Těchobuzická

Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Těchobuzická

13 Sep 2022, 08:52

peter_z_tt napísal:
13 Sep 2022, 01:19
Ja som mal prvých pár plodov tento rok. Ringlóty mám radšej než slivky, takže chuť vyhovuje. Je naozaj excelentná.
Mám ju dovrúblovanú do Viktórie a Toptaste. Obe odrody výrazne prerastá.
Tento rok ale ukázal, že špecifický, bujný rast a neskorý nástup do plodnosti budú menší problém. Oveľa väčší problém bude prakticky nulová odolnosť voči dažďu. Úroda hneď po prvom daždi po dlhom období sucha doslova explodovala (oba stromy boli priebežne polievané celé leto). Celú úrodu následne zožrali mravce, osy a včely.
Ano, na praskání je náchylnější, ale tady praská např. i Toptaste, Haroma nebo Presenta. Často se ty praskliny dokáží částečně zacelit/zaschnout bez následného napadení houbovými chorobami.
Kdy Vám začala přiroubovaná Těchobuzická plodit? Dříve, než to bývá obvyklé u vysazených stromů této odrůdy (9-10 let)?
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Těchobuzická

13 Sep 2022, 13:11

Toptaste má rovnaký problém s praskaním po daždi, trochu lepšie je na tom Presenta.
Techobuzická vo Viktorií (semenáč wangenheimovej) prvý krát zakvitla tretí rok po vrublovaní, ale plodov bolo iba pár. Techobuzická v toptaste (st. Julien) zakvitla druhý rok po vrublovaní. Tento stromček však veľmi veľa rodí a málo rastie.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Těchobuzická

13 Sep 2022, 17:38

peter_z_tt napísal:
13 Sep 2022, 13:11
Toptaste má rovnaký problém s praskaním po daždi, trochu lepšie je na tom Presenta.
Techobuzická vo Viktorií (semenáč wangenheimovej) prvý krát zakvitla tretí rok po vrublovaní, ale plodov bolo iba pár. Techobuzická v toptaste (st. Julien) zakvitla druhý rok po vrublovaní. Tento stromček však veľmi veľa rodí a málo rastie.
Možná je to jen můj dojem, ale zdá se mi, že odrůdy, které hodně trpí monilií plodů (Topstar, Amers, Verity, Haroma,...) naopak méně praskají za deště. Možná mají pružnější slupku, nevím.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Těchobuzická

09 Sep 2023, 20:58

Letos Těchobuzická popřela svou relativní odolnost vůči monilióze. Už před dozráním je asi 60 % plodů napadeno. Nejdříve jsem napadené plody otrhal a zbytek že nechám dozrát - ale opět před dozráním silné napadení a tak pořád dokola. Dnes jsem celý strom očesal, jinak by v době zralosti nezbylo nic. Plody jsou sice tvrdé, ale naštěstí dostatečně sladké a aromatické. A navíc pěkně křupou :).
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Těchobuzická

10 Sep 2023, 09:15

Mikeš13 napísal:
09 Sep 2023, 20:58
Letos Těchobuzická popřela svou relativní odolnost vůči monilióze. Už před dozráním je asi 60 % plodů napadeno. Nejdříve jsem napadené plody otrhal a zbytek že nechám dozrát - ale opět před dozráním silné napadení a tak pořád dokola. Dnes jsem celý strom očesal, jinak by v době zralosti nezbylo nic. Plody jsou sice tvrdé, ale naštěstí dostatečně sladké a aromatické. A navíc pěkně křupou :).
Moje Těchobuzická letos popřela své pravidlo, že plodí každoročně. Plodů jsou dohromady sotva nižší desítky na celém stromě. Monilií příliš netrpí, houba je asi v koruně nenašla.
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Těchobuzická

10 Sep 2023, 15:18

Kedy Vám dozrieva Techobuzická? V mojej lokalite je z dvoch tretín ešte nedozretá a to som v jednej z najteplejších lokalít. Moníliou u mňa v podstate netrpí, plodnosť je okolo priemeru.
Tropické teploty v tomto období spôsobujú, že je silno napadnutá ázijskými lienkami :( To isté aj iné neskoršie odrody.
Prílohy
20230910_150853.jpg
20230910_150906.jpg
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Těchobuzická

10 Sep 2023, 20:47

peter_z_tt napísal:
10 Sep 2023, 15:18
Kedy Vám dozrieva Techobuzická? V mojej lokalite je z dvoch tretín ešte nedozretá a to som v jednej z najteplejších lokalít. Moníliou u mňa v podstate netrpí, plodnosť je okolo priemeru.
Tropické teploty v tomto období spôsobujú, že je silno napadnutá ázijskými lienkami :( To isté aj iné neskoršie odrody.
Letošek hodnotit nemůžu, ale ano, Těchobuzická dozrává hodně pozdě. Zajímavé je, že první měkké nečervivé plody začínají padat již koncem srpna, tedy asi měsíc před těmi posledními.
Napísať odpoveď