravokorenné Bystrické slivky z odkopkov u nás prosperujú. Je to ale asi beh na dlhú trať.

Ďakujem za reakciu.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
vysloužil
Príspevky: 4697
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Bystrická muškátová

24 Máj 2021, 08:17

Švestka na myrobalánu Vám sama - pouhým podsazením - patrně nezpravokoření. Bylo by třeba třeba zaškrtit kmínek nad místem štěpování.
larix
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Bystrická muškátová

24 Máj 2021, 09:54

Uvažoval som nad polodrevitými odrezkami (ako som písal).
Spravokorenenie podsadením je tiež možnosť, takto by som ušetril nejaký ten čas.
A možno by stálo za pokus aj vzdušné potápanie (hřížení) alebo kopcovanie (tam by sa dal na rozdiel od podsadenia po čase odstrániť podpník úplne ale s rizikom straty celého stromu).
Ešte to premyslím. Ďakujem za tip.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
vysloužil
Príspevky: 4697
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Bystrická muškátová

25 Máj 2021, 16:45

Nařízkovat vrbu, meruzalku nebo keřový rybíz je sranda. Horší je to s angreštem, lískou, myrobalánem. Řízkovat ušlechtilé slivoně, jabloně, meruňky, broskvoně jde asi také, ale chce to znalosti, dobré podmínky a profesionální přístup (substrát, vlhkost, mlžení, aj.). V amatérských podmínkách bych se do toho nepouštěl.
Bez ohledu na úspěšnost takového množení není ani po ujmutí dobrý výsledek zaručený. Nemáme ověřené, jak kvalitní kořeny ta která odrůda bude mít. , jak bujně poroste, jak bude plodná. Všechny nemusejí vyjít jako pravokořené durancie nebo Domácí švestky.
Napísať odpoveď