Těchobuzická

vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Těchobuzická

13 Sep 2020, 07:36

Na první úrodu ze zasazeného stromku Těchobuzické švestky jsem čekal dlouhých 9 let. Už jsem se chystal s touto původní českou odrůdou rozloučit, vždyť jiné slivoně plodily hned rok po výsadbě. Poslední roky ale strom svůj dluh splácí. A letošní podivný rok není výjimkou. Některé švestky na jaře svinuly listy a shodily plůdky (Topstar), jiné shnily ještě před dozráním (Carpatin, Amers), další se ve vlhkém roce tak přeplodily, že se jim ulámaly větve (Opál, Topgigant, Toptaste). Nic z toho se nepřihodilo Těchobuzické. Plodů je hodně, ale strom všechny unese. Šarce odolává velmi dobře. Nejcennější vlastností je prakticky nulové postižení moniliovou hnilobou.
Prílohy
Těchobuzická
Těchobuzická
Těchobuzická
Těchobuzická
Martin
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Těchobuzická

13 Sep 2020, 08:56

Je to potěšení pro oko zahrádkáře takové švestky. Čím to bylo, že vstoupila do plodnosti tak pozdě?
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Těchobuzická

13 Sep 2020, 11:52

Pozdní až velmi pozdní nástup plodnosti je odrůdová vlastnost odrůdy Těchobuzická. K tomu lze připočíst myrobalánovou podnož (oddalující nástup plodnosti) a fakt, že roku 2012 už strom celý vykvetl a pak všechno zmrzlo (takže za ten 8. neplodný rok švestka nemohla). Je to asi poslední v Česku vyšlechtěná odrůda švestky (nepočítáme-li Lipnickou), která doznala většího rozšíření. Tak, jako tuzemští šlechtitelé jsou mezi jablky v evropské, dokonce světové špičce (ale i v třešních, hruškách), ve slivoních jsou Němci, Srbové, Rumuni patrně o pár koňských délek vpředu.
To nic nemění na faktu, že Těchobuzická je kvalitní odrůda. A kdo má rád její renklodovou příchuť (je to koneckonců kříženec švestky a ryngle, i když krom chuti v ní fenotypické znaky renklody těžko najdeme), ten si na ní i mimořádně pochutná.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Těchobuzická

13 Sep 2020, 21:42

Potvrzuji to, co výše o Těchobuzické napsal pan Miloš. Letos to tu trochu pokazil déšť, po kterém dost plodů popraskalo, dužnina začala měknout a nepoživatelné plody spadaly. V minulých letech po popraskání plodů se tyto na stromě držely až do sklizně aniž by byly napadeny chorobami.
Beru ji jako desertní odrůdu, ale ani pro paliče by nemusela být špatná - letos jsem cukernatost ještě neměřil, ale vloni měla hezkých 30,5° Bx.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Těchobuzická

08 Sep 2021, 21:51

Do druhé poloviny se přehoupla sklizeň této odrůdy. Letos opět vysoký chuťový standard plodů.
Prílohy
IMG_1068.JPG
IMG_1070.JPG
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Těchobuzická

09 Sep 2021, 09:33

Mikeš13 napísal:
08 Sep 2021, 21:51
Do druhé poloviny se přehoupla sklizeň této odrůdy. Letos opět vysoký chuťový standard plodů.
A navíc - minimální napadení monilií!
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Těchobuzická

09 Sep 2021, 13:12

vysloužil napísal:
09 Sep 2021, 09:33
Mikeš13 napísal:
08 Sep 2021, 21:51
Do druhé poloviny se přehoupla sklizeň této odrůdy. Letos opět vysoký chuťový standard plodů.
A navíc - minimální napadení monilií!
Pravda, tu jsem na stromě skoro nezaznamenal.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Těchobuzická

12 Sep 2022, 21:25

Myslím, že kdyby tuto odrůdu nelimitoval tak pozdní nástup do plodnosti a trochu neučesaný růst, tak je to švestka vysokých evropských parametrů.
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Těchobuzická

13 Sep 2022, 01:19

Ja som mal prvých pár plodov tento rok. Ringlóty mám radšej než slivky, takže chuť vyhovuje. Je naozaj excelentná.
Mám ju dovrúblovanú do Viktórie a Toptaste. Obe odrody výrazne prerastá.
Tento rok ale ukázal, že špecifický, bujný rast a neskorý nástup do plodnosti budú menší problém. Oveľa väčší problém bude prakticky nulová odolnosť voči dažďu. Úroda hneď po prvom daždi po dlhom období sucha doslova explodovala (oba stromy boli priebežne polievané celé leto). Celú úrodu následne zožrali mravce, osy a včely.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Těchobuzická

13 Sep 2022, 08:43

peter_z_tt napísal:
13 Sep 2022, 01:19
Ja som mal prvých pár plodov tento rok. Ringlóty mám radšej než slivky, takže chuť vyhovuje. Je naozaj excelentná.
Mám ju dovrúblovanú do Viktórie a Toptaste. Obe odrody výrazne prerastá.
Tento rok ale ukázal, že špecifický, bujný rast a neskorý nástup do plodnosti budú menší problém. Oveľa väčší problém bude prakticky nulová odolnosť voči dažďu. Úroda hneď po prvom daždi po dlhom období sucha doslova explodovala (oba stromy boli priebežne polievané celé leto). Celú úrodu následne zožrali mravce, osy a včely.
Růst Těchobuzické je zprvu skutečně bujný, ale jak strom začně plodit, ustává. Koruny stromů v dospělosti nejsou oproti jiným švestkám větší, spíš naopak.
Co se týče praskání po dešti - nadprůměrnou odolnost, jako vůči monilii, nepozoruji, ale nepřijdou mi ztráty větší než u jiných odrůd. Diskutovanou otázkou je, jakou roli v prevenci praskání plodů hraje pravidelné zalévání. Podle mě malou.
Oceňuji, že i zralé plody jsou tužší, takže se líp přepravují a vydrží dost dlouho po sklizni. Vadou je, že při pečení a vaření rychle měknou.
Napísať odpoveď