Elena

Martin
Príspevky: 321
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Elena

16 Aug 2023, 08:51

Letos moje Elena, naroubovaná na bývalou Prezentu silně zaplodila. Rouboval jsem na kmínek, cca silný 7-8-cm, obtížně se to hojí ale zdá se že to bude dobré, rouby byly z Holovous. Asi by se měla ošetřit proti monilii, všude okolo monilie řádí. Čím by jste doporučili?
Druhý stromek Eleny na viruprostém Wangu nějakou násadu měl, ale tuším v červnu hodně plodů přestalo růst, byly takové světlejší a opadaly. Že by to bylo suchem?

Elena
IMG_6552.JPG
IMG_6553.JPG
IMG_6554.JPG
IMG_6555.JPG
Elena na podnoži Wang
IMG_6551.JPG
Hawkeye
Príspevky: 2406
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Elena

16 Aug 2023, 09:10

Martin napísal:
16 Aug 2023, 08:51
▪︎Letos moje Elena, naroubovaná na bývalou Prezentu silně zaplodila. Rouboval jsem na kmínek...
▪︎ Asi by se měla ošetřit proti monilii, všude okolo monilie řádí. Čím by jste doporučili?
▪︎Aký bol dôvod preštepenia Presenty ?
▪︎Zrejme máte na mysli moniliózu plodov. Je možné použiť Bellis alebo Prolectus. Oba majú krátku OL a Elena je neskorá, takže by to mohlo byť dokonca opakovane. Aj keď predsa len - chémia... 😀 H.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Elena

16 Aug 2023, 09:23

Hawkeye napísal:
16 Aug 2023, 09:10
Martin napísal:
16 Aug 2023, 08:51
▪︎Letos moje Elena, naroubovaná na bývalou Prezentu silně zaplodila. Rouboval jsem na kmínek...
▪︎ Asi by se měla ošetřit proti monilii, všude okolo monilie řádí. Čím by jste doporučili?
▪︎Aký bol dôvod preštepenia Presenty ?
▪︎Zrejme máte na mysli moniliózu plodov. Je možné použiť Bellis alebo Prolectus. Oba majú krátku OL a Elena je neskorá, takže by to mohlo byť dokonca opakovane. Aj keď predsa len - chémia... 😀 H.
Ono je to asi všude jinak. U mě Elena trpí monilií plodů víc než Presenta. Ani jedna z nich mi ale nedozraje do slušné sladkosti.
Myslím, že ji Martin přerouboval spíš kvůli chuti.
Neregistrovaný

IP:  16.76

Elena

16 Aug 2023, 09:32

Prolectus = Ukončení prodeje,
Bellis = jádroviny (padlí, strupovitost, skládkové choroby),
Belanty = Slivoň, Moniliová hniloba - OL=3.
Martin
Príspevky: 321
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Elena

16 Aug 2023, 09:33

Hawke, díky, stromek ošetřím.
Prezenta u mne na Hlučínsku v nadmořské výšce cca 220-230 m nedozrávala, více let po sobě,plody se na podzim jakoby sesychaly, v chuti nic moc. Na Elenu jsem měl dobré reference z Krnovska z nadmořské výšky okolo 350 mnm, tato opravdu dozrává spolehlivě ale potřebuje chemickou ochranu.
Možná pokud budou opakovaně takové vysoké teploty jako letos, tak někde stromek, ale na menší podnoži ještě vyzkouším. Ale kam s ním??
Píše se o odrůdach Moni, Franzi, Nada, Temano, Polinka a jiných...
Ale prozatím mne nenadchla ani Jofela a Haroma, ta druhá je dost pozdní a letos taky trpí moniliózou, takže možná se místo najde.
Hawkeye
Príspevky: 2406
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Elena

16 Aug 2023, 09:36

Martin napísal:
16 Aug 2023, 09:33
Hawke, díky, stromek ošetřím...
Ten Bellis je 'of-label', ale podľa skúseností kolegov záhradkárov účinkuje dobre aj na kôstkoviny.
Prolectus je na Slovensku bežne dostupný, objednať si ho cez net aj do ČR by nemal byť žiadny problém.
Registráciu na moniliózu plodov kôstkovín má aj Luna Experience, tá ale nie je dostupná v malospotrebiteľskom balení (OL má 7 dní).
Belanty je správna pripomienka. 👍 H.
Martin
Príspevky: 321
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Elena

16 Aug 2023, 09:47

Ok, kromě té Luny bych měl vše měl mít, tak se s tím popasuju. Chemie to je, taky nerad beru postřikovač do ruky, ale jinak asi většina plodů by odešla na m.
Před pár lety jsem četl rozhovor tuším v novinách nebo na internetu se známým léčitelem působícím v Sm. kraji, co bylinkami umí a co ne. No a redaktorka mu říká: tak to jistě nic nestříkáte na zahradě a máte vše v bio kvalitě. Odpověď byla - paní redaktorko, když nepostříkáte tak bohužel nic nevypěstujete...
Tím se nezastávám chemie, opravdu jen v daném čase a nejnutnější zásahy.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Elena

16 Aug 2023, 13:23

Martin napísal:
16 Aug 2023, 09:47
Ok, kromě té Luny bych měl vše měl mít, tak se s tím popasuju. Chemie to je, taky nerad beru postřikovač do ruky, ale jinak asi většina plodů by odešla na m.
Před pár lety jsem četl rozhovor tuším v novinách nebo na internetu se známým léčitelem působícím v Sm. kraji, co bylinkami umí a co ne. No a redaktorka mu říká: tak to jistě nic nestříkáte na zahradě a máte vše v bio kvalitě. Odpověď byla - paní redaktorko, když nepostříkáte tak bohužel nic nevypěstujete...
Tím se nezastávám chemie, opravdu jen v daném čase a nejnutnější zásahy.
Zrovna u švestek bych s tím léčitelem nesouhlasil. Naštěpoval jsem desítky náletových myrobalánů na neobdělávané rozestavěné německé dálnici. Problémy jsou, to přiznám, s podrůstáním podnože, odíráním zvěří, zababčením korun, atd. Ovšem absence chemie je to poslední, co těm stromům vadí.
Napísať odpoveď